Nagy akarások (Nemzetstratégák a porondon)

  • Németh Kelemen
  • 2007. október 11.

Publicisztika

Divatos lett megint a határon túli magyarokkal foglalkozni, közeledik a december, fázósan bújnak nagy subájukba az emberek, s ilyenkor elő-előkerül a téma. Új szereplők léptek az elmúlt években az ingoványosnak számító területre: ahogyan a kormány hátrálni kényszerült onnan, úgy próbált magának utat törni a házelnök és az államfő.

Divatos lett megint a határon túli magyarokkal foglalkozni, közeledik a december, fázósan bújnak nagy subájukba az emberek, s ilyenkor elő-előkerül a téma. Új szereplők léptek az elmúlt években az ingoványosnak számító területre: ahogyan a kormány hátrálni kényszerült onnan, úgy próbált magának utat törni a házelnök és az államfő.

A kormány a felesleges és nyomorúságos december 5-i népszavazás csatáját megnyerte ugyan, de sokáig úgy tetszett, a háborút elveszítette. "Decemberöt" valóságos kis 'szöd lett: az a hívó szó, aminek hallatán lehet kapa-kasza után nyúlni, gyurcsánytakarodjot skandálni. A kormányzat és a kormánypártok persze előbb-utóbb kiheverik, például amikor az elnöküket már nem Gyurcsány Ferencnek hívják.

Az, hogy Sólyom László államfő magáénak érzi a problémát, nem meglepő: mind a konzervatív közszereplő, mind a jogvédő tudós, mind az érző szívű bácsi szerepéhez hitelesen társul ez a felfogás. Az elnök igen aktív, több időt tölt a határon túli magyarok körében, mint elődei együttvéve. Az, hogy fellépéseit nem hangolja össze a kormány politikájával, tulajdonképpen természetes (ő tette azzá): éppúgy orákulumként nyilatkozik meg, mint a belpolitika kérdéseiben. A megvalósítás nyűge nem terheli. Az általa a témában összehívott fórumok tökéletesen súlytalanok, céljuk a tájékozódás, a zártkörű eszmecsere, nem több, nem kevesebb. Az elefántcsonttoronyból szép a kilátás. Ha az államfő megszólal, az nagyot, mélyet, üreset kong: tett nem követi.

Érdekesebb Szili Katalin szerepfelfogása. A rendszerváltás óta a házelnök nem számított önálló politikai tényezőnek. A törvényhozás első embere járta az ösvényt, amit a kormány mutatott neki. Eddig. Szili azonban ambiciózus, és makacs meggyőződése, hogy nagy dolgokra hivatott. Keresi a kitörési pontokat: ha már nem ülhet a Sándor-palotában, legalább eljátssza azt. A külhoni magyarság szívének kedves csücske, úgy gondolja hát, hogy e téren sikeresen pozicionálhatja magát. ' is szereti a fórumokat, főleg, ha ő elnökölhet rajtuk. Rendszeresen összehívja hát a Kárpát-medencei képviselők tanácskozását. Úgy véli, az egyes képviselők legitimációja majd legitimálja magát a fórumot is, és persze az ott elfogadott nyilatkozatokat, amiket - kijelentéseivel ellentétben - soha nem egyeztet a kormányzattal. Kész helyzetet akar teremteni, és csodálkozik, amikor a dolgok nem úgy történnek, ahogyan ő kinyilatkoztatta őket. Valós célja persze ennél tovább mutat: elfogadható közszereplő kíván maradni a Fidesz-hívők számára is. Sértett és dühös emberekkel veszi körül magát, akik valaha a terület központjában, a Határon Túli Magyarok Hivatalában dolgoztak, csak éppen kipenderítette őket a kormány, hogy helyet próbáljon csinálni saját nemzetpolitikájának. 'k látják el tanácsokkal az Elnök Asszonyt. A határon túliak mindezt zavart udvariassággal nézik: akkor hát most ki diktál itt? Ki kormányoz? Kinek a feladata, hogy nemzetpolitikát alkosson?

