STEREO Akt: We Hear You – Hallgatlak, Budapest!

  • 2016. április 18.

Snoblesse

Közösségi gerillaakció Lang Györgyivel.

„Valami piszkálja a csőröd? Nekünk is. Egyedül kevés vagy? Mi is.
Köztünk a helyed!”

Vonzó ajánlat, nem az első a Boross Martin vezette STEREO Akt csapatától. A felettébb kreatív színházi csoportosulás ezúttal Lang Györgyivel fog össze egy közös cél és egy közös produkció érdekében. Aki holmi szimpla színházi produkcióra számít, nagyot nézhet, mert a We Hear You egyben közösségi esemény is: az előadás egy gerillaakcióval zárul, amikor az alkotók és a nézők egy általuk választott ügyért közösen emelik fel hangjukat.

Boross Martin

Boross Martin

Fotó: Szécsi István

De ne kerteljünk tovább! Ez lesz: először is, panaszgyűjtés. Merthogy Budapest-szerte panaszgyűjtés előzi meg a produkciót: a STEREO Akt egy mozgó, riksás panaszirodával járja Budapest utcáit, és aki beül, elmondhatja, mi zavarja a világban. Az így készült miniinterjúk részei az előadásnak, miként a közönség is: lehet reagálni, sőt kell is, máskülönben hova lesz az interaktivitás!

false

És most jön, ami még nem volt: a nézők elmesélhetik panaszaikat Lang Györgyinek, a színpadon akár már gyárthatják is a transzparenseket, ám az  előadás nem merül ki a puszta aktivizmusban, hiszen ez színház, ahol simán feltűnhet és fel is tűnik Dorothy is, akit a tornádó 2016 Budapestjére röpített.

Boross Martinnal készített „rés a présen”-interjúnk itt olvasható.

Előadások: április 22. és 23., 20.00

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.