ELECTRIFY vol. 9: Aïsha Devi, TCF, Helm

  • 2016. február 25.

Snoblesse

Minden szempontból egzotikus felhozatal az érdekes zenei elektronika szerelmeseinek.

Az est fő attrakciója, a korábban Kate Wax, de mostanában már saját neve alatt futó producer-énekesnő zenéjének egyik titka a kifinomult spiritualitás. A részben tibeti és nepáli származású, de már Svájcban született és felnőtt Aïsha Devi állítólag több meditációs technikát és mantrát is kiválóan ismer, melyek az alkotói folyamatban is komoly szerephez jutnak. De talán még fontosabb, hogy ehhez és néha nyilvánvaló belső-ázsiai zenei hatásokhoz (lásd itt) egy merészen újító hangzásvilág párosul, melyet könnyű felismerni a művész elváltoztatott énekhangjáról, fojtott, mégis kristálytiszta hangképeiről. Legújabb, már Aïsha Devi néven kiadott nagylemeze ősszel jelent meg a legendás londoni Fabric klub kiadójánál, a Houndstoothnál Of Matter and Spirit címmel, s ez több év végi listán is előkelő helyen szerepelt, sikeréhez pedig hozzájárult az alul mellékelt, zavarba ejtően szürreális, s igen hatásos videó is.

false

TCF, a norvég származású elismert képzőművész és zenész – akinek az útlevelében egyébként a Lars The Contemporary Future Holdhus név szerepel – vizuális, hangi és írott munkáiban a kódolás, a kriptográfia és a zeneszerzés témájának különböző területeit dolgozza fel. Holdhus számos, egymással papíron nehezen egyeztethető hatást enged be munkáiba – a holland hardstyle-tól és a brit hardcore-tól kezdve a költészeten és a digitális művészeteken át egészen a konkrét zenéig. Saját virtuális hangszereit kódok segítségével szólaltatja meg, szüntelenül csavarodó ambient zenéje egyszerre képes a drámai törésekre és a finom átmenetekre is. TCF olyan kortársak mellé sorolható, mint Lorenzo Senni, Ryoji Ikeda vagy Florian Hecker, a karrierje kezdetén járó Arcát pedig egyenesen ő inspirálta.

false

Helm, azaz Luke Younger az ambient és a zaj határterületén alkotva vált ismertté londoni rezidenciáján messze túl is. Tíz év alatt több mint húsz lemeze jelent meg, az elektronikus zene jó néhány aktuális úttörőjét tömörítő PAN kiadót pedig lassan már második otthonának is hívhatjuk. Tavaly megjelent Olympic Mess című albuma szépen megformált zörejek és lebegő rétegek párbeszédére és ütemes ismétlődésére épül: az indusztriál és dubtechno hatásokból születő világ meglepően euforikus élményt nyújt (és közben olyan üdítően meghökkentő című darabokat rejt, mint ez). Helm zenéjének  árnyalatairól talán az is elmond valamit, hogy nemrég az Egyesült Államokban turnézott a dán neopunk kultzenekar, az Iceage társaságában.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.