*

És amíg itthon folyik a bohóckodás, a kinti magyar pártok szép lassan fuldokolnak. Pedig nemrég még több országban is komoly kormányzati pozícióban voltak - mára azonban nem csekély részben elvesztették koalícióképességüket. Az okok persze különbözőek, de meglepően sok a közös vonás. Igaz persze, hogy Traian Basescu rettentően nehéz ellenfél; igaz, hogy Szerbiában a demokrácia sanyarú állapotban van; és az sem áll távol a valóságtól, hogy az a Robert Fico, akit mi gyakran szalonképtelennek látunk, Szlovákiában példátlanul népszerű. Csakhogy.

Ma nem 1997-et írunk. Európa túllépett az etnikai pártokon. Az EU-belépés után a környező államok egyre lanyhább késztetést éreznek, hogy példamutató kisebbségpolitikával demonstráljanak. Igaz az is: közismerten megosztottak a magyarok a legtöbb régióban - például a maroknyi horvátországi magyarság pártvezetői egy kanál vízben meg tudnák fojtani egymást, gyűlöletük mélyről jövő, őszinte és - legalábbis ők azt hiszik - tiszteletre méltó. De nem ez a valódi oka fokozatos leértékelődésüknek. A magyar szavazók manapság egyre kevésbé választanak maguknak pártot etnikai alapon. Ha egy vajdaságinak döntenie kell, hogy a parlamenti választáson vajon az ország sorsát ténylegesen meghatározó problémák megoldására a demokrata-nacionalista-magyar párt(ok) közül kire voksoljon, akkor egyre inkább arra jut, hogy a demokrata erőket érdemes támogatni. A magyar (etnikai) párt pedig visszaszorul helyi, tartományi, önkormányzati szintre. Ami talán nem is baj.

Sokat cikkeztek arról, hogy a közelmúltban generációváltás történt több párt élén is. Dehogy történt: Kasza Józsefet felváltotta a vele nagyjából egykorú Pásztor István, Bugár Bélát sikeren kitúrta a vele már ezer éve együtt irányító, de egyébként a Duray Miklós pórázán csüngő Csáky Pál. És nagyjából hasonló a helyzet Erdélyben is.

A valószínűleg véglegesen meggyengült magyar pártok megújulás helyett Budapestre vetik vigyázó szemüket: ezen a területen az osztogató politikát talán sohasem lehet majd felszámolni. Amíg ezek a pártok nem modernizálódnak, amíg elhasznált, fáradt elitjük le nem cserélődik, addig nem is lesz változás.

Mindeközben még a témához értők is olyan ostoba álkérdéseket fogalmaznak meg, miszerint a kormánynak döntenie kell: a szülőföldön való boldogulást választja, vagy segíti az áttelepülést a kínzó demográfiai mutatók javítása érdekében. Mintha ugyan létezne ilyen választás. Nyilvánvaló, a kettő együtt van és lesz mindig is jelen. A kérdés már régen nem ez. Aki akar, úgyis elmegy. És legtöbb esetben ma már nem Magyarország a cél.

A napirenden lévő témák (kettős állampolgárság, autonómia, miért nincs MÁÉRT) végtelenül unalmasak, a szereplők intellektuális állapota lehangoló. (Duray Miklós például néhány hónap alatt többet ártott az MKP szlovákiai megítélésének, mint a legvadabb szlovák nacionalisták - évek alatt. Döbbenetes, de az MKP ma már nem kormányképes párt egyik szlovákiai politikai oldal számára sem.)

Azokkal a kérdésekkel viszont, mint például az együttműködések bonyolult szövete az uniós pénzek megszerzése érdekében, jóformán senki sem szeret foglalkozni: nyűg ez a rövid kérdésekhez, egyszerű válaszokhoz, az igen-nem világához szokott htm (a gyengébbek kedvéért: határon túli magyar) politikusok számára.

Nos, a végeredményért mindannyian felelősök lesznek: az országos politikából való kiszorulásukért, a magyarlakta régiók újabb, talán végleges lemaradásáért, a nagy és nyitott helyett a sok kicsi, bezárkózó világ konzerválásáért. Kasza, Duray, Kovács Miklós, Tőkés, Csáky, Gajdos, Jakab - kivétel nélkül. Íme, hát megvalósult az egység, amit úgy akartak.

A szerző PhD-hallgató.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”