Még bírják egymást

Publicisztika

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

A hétköznapi okoskodás szerint az MSZP mindjárt elbocsátja miniszterelnökét, mert az ő népszerűtlensége, hitelvesztése, reformeszetlenkedése, ésatöbbije úgy megüli a pártot, hogy az hovatovább a 15 százalékból alig lát ki. És ez biztos így is van.

Ha azonban fordítunk egyet szokásos perspektívánkon, már csak az unaloműzés kedvéért, a kérdés feltehető ekképpen is: ha a kormányfő magával rántja a padlózatra a pártját, akkor mit csinál a pártja a kormányfővel, aki egyszersmind elnöke is neki? Nyár vége óta a Zuschlag-ügytől Kaszab Csaba kőbányai exalpolgármester elsőfokú, ám emberes ítéletén át az MDF által szorgalmazott, és a fővárosi parkolási társaságok ügyében felállítandó parlamenti vizsgálóbizottság megakadályozásán keresztül Veres János egykori cégének innovatív áfa-visszaigénylési gyakorlatáig bezárólag úgyszólván napi rendszerességgel értesült a nyilvánosság különféle összegű, ám egyformán bizonyítottnak tekinthető disznóságokról. És akkor az ugyancsak a főként a szocpárthoz kötődő, jobbára láthatatlan energiaügyi és vasúti lobbiról nem is beszéltünk, miként egyes fővárosi MSZP-s polgármesterek szívbéli vonzódásáról sem a belkerületi, értékes ingatlanokkal csencselő, ismeretlen tulajdonosi hátterű off-shore cégekhez. A jóhiszemű magyarázat szerint az országos pártvezetés pusztán balfaszságból hagyta elszemtelenedni egyes helyi vezetőit (beférkőztek a gazok!), és ha akart, sem tudott volna közbelépni (hogy ilyen esetekben csak az etikai bizottság járhasson el, az tényleg egy vicc): de ez így együtt nem fog-e megártani? És mi jöhet még? Merthogy fent sorolt példáink nem az utolsók voltak, melyekről tudomást szerez a nagyközönség, arra mérget is vennénk akár. Megannyi púp a kormányfő-pártelnök hátán - nem is csak azért, mert hiteltelenné teszik köztisztasági erőfeszítéseit, de azért is, mert így aligha lehet dolgozni. Egy pártelnök nem prédikálhat a politika megtisztításáról, miközben egyes, a pártjához tartozó egyének részben le vannak sittelve, részben le lesznek, részben meg le kéne őket. A gazdasági bűnözés és a szocpárt interface-ének kiterjedéséről persze fogalmunk sincs azon kívül, hogy nagyobb mint 0 cm2, és nem is vagyunk hajlandóak erről találgatásokba bonyolódni; de azt azért sokért nem adnánk, ha a vagyonosodási vizsgálatról szóló javaslat belső vitáját nyomon követhetnénk. Békesi László, a Horn-kormány első pénzügyminisztere egy régi interjújában (Mozgó Világ) azon morfondírozott, hogy Gyurcsánynak először mégiscsak az MSZP-t kellett volna "megreformálnia", és csak aztán nekilátni Magyarországnak. Ez jó gondolat, egyetlen hátulütője, hogy akkor a mi hazánk miniszterelnökét most Orbán Viktornak hívnák. Viszont ezt a munkát akkor sem lehet megspórolni: és nyilván ezért ragaszkodott a kormányfő ahhoz, hogy ő legyen a párt elnöke is. Lehet, hogy elég szövetségest talál ehhez az elkövetkezendő időkben - az elnökségben, a frakcióban, a megyei vezetők között, végső esetben a kongresszuson. Ha viszont nem, akkor nem csak az MSZP-nek érdemes elgondolkodnia azon, hogy mit várhat még Gyurcsány Ferenctől.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.