Mindenki egyetért

  • - bkb -
  • 2005. július 14.

Publicisztika

A nagy Orbán-hadműveletben eddig a Fidesz a jobb: csapatai a kezdeti bizonytalanságot legyűrvén minden fronton átvették a kezdeményezést.
A nagy Orbán-hadműveletben eddig a Fidesz a jobb: csapatai a kezdeti bizonytalanságot legyűrvén minden fronton átvették a kezdeményezést.

Az Orbán Viktor szőlőügyi tanácsai, pontosabban az azt rögzítő jegyzőkönyv/nem jegyzőkönyv nyilvánosságra hozatala utáni offenzíváról van szó. Abban továbbra sincs okunk kételkedni, hogy ama mondatok tényleg elhangzottak (hogy taggyűlésen vagy szolid polgári - bocsánat, magyar emberek közötti, emberközi - csevej során, édesmindegy), de hát a fideszes attak lényege éppen az volt, hogy a figyelem ne erre összpontosuljon: hanem az újságíró szerződéseire, a vizsgálóbi-zottsági elnök pedigréjére, a Vörös Összeesküvés szenzációs rekonstruálására. Ehhez még egy "árulkodó" "kampányterv" is került valahonnét - milyenek a véletlenek!

Ügyes, bár átlátszó. De hát nem is a mi szerkesztőségünket akarja az agitprop meggyőzni, még csak nem is a szocialista bázist, hanem a saját hívek fejében igyekszik maximumra állítani a világosságot: minden csak ármány, a szeretett Vezető elleni rágalomhadjárat, ami lám, kártyavárként dől össze.

Ám ez az egész jól fölépített kommunikációs roham semmit nem ért volna Orbán Viktor nélkül. Ha ugyanis július 6-án ő leszerepel a vizsgálóbizottság előtt, akkor talán csak a legelvakultabb rajongók tartanak ki továbbra is amellett, hogy egyetlen betű sem igaz mindabból, amit Miniszterelnök Úrról írtak. De Orbánt nem darálták be, mi több, leiskolázta a Tokaj-ügyi testületet. Amihez persze megfelelő partnerre is szüksége volt, de ezt a bizottság tagjaiban megkapta. A kormánypárti képviselők elképesztő felkészületlenséggel érkeztek az ülésre: Orbán nemegyszer kapta pontatlanságon vagy egyenesen tudatlanságon őket, mi több, úgy forgatta a beszéd menetét, hogy egy idő után ő irányított mindent, még ha ezt a testület tagjai nem vették is észre.

Pedig nagyon is lett volna miről kérdezősködni, ha a bizottság - és nemcsak ez, hanem a Gyurcsány-féle is - pontosan tudja, mit akar, már azon kívül, hogy a politikai ellenfél hiteltelenítésére mindent el kell követni. De fogalmuk sincs a lényegről: mindkét testület arra a demagóg premisszára épül, hogy a politikusok direktbe' lopnak, és mindez büntetőjogilag is megfogható lenne/lett volna, ha Gyurcsány/Orbán nem kormányfő, de bezzeg majd most. Ami baromság. Bár sokak fejében így él, abszurd az az elképzelés, hogy Gyurcsány, vagy korábban Orbán hazaérvén miniszterelnöki irodájából, a bőrtáskájából az ebédlőasztalra borítja a pénzt, ehun anyukám, ma ennyi sikerült, de nyugi, lesz ez még több! Nem. A kölcsönös szívességek rendszere, a politika és a gazdaság közötti twilight zone virulenciája az, ami nyugtalanító. Azt a világot kellene célkeresztbe tenni, ahol a nagy állami támogatások, megrendelések, magánosítások sorsa vacsoraasztaloknál (a gyermekek gyermekin jókedvű viháncolása közepette), baráti összejöveteleken vagy éppen vadászatokon, (külföldi) focistadionok lelátóin etc. dől el - azt a világot, amely mindennél jobban mérgezi a közéletet. Mindez persze nehezen megfogható: de közvetett módon rekonstruálható, és ha valaki, hát egy országgyűlési bizottság éppenséggel nekigyürkőzhetne egy ilyen feladatnak. Már csak azért is, mert senki nem hiszi - legfeljebb különféle megfontolásokból, pártszimpátiából túllép rajta -, hogy a nagy családi vagyonokhoz, a nyilvánvaló anyagi gyarapodáshoz semmi más nem kell, mint szorgalom, no meg spórolás.

A vizsgálóbizottságok felfogóképességét ez azonban szemmel láthatóan meghaladja. Folytatódik tehát a bohóckodás a kihelyezett ülésekkel meg a két vezérpolitikus "vallatásaival". Igaz, jól ellesznek egymással, efelől ne legyenek kétségeink.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.