Szibéria – szellem a palackból

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. augusztus 11.

Publicisztika

Tévednek, akik úgy vélik: az egységesen orosz Szibéria kisebb gondot okozhat a jövőben, mint az etnikailag megosztott, de többségében nem orosz Ukrajna. Az antidemokratikus putyini politikának nem csak Ukrajnában vannak, illetve lesznek következményei.

Ha az orosz médiahatóság nem indít eljárást, s nem blokkolja a BBC orosz nyelvű adását egy eddig külföldön gyakorlatilag ismeretlen ellenzéki csoportosulás vezetőjével készített hosszabb interjú miatt, akkor a világ nem is értesül arról, hogy számos szibériai „tovább” föderalizálná Oroszországot. Céljuk, hogy Szibéria olyan föderális területté váljon, mint mondjuk Csecsenföld, Észak-Oszétia vagy Ingusföld. Az Artjom Loszkutov képviselte mozgalom követeléseik nyomatékosításáért augusztus 17-re tüntetést szervez Novoszibirszkbe, amit a hatóságok mindenképp meg akarnak akadályozni. Moszkva egyébként is nagyon idegesen reagált már eddig is az efféle törekvésekre. Erre meg is volt minden oka.

Bár a mai Oroszország lakosságának kétharmada Európában él, területének kétharmada ázsiai, és úgy hívják: Szibéria. Oroszország altalajkincsei a 19. és 20. századi kitermelések következtében az európai területeken már nem számottevőek, ám annak a nyersolajnak, földgáznak és egyéb fontos altalajkincsnek a teljes arzenálja, amely életben tartja a modernizációra mindeddig képtelen országot, Szibériában van. Nélküle Oroszország gazdaságilag és politikailag úgy nézne ki, mint Németország az első világháború után.

false


A Szabad Szibéria mozgalom szervezői azonban nem akarnak kilépni Oroszországból: többségük orosznak vallja magát, igaz, hangsúlyosan hozzáteszik: szibériai orosz. Ennek megfelelően nagyobb részesedést követelnek a kitermelt javakból, ami annál is indokoltabb, mert élet- és munkakörülményeik sokkal rosszabbak, mint azokéi, akik az európai területeken laknak és dolgoznak.

A Kremlt az is aggasztja, hogy a Szibéria föderális státuszáért küzdők a maguk álláspontját egy politikailag argumentációval támasztják alá. Ha Kelet-Ukrajnában az oroszok saját állami közösséget teremthetnek – mondják –, ha Moszkva támogatja az olyan entitások létrejöttét, mint a Donyecki Népköztársaság, akkor miért ne lenne joguk nekik is létrehozni a Szibériai Népköztársaságot?

Nemcsak a Kreml tekint idegesen a fejleményekre, hanem a Vlagyimir Putyin mögött álló nacionalista tábor is. Egyik internetes oldalukon a „Szibéria mozgalmat” egy új Majdanként írják le, melynek „egyetlen célja Oroszország szétrombolása”. „Szibériaiak – figyelmeztet kissé delíriumos állapotban a szerző, Dmitrij Dzigovbrodszkij –, ezek tönkre akarják tenni az országot. Az ukrajnai nácik abban reménykednek, hogy Oroszországban is lesz majd most egy Majdan, így nem lesz erőnk tovább segíteni a donyeckieket, s a kijevi nácik tovább gyilkolhatják a nőket és gyermekeket.”

A rendszerkritikus ellenzék más hangot üt meg a kérdésben, s bár elutasítja a szibériai kezdeményezést, annak okaként Putyin politikáját jelöli meg. „A hatalom birtokosai szemmel láthatóan nem tanultak a Szovjetunió összeomlásából – állapítja meg egy bizonyos Makszim Kalasnyikov –, sorra ismétlik meg az egykori elaggott politbüró összes hibáját”, úgy gondolván, „elég a propaganda meg a nyers erőszak, azok majd megoldanak mindent”. Ám ezzel Moszkva sorra el fogja veszíteni a régiókat. Azzal, hogy nem biztosít elég forrást e területeknek, sőt fokozatosan egyre többet von el onnan, Oroszország bukását idézi elő, ami a perifériákon veszi majd kezdetét.

Vitalij Portnyikov a grani.ru nevű orosz ellenzéki portálon publikált esszéjében a szibériai jelenségről azt írja: a párhuzam a donyecki helyzettel több mint szembeötlő, e folyamat nem ma, hanem tíz évvel ezelőtt kezdődött. Putyin már akkor szövögetett olyan terveket, hogy kiszakítja az oroszok által is lakott területeket Kelet-Ukrajnából, ha kenyértörésre kerül a sor. A Kreml – írja – ott követte el az első és legnagyobb hibát, amikor önjelölt senkikre alapozta Ukrajna feldarabolását, s ezzel kieresztette a palackból a szellemet. Ugyanakkor tévednek azok, akik úgy vélik: az egységesen orosz Szibéria kisebb gondot okozhat a jövőben, mint az etnikailag megosztott, de többségében nem orosz Ukrajna. Nem az etnikai szempontokon van ugyanis a hangsúly, hanem a politika minőségén: márpedig a putyini politika eleve antidemokratikus, s ennek nemcsak Ukrajnában, hanem másutt is következményei vannak, illetve lesznek.

Hogy végül megtarthatják-e demonstrációjukat augusztus 17-én a szibériai föderáció hívei, nehéz megmondani. A dolgok jelenlegi állása szerint a hatóságok komoly rendőri eszközökkel megakadályozzák; a csoport Facebook-, illetve  Vkontakte-oldalát már blokkolták (utóbbi egy orosz közösségi portál). Az azonban nyilvánvaló: olyan egymással összefüggő folyamatok indultak el egész Oroszországban, amelyeket békés eszközökkel a Kreml már nem tud sem ellenőrizni, sem befolyásolni.

A szerző a DK külpolitikai kabinetvezetője.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

Mindent vissza!

A kormányzat immár a bankszektorra is alkalmazná az „árrésstopot”, a sajátjait sem kímélve. Árcsökkentésre kötelezné a részben szintén NER-közelbe került nagy telekommunikációs szolgáltatókat is. Nincs mese, mindent Orbán győzeleméért.