Kivel felesel Betty?

  • 2014. szeptember 4.

Snoblesse

Hatás alatt álló nők a Mika Tivadarban.
false

Immár a múlt kék ködébe vész, de egyszer régen itt Magyarországon akkora kultusza volt a Betty Blue című filmnek, hogy 2003-ban az 1986-os opus rendezői változatát is játszani kezdték a mozik, és a kikapós (mit kikapós, egyenesen féktelen!) Betty immár 183 percen keresztül hozta a frászt élete valamennyi szereplőjére. A 183 perc és a premiertől számított 17 év nem tett jót a körberajongott hölgyeménynek, de azért megőriztük jó emlékezetünkben – ott, ahol kamaszkorunk kultuszfilmjeit tartjuk. Nos, a Mika Tivadar mulató filmklubjában ősztől párban nyomják a filmeket, s Bettyhez Gena Rowlands leghíresebb alakítását, az Egy hatás alatt álló nőt rendelte hozzá Csejk Miklós klubvezető. Értjük, értjük a párhuzamot (egy hatás alatt álló nő itt, egy hatás alatt álló nő ott), de azért halkan megjegyeznénk, hogy Cassavetes és Rowlands nagyon más súlycsoport, mint Jean-Jacques Beineix és Béatrice Dalle, de nyilván nem is ez itt a lényeg.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.