Egy fenékkel két lovat

  • 2016. november 28.

Snoblesse

Goldoni, Beatles, gengszterek és rock’n’roll.

Hogy miként fest Goldonitól A két úr szolgája a Beatles-mánia idején, a hatvanas években, Angliában, azon belül is a festői Brightonban? A kérdésre Richard Bean igen frappáns választ adott, amikor megírta a One Man, Two Guvnors című Goldoni-átiratát, mely 2011-ben debütált a londoni National Theatre-ben, majd átköltözött a West Endre, onnan pedig a manhattani Broadwayre.

false

Ja, és ha nem mondtuk volna, a gengszterek, rock’n’rollerek és félreértések világában játszódó darab főszerepét napjaink egyik legmenőbb komikusa, James Corden, a CBS-en futó The Late Late Show műsorvezetője alakította. A magyar változatban, mely az Egy fenékkel két lovat címet kapta, minden változatlan: a kissé kótyagos Francis Henshall a véletlenek szerencsétlen összjátéka folytán egyszerre két munkát is szerez: alkalmazásába veszi egy piti gengszter és egy nagystílű bűnöző is. Francisnek ettől kezdve mindent meg kell tennie, nehogy két főnöke összetalálkozzon, vagy akár tudomást szerezzen egymásról.

false

A zenés komédia rendezője Pelsőczy Réka. Szereplők: Nagy Dániel Viktor, Lukáts Andor, Lovas Rozi és Friedenthal Zoltán.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.