Szégyen a bukás, de hasznos

  • 2004. szeptember 2.

Publicisztika

"Ez bizony csúnya búcsú: Medgyessy Péter, akit sok mindenért támadtak, de eleganciáját általában elismerték, képtelen méltósággal viselni bukását" - így kezdtük múlt héten ugyanitt, és most sem tehetünk másként, csak - az azóta történtek miatt - rá kell erõsítenünk a jelzõkre: rútul végezte, szitkozódva és nyafogva, hivatalához és választóihoz méltatlanul. Ki kell tehát egészíteni a múltkor leírtakat, hiszen lemondása idõközben esett.

Lemondása - amit az elkerülhetetlen bukás korai szakaszában még csak zsarolásra használt, aztán ijesztgetett vele, s amit végül mégiscsak becsúsztatott az ajtórésen - megítélésünk szerint csak néhány apróságra elég (bár azokra se nagyon): hogy hátráltassa az ország mihamarabbi rendbetételét, rontsa a baloldal további esélyeit, keresztbe tegyen hirtelen felismert ellenfeleinek, illetve saját maga számára biztosítson valamiféle hazug látszatot, miszerint volt szemernyi beleszólása önvégébe. Pont, ahogy belesírt Friderikusz kamerájába: elsõ az ország érdeke, második a baloldalé, s csak aztán jöhetnek a személyi kérdések. Tényleg, õ megmondta; csak hát az összetett szó második felit akkor is lefelejtette. Az "érdeke" kifejezés helyett az "érdeksérelmére" gondolhatott alighanem. Mert ez így senkinek nem jó, sem az országnak, sem a baloldalnak, sem a következõ kormányt alkotó személyeknek. Nota bene: Medgyessy Péternek sem, de neki már akkor is rossz volt, nyilván úgy van vele, legyen másnak is. (Mondhatnánk ezt szebben is: "Robespierre, követni fogsz!" - de biztos nem állnánk meg röhögés nélkül.)

Mert a kicsinyes bosszún kívül semmi fel nem hozható e lemondás indoklására. Legkevésbé azok a szólamok, melyeket Medgyessy a lemondó nyilatkozatában magának megenged. "A bizalmatlansági indítvánnyal szemben a lemondással a miniszterelnök teljes egészében magára vállalja a koalíciós partner bizalomvesztésének a következményeit. Ezzel el lehet kerülni, hogy megkérdõjelezhetõk legyenek az elmúlt két év eredményei, amelyre alapot az ország népének a teljesítménye adott." Értjük: azért vállalja a következményeket, mert a koalíciós partner bizalma személyén keresztül az istenadta népben ingott meg - borzasztó, hát nem szégyelik magukat? Aztán csak mentegetõzés és piszkolódás, panasz, panasz: "Sokáig hezitáltam, hogy hogy döntsek egy ilyen helyzetben. Nem könnyû ezt a döntést meghozni" - ilyenek.

Egyvalamit azért elért: az ellenzék és a Medgyessyt idáig emberszámba se nagyon vevõ napilapja - amely bukását elõször a "gazdasági válságnak" tulajdonította, ám utóbb, a kormányfõi hisztire hivatkozva már egyenesen Medgyessy "antikorrupciós" heroizmusának - a távozó miniszterelnököt végre megszerette. A "nemzeti közép" politikája beérett.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.