Rózsa Péter

Mentőöv

Az LMP szavak nélküli koalíciós ajánlatáról

  • Rózsa Péter
  • 2012. március 16.

Publicisztika

Furcsán hangzik, de az LMP legutóbbi döntésével jó előre menekülő utat biztosít a Fidesz-KDNP-koalíciónak. Az ökopárt eltökélten nem működik együtt a baloldallal - a még Schiffer András által tett feljelentés nyomdokain haladva Gyurcsányt bűnözőnek tartja, az MSZP, pláne a Demokratikus Koalíció választási szövetségesként szóba sem jöhet, a civilek mozgolódását pedig már előre leírta azzal, hogy a tervezett Demokratikus Ellenzéki Kerekasztalhoz sem kíván leülni.

Senkivel sem kíván leülni. A Jobbikot fasisztának tartja - talán ez benne az egyetlen közös a többi párttal. Az LMP egyedül maradt.

Ám ez csak a látszat.

Valójában ezzel kezdődik egy új szövetség kiépítése.

*

A Fidesz egyik kudarca a Jobbik erősödése. Nem ezt akarta Orbán Viktor, és ezzel az 1993-ban tett "polgári fordulat" terve is sérült. Igaz, csak most, de most nagyon. Sokan látták akkoriban úgy, hogy a liberálisból jobboldalivá válás egyik veszélye az, hogy nem sikerül majd kifogni a szelet a radikális jobboldal vitorlájából. Ezeket a véleményeket Orbán elutasította. A kétkedők akkor sem nyugodtak meg, amikor 1998-ban a MIÉP épp csak átsiklott a parlamenti küszöb fölött - de a Fidesz vezérkara lezártnak tekintette az ügyet, mondván, polgári, jobboldali retorikája elszívta a MIÉP-szavazók jó részét. És hozzákezdhetett a kisgazdapárt és a Magyar Demokrata Fórum leszalámizásához. Ami szépen sikerült is. A poszt-MIÉP-es szélsőjobb legújabb generációja ezután kezdett cseperedni; igaz, működésük sokáig karácsonyi fakeresztek állítgatásában merült ki. A Fidesz rájuk se hederített. A 2002-es és a 2006-os választási vereségek nyomán Orbánt csak az MSZP és az SZDSZ elleni ádáz harc kötötte le. Ám amikor Orbán 2006-ban lelépett a Kossuth téri színpadról, már felheccelt, árpádsávos zászlókkal és a nyilas jelképekre hajazó relikviákkal felszerelt, zsidózó tömeget hagyott maga után. Ez sem zavarta. Talán még akkor is azt hitte, mint 1993-ban, hogy ezeket is le fogja darálni. Hamar elfeledtette magával és a választóival azt is, hogy a polgári körök életre hívásakor még egy táborban állt Vona Gáborral. Aztán a Jobbik a maga 17 százalékával megjelent a parlamentben.

Eltaktikázta volna Orbán?

Lehet, de ugyanígy eltaktikázta a miniszterelnök Gyurcsány Ferenc is. Aki annak reményében nem söpörte le az alkotmányt, a párizsi békeszerződést és az európai politikai kultúrát megsértő jobbosokat, hogy ténykedésük következménye majd az egész magyar jobboldal hátán csattan. Amikor feltűnt a Hollán utcai jegyirodát felrobbantó újnáci csoport miatt tüntető civilek között, még Schröder volt német kancellárt is magával cipelte. Két dolgot nem vett észre: az egyik, hogy a frontvonal helyett a dolgozószobájában lett volna a helye, hogy kiadja az utasításokat a szélsőjobboldali mozgalmak felszámolására. A másik, hogy nem vette észre Orbánt. Illetve Orbán hiányát. ' ugyanis kaján vigyorral az arcán figyelhette, amint ellenfele szépen belekeveredik ebbe a vircsaftba.

Így lavírozott a magyar politikai elit két nagy tábora egészen 2010-ig. A két pártvezér kezét dörzsölve drukkolt a Jobbiknak és a rokon neonáci csoportosulásoknak, hogy azok majd a másik kárára randalíroznak a köztereken. Ez Orbán és Gyurcsány együttes bűneként vonul majd be a történelembe.

