Dulce Pontes a Müpában

  • 2014. március 17.

Snoblesse

Ennio Morricone kedvence, a fado egyik nagyasszonya érkezik.

Nem mindig volt ám olyan népszerű a fado, mint most – sem hazájában, Portugáliában, sem a nagyvilágban. Dulce Pontes sokat tett azért, hogy ez mindkét fronton megváltozzon. A kilencvenes években – a Madredeus mellett – ő volt a fado popularizálásának és nemzetközi felfutásának fő alakja. Sikert sikerre halmozott, és bizony a minőségi giccs világbajnokaival is összeszűrte a levet: Morricone karmaiból Andrea Bocelli karjaiba futott. De miután elég népszerű lett, hogy saját útját járja, egyre jobban eltávolodott a szintetizátoros alapoktól és az olasz világsztároktól, és visszaevezett a régi jó gitáros-sirályos-könnyes fado tengerére. Momentos című életműalbumán már ez a klasszicizáló művész lép elénk, igazi, kevély hangú fado, a Marizától vagy Joana Amendoeirától megszokott melódiáknál kicsit brazilosabb kiadásban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.