Kitalálja, mit írt volna bele Vajna Tímea a Sátántangó forgatókönyvébe?

  • Janisch Attila
  • 2015. május 1.

Publicisztika

Janisch Attila rendező meghallgatta Puzsér Róbert, Andy Vajna és Vajna Tímea filmesztétikai értekezését az Argo 2-ről, erről írta ünnepi publicisztikáját.
Puzsér Róbert (médiaceleb):
„Nagyon-nagyon mély válságban van a magyar film, de nem csak a magyar film, hanem az egész magyar kulturális élet. Na most ehhez képest, ebben a szennyes filmes kontextusban az Argo 2-t mindenképpen egy jó filmnek kell tekinteni.”

Andy Vajna (a filmipar megújításáért felelős kormánybiztos, médiaceleb, kaszinótulajdonos):  
„A magyar filmiparból hiányzik a közönségfilm. Ha egy filmnek sikeres volt az első része, akkor nagy esély van arra, hogy a folytatás  is sikeres lesz. Az Argo 2 egy közönségfilm, és mi igyekszünk egyre több ilyen közönségfilmet gyártani, hogy tényleg szórakoztassuk a nézőket.”

Vajna Tímea (feleség, médiaceleb):
Az Argo 2 úgy indul, mintha nem is magyar film lenne. Egy hollywoodi filmként indul, úgyhogy nekem nagyon-nagyon tetszett. Andy nagyon sok forgatókönyvet hoz haza, és tesztel engem, hogy olvassam el, mi a véleményem, mit szeretnék beleírni (sic!), vagy mit írnék bele (sic!), és tök jó, hogy mindig kikéri a véleményemet...”


 

Andrew G. Vajna producer – Orbán Viktor miniszterelnök személyes megbízottjaként – immár ötödik éve a magyar film finanszírozásának legfőbb döntnöke. Ebben az öt évben – a Filmalaphoz befolyt huszonvalahány milliárd forint állami pénzből – mindösszesen tizenvalahány játékfilm és egy-két dokumentumfilm készült. A korábbi finanszírozási rendszerben évente készült ennek a sokszorosa, továbbá a Magyar Mozgókép Közalapítvány idején nem csak a játékfilmek gyártását, hanem a magyar filmkultúra teljes spektrumát is (játékfilmek, dokumentumfilmek, ismeretterjesztő, kísérleti és rövidfilmek gyártását, a filmoktatást, a szakfolyóirat- és szakkönyvkiadást, a filmforgalmazást és a filmek nemzetközi fesztiváloztatását, a Magyar Filmszemle évi megrendezését) lefedte az állami finanszírozás.
A Vajna nevével jegyzett öt évben olyan – fontosnak látszó – magyar filmek nem készültek el (és már nem is fognak soha elkészülni), mint például Pálfi György Toldija című filmje. Andy Vajna nem hitte el, hogy a korábbi filmjeivel jelentős nemzetközi sikereket halmozó rendező le tud forgatni egy kardozós-vivós-lovaglós jelenetet.
Szerencsére Árpa Attilának, a volt valóságshow-producernek és médiacelebnek elhitte, hogy tud akciófilmet csinálni.

Hát így!

Hajrá, Magyarország! Hajrá, magyarok!
Éjen és virágozzék a magyar kultúra!
Éljen és virágozzék a népek barátsága!
Legyen világbéke és szépségverseny!

Ja, és most akkor megvan az a kép, ahogy Vajna Tímea olvassa, mondjuk, Tarr Béla és Krasznahorkai László Sátántangó című forgatókönyvét, aztán elmondja, mit kéne beleírni?

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”