Ki-ki a maga dolgát

  • 2003. július 3.

Publicisztika

Közleményt adott ki a Greenpeace nevű környezetvédő szervezet, mely szerint 2003. június 12-e előtt őket ugyan nem kereste meg senki a rendőrségtől, legfőképpen nem a paksi rendőrkapitány. Ily módon nem fedik a valóságot azok a sajtóban elhangzott és leírt állítások, amelyek ezt tartalmazták. A magyar rendőrség nem instanciázott náluk imára kulcsolt kézzel és könyörgőre fogott hangon, hogy ugyan kedves Grínpíszek, legyetek már olyan szívesek, és jelentsétek már be, a gyülekezési törvény értelmében a már egy ideje belengetett demonstrációtokat.

n Közleményt adott ki a Greenpeace nevű környezetvédő szervezet, mely szerint 2003. június 12-e előtt őket ugyan nem kereste meg senki a rendőrségtől, legfőképpen nem a paksi rendőrkapitány. Ily módon nem fedik a valóságot azok a sajtóban elhangzott és leírt állítások, amelyek ezt tartalmazták. A magyar rendőrség nem instanciázott náluk imára kulcsolt kézzel és könyörgőre fogott hangon, hogy ugyan kedves Grínpíszek, legyetek már olyan szívesek, és jelentsétek már be, a gyülekezési törvény értelmében a már egy ideje belengetett demonstrációtokat.

A közlemény tudatja továbbá azt is, hogy a Greenpeace levelezőlistájára bárki környezetért gondot viselő föliratkozhat, ők nem firtatják, hogy az illető titkos-, avagy nyilvános rendőr-e. Tudniillik a rendőrség úgy mondja, hogy erről a levelezőlistáról szereztek tudomást a készülő ramazuriról.

A helyzet tehát a következő.

A Greenpeace, a törvénnyel úgyszólván mit sem törődve, nem jelentette be a megmozdulást. Alighanem azért, mert így reméltek nagyobb nyilvánosságot kapni. Egy mégoly törvényes feloszlatásra kétségtelenül jobban buknak a tévék, mint a tűző napon unatkozó, tüntetést biztosító rendőrökre és lelkesen demonstráló aktivistákra.

Így is történt. Mindenki tette a dolgát: a grínpísznyikek odaláncolták magukat, a kamerák surrogtak, a rendőrök meg erőszakot alkalmaztak. Hogy mekkorát, az azóta is vita tárgya, az aktivisták szerint indokolatlanul nagyot, a rendőrök meg azt kérdezik, hogy lehet valakit nem erőszakosan elvonszolni A helyről B helyre. Ez a meccs egyelőre iksz: egy állítással egy másik áll szemben, dönteni talán a strasbourgi bíróság fog. Azt, hogy az ügy ott végződik, a magunk részéről csak helyeselni tudjuk. E vita kimenetelétől függetlenül azonban leszögezhetjük: bár a Greenpeace akciója nyilván értelmezhető a polgári engedetlenség kategóriáján belül, ez mit sem változtat törvénytelen módján. A rendőrségnek cselekednie kellett, a hatályos törvények szerint. Még akkor is, ha ezzel pont azt érte el, amit a Greenpeace szeretett volna.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.