Még bírják egymást

Publicisztika

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

Ha azonban fordítunk egyet szokásos perspektívánkon, már csak az unaloműzés kedvéért, a kérdés feltehető ekképpen is: ha a kormányfő magával rántja a padlózatra a pártját, akkor mit csinál a pártja a kormányfővel, aki egyszersmind elnöke is neki? Nyár vége óta a Zuschlag-ügytől Kaszab Csaba kőbányai exalpolgármester elsőfokú, ám emberes ítéletén át az MDF által szorgalmazott, és a fővárosi parkolási társaságok ügyében felállítandó parlamenti vizsgálóbizottság megakadályozásán keresztül Veres János egykori cégének innovatív áfa-visszaigénylési gyakorlatáig bezárólag úgyszólván napi rendszerességgel értesült a nyilvánosság különféle összegű, ám egyformán bizonyítottnak tekinthető disznóságokról. És akkor az ugyancsak a főként a szocpárthoz kötődő, jobbára láthatatlan energiaügyi és vasúti lobbiról nem is beszéltünk, miként egyes fővárosi MSZP-s polgármesterek szívbéli vonzódásáról sem a belkerületi, értékes ingatlanokkal csencselő, ismeretlen tulajdonosi hátterű off-shore cégekhez. A jóhiszemű magyarázat szerint az országos pártvezetés pusztán balfaszságból hagyta elszemtelenedni egyes helyi vezetőit (beférkőztek a gazok!), és ha akart, sem tudott volna közbelépni (hogy ilyen esetekben csak az etikai bizottság járhasson el, az tényleg egy vicc): de ez így együtt nem fog-e megártani? És mi jöhet még? Merthogy fent sorolt példáink nem az utolsók voltak, melyekről tudomást szerez a nagyközönség, arra mérget is vennénk akár. Megannyi púp a kormányfő-pártelnök hátán - nem is csak azért, mert hiteltelenné teszik köztisztasági erőfeszítéseit, de azért is, mert így aligha lehet dolgozni. Egy pártelnök nem prédikálhat a politika megtisztításáról, miközben egyes, a pártjához tartozó egyének részben le vannak sittelve, részben le lesznek, részben meg le kéne őket. A gazdasági bűnözés és a szocpárt interface-ének kiterjedéséről persze fogalmunk sincs azon kívül, hogy nagyobb mint 0 cm2, és nem is vagyunk hajlandóak erről találgatásokba bonyolódni; de azt azért sokért nem adnánk, ha a vagyonosodási vizsgálatról szóló javaslat belső vitáját nyomon követhetnénk. Békesi László, a Horn-kormány első pénzügyminisztere egy régi interjújában (Mozgó Világ) azon morfondírozott, hogy Gyurcsánynak először mégiscsak az MSZP-t kellett volna "megreformálnia", és csak aztán nekilátni Magyarországnak. Ez jó gondolat, egyetlen hátulütője, hogy akkor a mi hazánk miniszterelnökét most Orbán Viktornak hívnák. Viszont ezt a munkát akkor sem lehet megspórolni: és nyilván ezért ragaszkodott a kormányfő ahhoz, hogy ő legyen a párt elnöke is. Lehet, hogy elég szövetségest talál ehhez az elkövetkezendő időkben - az elnökségben, a frakcióban, a megyei vezetők között, végső esetben a kongresszuson. Ha viszont nem, akkor nem csak az MSZP-nek érdemes elgondolkodnia azon, hogy mit várhat még Gyurcsány Ferenctől.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.