Vannak-e Móricznak utódai?

  • 2014. május 20.

Snoblesse

És ha igen, miért nem…
false

„Már többet mond Szilágyi Zsófia szépirodalmi alapokon megalkotott Móricz-portréja. Ebből azt szűrtem le – totálisan szubjektív alapon, nem kérdés –, hogy Móriczot két hajtóerő űzte pályáján: az írásdüh és a baszdüh. És néha kiderült, hogy a kettő tulajdonképpen egy, ami sok borzalmas, morálisan nem feddhetetlen, totálisan kaotikus helyzethez vezetett, és voltaképpen meggátolta, hogy Móricz egyszer úgy istenigazából kidolgozza valamelyik, egyébként megkezdéskor a »magyarság« vagy a »világ« regényének szánt írását.”

Bán Zoltán András írta e sorokat Szilágyi Zsófia tavaly megjelent, „komoly ambícióval, nagy olvasottsággal, tiszteletre méltó türelemmel, sok utánajárással, kutatással és odaadással megalkotott” Móricz-portréjáról. A teljes írás itt található, Szilágyi Zsófia pedig a Nyitott Műhelyben található, ahol Tverdota György irodalomtörténésszel és Márton László íróval beszélget Móriczról a Lábjegyzet irodalmi művekhez és ügyekhez című sorozatban.

A belépés díjtalan.

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.