Nem vagyok teljesen reménytelen - Németh Róbert zenész

  • rés a présen
  • 2016. november 25.

Snoblesse

December 9-én, Pécsen játszik a Pegazusokkal.

rés a présen: Sokévnyi basszusgitározás után egyszer csak lemezt készítettél Nincsen mozgás az eseményhorizonton címmel. Miért?

Németh Róbert: Egyáltalán nem terveztem. Még akkor sem, amikor vége lett a HS7-nek, sőt még utána sem. Úgy gondoltam, bőven elég lesz nekem az, hogy basszusgitározom a Pegazusok Nem Léteznek nevű zenekarban, és ez amúgy így is van; nem azért született a lemez, mert ez az aktivitás nem elégített ki. Egyszerűen csak egy nálam nagyobb erő elkezdett taszigálni, én pedig nem küldtem vele szemben nagy erőket.

false

 

Fotó: Déri Miklós

rap: Kikkel csináltad?

NR: Rengeteg a közreműködő. A két fő segítő, producertárs Lázár Domokos (Esti Kornél, Pegazusok) és Takács Zoltán Jappán (ex-HS7, Soerii & Poolek) volt, de rajtuk kívül tucatnyi zenész szerepel a dalokban a Csík zenekaros Szabó Attilától az Anton Vezuv és az EZ Basic tagjain át a nagyszerű dalszerző-énekesnő, Barkóczi Noémiig, a bátor kísérletező zajművész Desdemona Daene-ig, Szalóki Ágiig vagy Subicz Gáborig. Az, hogy valami hogyan szóljon és kivel, nagyjából úgy működött, hogy miután/miközben megszületett egy dal, már „belehallottam”, hogy milyen hangzást képzelek el neki – ehhez választottam ki a közreműködőket.

rap: Melyik szám volt a legkalandosabb?

NR: Talán a legelső dal, a Meteor: előtte nem nagyon gondoltam volna (vagy talán csak valahol nagyon-nagyon mélyen), hogy megírok egy dalt, kitalálom, milyen szólamok legyenek benne, aztán felvesszük és feléneklem. Ez az egész processzus egyszerűen nem volt benne korábban a pakliban. Nagyobb kalandok később nem voltak, innentől minden rendben ment, összesen egy dal, az I Love You Budapest készült el két nekifutásra.

rap: Mikorra tervezel lemezbemutatót?

NR: Egyelőre egy januári estről van szó, de tervezek koncerteket Budapesten kívül is, és szeretnék néhány fesztiválon ott lenni. Próbálunk a zenekarommal (Lázár Domokos – billentyű, gitár, Günsberger Ákos – gitár, Horváth Kristóf – basszusgitár, Lázár Ágoston – dob), és odáig talán már eljutottunk, hogy nem vagyok teljesen reménytelen énekes-gitárosnak. Szigorúan csak az olyan helyzeteket keresem, keressük majd, amelyek ezeknek a daloknak jól állnak.

rap: Mi újság a Pegazusokkal?

NR: Köszönjük, jól vannak. Volt egy kicsit döcögősebb időszak, sokfele voltunk, és intenzív volt a lelki életünk is, de aztán minden a helyére került, nemrég kijött egy kislemezünk két dallal (Menekülök/Senkiben nincs erő), volt egy jó A38-as koncertünk, hamarosan nekiállunk új daloknak, hogy jövőre megjelenhessen a zenekar második nagylemeze. Legközelebb december 9-én, Pécsen játszunk.

rap: Mi volt az utóbbi idők legnagyobb meglepetése?

NR: Hogy lett ez a lemez. Meg van az is, hogy szinte nem is tudom, mikor volt ennyi izgalmas hazai zenekar és előadó, más kérdés, hogy ezek nagyobb része a periférián próbálkozik – miközben a kortárs magyar mainstream, tisztelet a kivételnek, kicentizett, lekerekített és nagyon behatárolt hangulati skálán mozgó produkciókból áll. Meglepődtem Bob Dylan Nobel-díján, és nagyon örültem. Amúgy lassan már semmin sem lepődök meg.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.