Még bírják egymást

Publicisztika

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

Ha azonban fordítunk egyet szokásos perspektívánkon, már csak az unaloműzés kedvéért, a kérdés feltehető ekképpen is: ha a kormányfő magával rántja a padlózatra a pártját, akkor mit csinál a pártja a kormányfővel, aki egyszersmind elnöke is neki? Nyár vége óta a Zuschlag-ügytől Kaszab Csaba kőbányai exalpolgármester elsőfokú, ám emberes ítéletén át az MDF által szorgalmazott, és a fővárosi parkolási társaságok ügyében felállítandó parlamenti vizsgálóbizottság megakadályozásán keresztül Veres János egykori cégének innovatív áfa-visszaigénylési gyakorlatáig bezárólag úgyszólván napi rendszerességgel értesült a nyilvánosság különféle összegű, ám egyformán bizonyítottnak tekinthető disznóságokról. És akkor az ugyancsak a főként a szocpárthoz kötődő, jobbára láthatatlan energiaügyi és vasúti lobbiról nem is beszéltünk, miként egyes fővárosi MSZP-s polgármesterek szívbéli vonzódásáról sem a belkerületi, értékes ingatlanokkal csencselő, ismeretlen tulajdonosi hátterű off-shore cégekhez. A jóhiszemű magyarázat szerint az országos pártvezetés pusztán balfaszságból hagyta elszemtelenedni egyes helyi vezetőit (beférkőztek a gazok!), és ha akart, sem tudott volna közbelépni (hogy ilyen esetekben csak az etikai bizottság járhasson el, az tényleg egy vicc): de ez így együtt nem fog-e megártani? És mi jöhet még? Merthogy fent sorolt példáink nem az utolsók voltak, melyekről tudomást szerez a nagyközönség, arra mérget is vennénk akár. Megannyi púp a kormányfő-pártelnök hátán - nem is csak azért, mert hiteltelenné teszik köztisztasági erőfeszítéseit, de azért is, mert így aligha lehet dolgozni. Egy pártelnök nem prédikálhat a politika megtisztításáról, miközben egyes, a pártjához tartozó egyének részben le vannak sittelve, részben le lesznek, részben meg le kéne őket. A gazdasági bűnözés és a szocpárt interface-ének kiterjedéséről persze fogalmunk sincs azon kívül, hogy nagyobb mint 0 cm2, és nem is vagyunk hajlandóak erről találgatásokba bonyolódni; de azt azért sokért nem adnánk, ha a vagyonosodási vizsgálatról szóló javaslat belső vitáját nyomon követhetnénk. Békesi László, a Horn-kormány első pénzügyminisztere egy régi interjújában (Mozgó Világ) azon morfondírozott, hogy Gyurcsánynak először mégiscsak az MSZP-t kellett volna "megreformálnia", és csak aztán nekilátni Magyarországnak. Ez jó gondolat, egyetlen hátulütője, hogy akkor a mi hazánk miniszterelnökét most Orbán Viktornak hívnák. Viszont ezt a munkát akkor sem lehet megspórolni: és nyilván ezért ragaszkodott a kormányfő ahhoz, hogy ő legyen a párt elnöke is. Lehet, hogy elég szövetségest talál ehhez az elkövetkezendő időkben - az elnökségben, a frakcióban, a megyei vezetők között, végső esetben a kongresszuson. Ha viszont nem, akkor nem csak az MSZP-nek érdemes elgondolkodnia azon, hogy mit várhat még Gyurcsány Ferenctől.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”