Visszaszáll

Publicisztika

Egy évvel ezelőtt a választópolgárok ad acta helyezték a magyarkérdést. A népszavazáson az állampolgársági ügyben ugyan szűk többséggel az igenek győztek, de számuk az eredményességi küszöbtől messze elmaradt.

Egy évvel ezelőtt a választópolgárok ad acta helyezték a magyarkérdést. A népszavazáson az állampolgársági ügyben ugyan szűk többséggel az igenek győztek, de számuk az eredményességi küszöbtől messze elmaradt. Igazán nyugodtak persze akkor lehetnénk, ha annak idején magas részvétel mellett elsöprő fölénnyel utasítja el az ország a kalandorpolitikát, s ha a nem szavazatok mögött nem a kenyérféltés áll - amire az MSZP mindvégig rájátszott. Hanem a józan megfontolás: hogy az állampolgárság alkotmányjogi és nem etnikai kategória; hogy az identitás nem az állampolgárság függvénye; hogy amikor egy állam vagy annak valamely politikai rétege identitáspolitizálásba kezd, annak társadalmi zűrzavar a vége. (Erről épp azon vajdasági magyar politikusok mesélhetnének, akik a leghangosabbak a követelőzésben - hiszen testközelből követhették a szerb nemzet legújabb kori ébredését.)

Az igenek mögött az etnopolitizáláson, a nagymagyar ábrándokon, a térségbeli együttműködést a történelemben már oly sokszor lehetetlenné tévő kisnemzeti naciogigantizmuson kívül semmi, de semmi nincs. Persze úgy tesznek, mintha lenne: morális kötelességről papolnak, gazembereznek, kizárnak az igaz magyarok közösségéből mindenkit, aki csak a legegyszerűbb kérdéseket is megpróbálja feltenni. De december 5-én valójában arról volt szó, amit előbb csak a fegyverhordozók, utóbb viszont már politikai vezetők is kimondtak: a Trianon ütötte sebek gyógyításáról, a nemzet újraegyesítéséről (ami elől a "határokon átívelő" jelző mindinkább elmaradt). Arról, hogy a Szent Korona tana helyébe a Kék Útlevél tana lép, miszerint Magyarország az a terület, ahol a Kék Útlevél fennhatósága alá tartozó emberek élnek. Emlékezzünk csak a legegyértelműbb üzenetet hordozó plakátra: a Nagy-Magyarország sziluettjébe foglalt "Igen!" szóra. De fölidézhetjük a tömeges állampolgárság híveinek legerősebbnek szánt érvét is: sem a románoknak, sem a horvátoknak nem okozott gondot, hogy megadják határaikon túli nemzettestvéreiknek az állampolgárságot. Önleleplező hivatkozás ez, mivel a román és a horvát gesztus mögött épp az a kimondott-kimondatlan alapelv húzódott meg, hogy Moldáviáról, illetve Hercegovináról - vagyis Nagy-Romániáról, illetve Nagy-Horvátországról - nem mondanak le, nem, nem, soha!

Hogy a népszavazáson elutasított követelés a nacionalista indulatokon és érzelgősségen, a nemzeti giccsen kívül semmiféle racionális indokkal nem alátámasztható, leginkább az idei évfordulós megemlékezések igazolják. (Ezzel néhány éve még a Fidesz is tisztában volt, a Velencei Bizottságnak küldött státusmagyar-magyarázatában nem véletlenül feltételezett oksági kapcsolatot a kettős állampolgárság tömeges megadása és az irredentizmus között.) A Magyarok Világszövetsége "tisztikara" (?) most a Szent Korona előtt esküszik föl, s Patrubány beváltani készül tavalyi ígéretét, hogy addig szavaztatja az országot, amíg be nem adja a derekát. Kövér László a Népszabadság tudósítása szerint azt idézte egy határon túli politikustól, hogy tavaly arról határoztunk: visszaállít-ják-e a magyar fennhatóságot, vagy szentesítik Trianont. A mérsékelt Dávid Ibolya szerint lehet lassítani a nemzetegyesítő lépteket, de megakadályozni nem. Ezek a megnyilatkozások egyértel-műek, pontosan mutatják, hogy valójában mi a magyarkérdés legvégső értelme.

S a fő attrakció: Orbán Viktor, aki hétfőn vigyázzt vezényelt az Országgyűlésnek, hogy egyperces néma felállással adózzanak a határon túli magyarok hűségének. Az MSZP szemmel láthatóan megrökönyödött, de idejük sem maradt az ocsúdásra. Hiszen Szili Katalin házelnök Orbán segítségére sietve megismételte a javaslatot. Így a házelnök az államfőválasztás után idén már másodszor mattolta saját pártját: esélyt sem hagyott arra, hogy ne úgy táncoljanak, ahogy Orbán fütyül. És Szili nemcsak a saját pártját alázta le, hanem mindazokat, a magyar választók többségét, akik nem kértek a kettős állampolgárságból; s akiket most az egész Országgyűléssel nyilváníttatott hazafiatlan erkölcsi nulláknak. Ez felfoghatatlan, ez szégyenteli, ez vérlázító.

Hogy Szili pártja számára kockázati tényező, nem tegnaptól tudjuk; de a hétfői produkció voltaképpen logikus következménye annak az ostoba attitűdnek, ahogyan az MSZP kezeli a kérdést. Politikailag győztesen kerültek ki a tavaly december 5-i kalandból, de ahelyett, hogy a népakaratnak megfelelően hagyták volna az egészet, nekiveselkedtek a magyarkérdés rendezésének. (Amit, ceterum censeo, nem lehet rendezni - hacsak tankkal nem.) Meglehet, a szocialisták nem bánják, ha a nemzeti ügy ismét pörög, mert abból - tekintve a jobboldal agresszív nacionalizmusát - rosszul nemigen jöhetnek ki. De ha így van, nemcsak Orbánék, hanem ők is a tűzzel játszanak.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.