A dél-koreai Han Kangnak ítélték az idén az irodalmi Nobel-díjat

  • narancs.hu
  • 2024. október 10.

Sorköz

Költői és kísérletező stílusával megújította a kortárs prózát – szól az indoklás. 

"A történelmi traumákkal szembesítő és az emberi élet törékenységét feltáró intenzív költői prózájáért" a dél-koreai írónő, Han Kang kapta 2024-ben az irodalmi Nobel-díjat. 

Az indoklás szerint Han Kang egyedülálló módon van tudatában a test és lélek, az élők és a holtak kapcsolódásainak, költői és kísérletező stílusával pedig a kortárs próza megújítója lett.

Az írónő 1970-ben született a dél-koreai Kvangdzsuban, 10 éves kora óta azonban Szöulban él. A szöuli Jonsze keresztény magánegyetemen tanult koreai irodalmat, első versei 1993-ban jelentek meg egy koreai folyóiratban, majd 1994-ben már egy regénnyel mutatkozott be (Red Anchor, magyarul még nem jelent meg), 1995-ben pedig novelláskötete jelent meg, azóta főleg regényeket és novellákat írt, de 2013-ban egy verseskötete is megjelent. 1998-ban részt vett az iowai egyetem neves nemzetközi íróprogramjában is.

Az Nobel-díj előtt már számos koreai és nemzetközi irodalmi díjat elnyert, magyarul Növényevő címmel megjelent regénye 2016-ban megkapta a nemzetközi Man Booker-díjat is. 

Magyarul eddig két regénye jelent meg: 2017-ben az eredetileg 2007-es Növényevő Kim Bogook,Németh Nikoletta és Kiss Marcell fordításában, 2018-ban pedig az eredetileg 2014-es Nemes teremtmények Kiss Marcell fordításában, mindkettő a Jelenkor kiadónál.

Hogy előre kire tippeltek, hogy ki kapja az irodalmi Nobel-díjat, arról itt írtunk korábban

 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Szemrevaló: Jakob lova

  • SzSz

„A tehetséged olyan, mint a szalonna. Nem elég fellógatni a kéménynél. Először jól be kell dörzsölni sóval, majd mindennap ellenőrizni kell!” – tanácsolják Elsie-nek, akinek a szalonnához illő tehetsége konkrétan az éneklés.

Szemrevaló: Haldoklás, de komédia

Bár a film nem tragikus hangoltságú, néhol finom iróniát is tapasztalhatunk, azért a térdünket nem fogjuk csapkodni két öregember (a férj alzheimeres, a feleség rákos) agóniája, meg egy az életét kudarcként megélő zeneszerző öngyilkossága láttán.

Nincs meglepetés

Ráfoghatjuk akármire, hogy lelki táplálék, fajunk szellemi öröksége, a művészet (egyik) elsődleges célja akkor is a nőszerzés. Eszmei fajfenntartás, ha úgy tetszik.

Minden út Rómába vezet

Azt túlzás lenne állítani, hogy David Gil­mour végigdolgozta volna az elmúlt 35 évet. A Pink Floyd énekes-gitárosa a kilencvenes évek elején ismerkedett meg Polly Samsonnal, akivel családot alapított, és aki lényegében a fő alkotótársa lett. Gilmour rengeteg időt töltött, illetve tölt még mindig a szeretteivel, és elsősorban emiatt ad ki csupán évtizedenként egy lemezt.