Gaal Ilona Bozsik Yvette-ről

Visszatánc

  • Gaal Ilona
  • 2012. március 23.

Publicisztika

Alighanem jól megtalálta őt a politika. Hisz’ az a tévelygőket keresi, a felhasználhatókat, majd eldobhatókat. Bozsik Yvette ékesítette már Demszky valamelyik rendezvényét is.

„Azt gondolom, hogy a politikánál sokkal fontosabb az élet, no meg a szex” – nyilatkozta nekünk Bozsik Yvette tavaly, miután Szőcs Géza a parlamentben el találta szólni magát, hogy szívesen látná őt a Trafó élén. Aki ilyen határozottan viszonyul a politikához (no meg a szexhez), vajon miért szállt be egy színtisztán politikai történetbe? E kérdést legalább utólag feltehetné magának a sértődött művésznő, mert mostanra sokaknál betelt a pohár. Több álomkóros rombolás nem kéne.

Jaj, a szelek

Miután (pont egy éve) bekerült a neve a köztudatba, fel-felröppent, hogy el sem akarja vállalni, aztán, hogy visszaadja. És tényleg visszaadta. Ennyire futotta a felelősségérzetéből. Az sem menti, ha külső nyomás nehezedett rá, ha tényleg gyermekei apja tolta őt bele, mint ahogy beszélik. Vagy ha tényleg a szakma, mint ahogy ő nyilatkozott a Népszavának. („A szakma beszélt rá. Nekem személyesen ez rengeteg áldozattal jár. Alkotóként másként éltem, mint ahogy ezt egy intézmény vezetője teheti. Háttérbe kell szorítanom a művészi munkásságomat. Más művészek munkáit kell szolgálnom, figyelnem. Ez személyesen nekem inkább teher. Szakmailag viszont egy olyan ügyet szolgálok ezzel, amit fontosnak tartok.”) Persze mondott ő ennél durvábbat is ugyanebben az interjúban: jobban örült volna, ha Szabó György nyer. Ah, szakmai alázatból és önfeláldozásból adj nekünk mintát! Nos, ezen a ponton kellett volna kihátrálnia az egész hacacáréból a Fővárosi Önkormányzatnak. Pardon, a NEFMI-nek. Mert a szél onnan fúj.

Nem vállalom

„Nem neki való” – mondják a művésznő ismerői, s most már a vak is látja, hogy bizony, Bozsik nem az a menedzseralkat. Beírni a Trafó-pályázatba Tom Waitset és Nick Cave-et, az a nagyot álmodás tipikus esete. Bozsik majdnem beszállt a Szikra átalakításába is, aztán mégsem. Annak a történetnek a súlya, átpolitizáltsága nem fogható a Trafóéhoz, de ki érti, hogy miért nem tanult belőle. Hacsak úgy nem érthető, hogy ha jobban hajtja vágy a hírnév, a hatalom után, mint amennyire kötik saját határai és a felelősségérzete. Ha hajlítható. Alighanem jól megtalálta őt a politika. Hisz’ az a tévelygőket keresi, a felhasználhatókat, majd eldobhatókat. Bozsik Yvette ékesítette már Demszky valamelyik rendezvényét is.

Csakhogy az a kommunikációs stílus, amivel a Trafó körül közlekedik, minden együttérzést kiöl az emberből. Kezdődött azzal, hogy pályázatát csak az eredményhirdetés után hozta nyilvánosságra (a pályamű ismeretében kitalálható, hogy miért), szemben Szabó Györggyel, az aktuális igazgatóval, aki a bizottsági meghallgatás másnapján nyilvánossá tette, mit is akar csinálni. Aztán folytatódott a két „Trafó – Hálózatba kötve” című konferenciával: az elsőre (amelyet tavaly december közepén, az igazgatójelöltek bizottsági meghallgatása előtt rendeztek) a menedzserét küldte, a másodikra meg már csak egy e-mailt, annak ellenére, hogy a szervezők felajánlották neki az időpontválasztást. „Leendő felelős vezetőként jelenleg nem az a dolgom, hogy az önökben felmerülő kételyeket eloszlassam, hanem konkrét, elvégzendő feladatok állnak előttem” – írta a rendezvény előtt fél nappal elküldött levelében. De akkor miért maradt el a konkrét, elvégzendő feladatok megoldása?

Merthogy pályázatok maradtak beadatlanul (néhány milliós NKA-támogatástól máris elesett az intézmény), lejárt szerződések megkötetlenül, munkatársak a pácban.  Egy kinevezett vezető igenis felelőssé válik – hiába nem hatályos még a szerződése –, s be kell(ett volna) szállnia a következő évad előkészítésébe. Ő nem vette fel a telefonokat, nem kommunikált a Trafó dolgozóival, e-mailben sem.

A sajtóval sem. Hiába hívtuk, amikor megírtuk, hogy beadta lemondását, nem nyilatkozott senkinek, csak egy közleményt küldött a szinhaz.hu-nak egyes szám harmadik személyben. Még saját nevét, személyét sem vállalta.

Bozsik utat nyit

Amennyire passzív volt az igazgatói feladatok előkészítésében, annyira aktív most a támadások visszaverésében, Tarlós Istvánnal együtt. A főpolgármester – tőle nem szokatlanul – hisztérikusan kelt Bozsik védelmére. Hogy „az önmagát liberálisnak nevező gondolkodói kör” (legalább a gondolkodó minősítéstől nem lettünk megfosztva) támadása – a főpolgármester jelzőivel: brutális és nemtelen támadása – Bozsikot kikészíti, az nem ezt a bizonyos kört minősíti, hanem sztárallűr: ha nem sikerült a diadalmas bevonulás, akkor inkább megyek.

Most a Trafóban Szabó György menti a menthetőt, sokakkal együtt talán abban bízva, amiről tudván tudja, hogy nem lesz úgy: ismét ő lehet az igazgató. Vélhetőleg a következő bohózatig (újabb pályázat) engedik őt ténykedni, aztán lapát. Hisz előbb-utóbb jön úgyis valaki Káel Csaba, Dörner György, Ókovács Szilveszter vagy Rákay Philip útján.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.