Legalább állva

  • 2003. július 3.

Publicisztika

A hét végén a Somló-hegyen megemlékezést tartott a Magyar Demokrata Fórum arról, hogy tizenkét évvel ezelőtt ott emlékezett meg az akkori miniszterelnök, Antall József a szovjet csapatok kivonulásáról. A rendezvényről tudósító kamerák igyekezték elsunnyogni a pártelnöki beszéd közönségének filmezését, a szemérem oka az lehetett, hogy az nemigen volt, felvillant egy pillanatra Boross Péter, panyókára vetett nyári felöltőjében, amint lehajtott fejjel, rezignáltan rugdos egy kavicsot. Kimentek a ruszkik. Éljen a szabadság, éljen a haza!

n A hét végén a Somló-hegyen megemlékezést tartott a Magyar Demokrata Fórum arról, hogy tizenkét évvel ezelőtt ott emlékezett meg az akkori miniszterelnök, Antall József a szovjet csapatok kivonulásáról. A rendezvényről tudósító kamerák igyekezték elsunnyogni a pártelnöki beszéd közönségének filmezését, a szemérem oka az lehetett, hogy az nemigen volt, felvillant egy pillanatra Boross Péter, panyókára vetett nyári felöltőjében, amint lehajtott fejjel, rezignáltan rugdos egy kavicsot. Kimentek a ruszkik. Éljen a szabadság, éljen a haza!

A megemlékezés előtti hetekben különösen rosszul kezdett állni a megemlékezők - "az antalli politikai örökség letéteményeseinek" - szénája. A Fidesz - elsősorban propagandistái és alvó ügynökei útján - koncentrált támadást indított a párt és a frakció ibista-antallista szárnya ellen. A Magyar Nemzet - túl a Dávid Ibolyához intézett rutinszerű figyelmeztetéseken, miszerint nem kéne nagyon ugrálnia, mert miatta lesz elvesztve a következő választás - komolyra fordította a szót, és az Antall-kormányzat egyes személyiségeit mint az 1989-93-as "spontán privatizáció" kedvezményezettjeit igyekszik kompromittálni: most már nemcsak az SZDSZ boltolt a komcsikkal, hanem Szabó Iván, Boross Péter, Kádár Béla meg a többi Antall-káder is. (Kijátszották Antallt - legalábbis a tudomány mai állása szerint. Ám a tudomány fejlődhet.) Eközben Hende Csabát a frakció se lenyelni, se kiköpni nem tudja: akárhányszor az egyik fele ki akarja tenni a szűrét, annyiszor menti meg őt a másik fele. Hende - aki az előző ciklusban azon kivételezett MDF-káderek közé tartozott, akiknek magas kormányzati poszt jutott, és igazságügyi államtitkárként éppen Dávid Ibolya legközelebbi munkatársa volt - nem vesz részt pártja munkájában, sőt rendszeresen saját pártjával szemben foglal állást. Még a legmegengedőbb becsületkódex szerint is saját magának kellene lemondania párttagságáról. De Hende szemmel láthatóan élvezi a helyzetet: odaállhat Dávid elé, huzigálhatja a hózentrógerét, és még a lába elé is köphet, hisz senki egy ujjal sem nyúl hozzá, mert ott van mögötte apuci, aki megvédi. (Hende talán nem tudja, hogy az aljasság önmagában nem elég a hosszú távú politikai érvényesüléshez, kell mellé egy kis gógyi is, legalább annak a belátása, hogy az árulókat mind a két oldalon árulónak tartják.) Lezsák Sándor, hirtelen feltűnve a semiből, Dávidot az MDF uniós választási listájának élén látná a legszívesebben: ez meg kell hogy érje Ibolyának, véli a lakitelki rém, a fizetés szuper, és sokat lehet utazni, és akkor Dávidnak nem kell itt lennie - ami, lássuk be, mindenkinek nagyban megkönnyítené az életét. A Fidesz mindezzel nagyjából egy időben beindítja a szivattyút: lehetővé teszi saját tagjai számára a kettős párttagságot. Mindezek után pedig felbukkan Kövér László - ha valakinek kételyei lettek volna -, és békítőleg választási együttműködést, közös listát ajánl. Az ajánlat nyilván nem lesz rossz, és nem csak a fentebb vázolt alternatívához képest: egy hasonló egyezség 2002-ben is társadalmi támogatottságát meghaladó képviseletet ígért a fórumnak. A Fidesznek még így is megéri.

De megéri-e az MDF-nek?

A szoros együttműködés a Fidesszel azt is jelenti, hogy le kell mondani mindenféle külön útról és magánvéleményről. Márpedig a két párt közötti különbségek nem elhanyagolhatók. Az MDF - legalábbis a Dávid-szárny - nem vesz részt a polgári körösdiben, a "mozgalomban", nem ordibál tüntetéseken, nem zsidózik, szordínóval komcsizik, és nem terjeszt ostoba hazugságokat arról külföldön, hogy Magyarországon kommunista diktatúra van. Nem sunyizik az európai csatlakozás ügyében. Nem gyűlöli engesztelhetetlenül politikai ellenfeleit, és nem gondolja úgy, hogy minden eszköz megengedhető velük szemben. Hovatovább undorodik a Fidesszel összeolvadt militáns szélsőjobbtól: Boross Péter nyilatkozatai e tekintetben figyelemre méltóak. (A volt miniszterelnök egyébként azt szokta "fiatal barátai" szemére hányni, hogy nem ismerik eléggé a két háború közti magyar történelmet. Ez meglehetősen talányos megfogalmazás, de nem biztos, hogy nincs értelme.)

Az MDF a kormányt támadja, és nem a rendszert. És nem tekinti vezérének Orbán Viktort.

Mindezt normális körülmények között persze a kormány és az ellenzék közötti politikai együttélés minimumának kellene tekintenünk, és nem is lenne érdemes különösebb jelentőséget tulajdonítani neki. De a körülmények nem normálisak. A Fidesz államszocialista és szelektíve rendszerellenes fordulata után az MDF - illetve Dávid Ibolya - környékén megmaradt csoportozat az egyetlen a magyar politikában, amely jobboldali konzervatívként aposztrofálható. Vagy legalább ők maguk ezt gondolják magukról. Ezért kapaszkodnak Antall Józsefbe, mint az utolsó szalmaszálba. A kilátásaik nem túl biztatók: azt a kulturális és politikai örökséget - a hagyományos "úri középosztályét" -, amit a magukénak tekintenek, az elmúlt 13 évben nem sikerült sem modernizálniuk, sem megvédeniük a szélsőjobb kitartó ideológiai és politikai támadásaitól. És nem sikerült tartós társadalmi támogatottságot építeni mögé. Talán azért, mert nem is lehet: mert ez az osztály nincs, és nem is lesz többé.

De legalább állva halhatnak meg.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.