Ganymed Goes Europe

  • 2013. szeptember 20.

Snoblesse

12 festmény, 12 irodalmi szöveg, 12 színész – Esterházy, Kulka, Grecsó, Gryllus és még sokan mások a Szépművészeti Múzeum festményei előtt.
false

Vajon mit gondolhat Esterházy Péter, amikor megáll egy Goya-festmény előtt? És Darvasi László egy másik Goya előtt? És Vajda Miklós egy Brueghel (az ifjabb) láttán? És Dragomán Györgyöt mi hozza lázba egy Tintoretto közelségében? Többek között ez is kiderül a bécsi Kunsthistorisches Museumból kiinduló Ganymed Goes Europe programsorozat magyar változatából, mely a Szépművészeti Múzeumból jelentkezik. A magyar változat munkatársai neves hazai és külföldi szerzők – ők írtak szövegeket az őket ilyen-olyan okból megérintő (a Szépművészetiben található) festményekhez. Az így született szövegeket a képek előterében színészek adják elő. A sort Bíró Kriszta nyitja, a színésznő az Alvó lány előtt mondja el Marek Bienczyk idevágó gondolatait. A későbbiekben Dragomány Györgyöt Szikszai Rémusz, Szécsi Noémit Dióssi Gábor, Esterházy Pétert Kulka János, Darvasi Lászlót Gryllus Dorka, Grecsó Krisztiánt Takátsy Péter, Terézia Morát Udvaros Dorottya, Thomas Glavinicet Hay Anna, Vajda Miklóst Hegedűs D. Géza, Erdős Virágot Fátyol Hermina, Tóth Krisztinát Terhes Sándor, Szvoren Edinát Székely Rozália interpretálja.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.