Bartók Imre nem veszi át a Térey-ösztöndíjat

  • narancs.hu
  • 2020. január 21.

Sorköz

Aggályosnak tartja a díjat létrehozó Demeter Szilárd személyét.

Ahogy arról mi is hírt adtunk, kihirdették a Térey-ösztöndíjasok 45 fős névsorát. Az ösztöndíj öt éven keresztül havi apanázzsal jár, amit a Petőfi Irodalmi Múzeum biztosít a Digitális Irodalmi Akadémia Alkotói Életpálya Programja keretében. A PIM igazgatójának, Demeter Szilárdnak volt ugyan vétójog a neveket illetően, de nem élt ezzel.

Más viszont megvétózta Demeter személyét: az díjazottak között szereplő Bartók Imre Facebook-posztban jelezte, hogy nem veszi át a Térey-ösztöndíjat. Magyarázatában több okot is felsorol: aggályosnak tartja a díj létrejöttének körülményeit, annak átláthatatlanságát, az azt létrehozó Demeter Szilárd személyét és azt a gyakorlatot is, hogy a zsűri (aki nem azonos a kuratóriummal), két év után kötelezően kiszór legalább öt személyt a díjazottak közül. Szerinte ez nem igazán vág egybe azokkal a nyugodt munkakörülményekkel, amelyet az ösztöndíj hivatott lenne támogatni.

"Mindannyian tudjuk, hogy ami történik, nem normális. Ebből az idiotisztikus és nyomasztó összegből - fejenként 16-17 millió forint - meg lehetett volna menteni a József Attila Kört. Lehet nézegetni a díjazottakat innen, onnan, de hát mégiscsak: OJD, aki az elvbarátaival egy-két éve még más írók, többek közt a barátaim ellen uszított a pártlapban." - tette hozzá az író, majd csak úgy mellesleg megjegyezte: mivel 34 éves, meg sem kaphatta volna az ösztöndíjat, azt ugyanis hivatalosan a 35-65 év közöttieknek ítélik oda.

Bartók Imre a Hazai Attila-díj első győztese, olyan könyvek fűződnek a nevéhez, mint A patkány éve, vagy a Láttam a ködnek országát. Legutóbbi regénye, a Jerikó épül 2018 egyik legtöbbet méltatott magyar regénye volt.

Via Könyves blog

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”