Orbánt az országátalakítás és gazdasági szabadságharc túlságosan lefoglalta ahhoz, hogy érdemi lépéseket tegyen a Jobbik immár parlamenti hátszéllel zajló további erősödése ellen. Mindössze annyira futotta, hogy a Jobbik egyre több programpontját emelje a törvényalkotás folyamatába. Nem kis cinizmussal azon a településen, Gyöngyöspatán hozta létre a közmunkaprogram kísérleti telepét, ahol a nácik cigányellenes akciója zajlott, mintegy helyettük mutatva meg, mit kell tenni a romákkal. A fideszesek nem a hungaristák és a gárdisták vezetői, hanem az ellen a civil ellen indítottak vizsgálatot, aki oda merészelt menni, hogy kimentse az asszonyokat és a gyerekeket. Orbán híveinek békemenetében a legelső sorban a szélsőjobbtól átvett jelmondat tűnt fel: "Nem leszünk gyarmat". A múlt hét végén a rendőrség védelme alatt vonulhattak és szónokolhattak a fehér faj magasabbrendűségéről a jobbikos hátterű Hatvannégy Vármegye aktivistái, meg a többi hazai és külföldi újnáci. A Fidesz hallgat, az ügyészség, a rendőrség ugyancsak. A kormány és Orbán Viktor talán még mindig arra számít, hogy a szélsőjobbos érzelmű emberek ezért majd rájuk fognak szavazni.

*

De mi lesz, ha nem?

Ezek a gesztusok ugyanis már nem a Jobbik vitorlájából fogják ki a szelet, hanem a Fideszt gyengítik. A hétköznapi bölcsesség szerint a leszakadó, egyre nehezebb sorsra jutó választók a Jobbikhoz húznak. Hisz a Fidesz inkább a középosztályt erősíti. Ha ez igaz, 2014-ben Orbán csak a Jobbikkal lesz képes elérni a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséget.

Hacsak nem valaki mással.

És itt lép be a képbe az LMP. Orbán, ha következő kormányzását nem a neonácikkal közösen kívánja felépíteni - márpedig jelenlegi antidemokratikus politizálása ellenére sem hihető, hogy képes lenne fasizálni Magyarországot -, akkor azonnal nekilát az LMP megerősítéséhez - persze titokban. Nem kell ehhez sok. Elegendő a gazdasági birodalom főfigurájának, Simicska Lajosnak megadni a jelet, s lesz pénz plakátokra, utazásra, rendezvényekre. Jut majd annyi, amennyi elegendő a mondjuk 15 százalékos támogatottság felépítéséhez. És ezzel már meg is volna a következő koalíciós partner. A Jobbik persze tovább erősödhet - de a Fidesz joggal számíthat arra, hogy mostantól majd az egyre csak fakuló, önálló politikai programot felmutatni képtelen MSZP-ből kiábrándult szavazók húznak át a Jobbikhoz. Ezt talán csak egyetlen dolog akadályozhatná meg, ha a civil mozgalmak össze tudnának fogni, ha a Milla, a 4K! és a Szolidaritás meg tudna állapodni a közös cselekvési programban, és alternatívát kínálnának a választóknak. Egyelőre az ellenkezőjét tapasztalni; a valóban impozáns operaházi tüntetés óta bomlani kezdett a laza szövetség, vezetőik egyéni politikai karrierek építéséhez fogtak. A 4K! az LMP bejelentése után gyorsan úgy tett, mintha maga is parlamenti párt lenne, és közölte, ő sem ül le a Demokratikus Ellenzéki Kerekasztalhoz. Inkább önálló politikai utat nyit. Ez a kezdet pedig egyben az ellenzéki szervezkedés végét is jelenti.

Az LMP jól taktikázik - a szélsőjobb sűrűsödő sorai mögött felmutat egy mentőövet. Hátha Orbán észreveszi.

A szerző újságíró, az MTV volt szerkesztője.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.