Olvasni muszáj

Egy tétova, kezdő kertész füveskönyve, ami az életről szól

Sorköz

Szerethető, könnyű könyv a Tihamér füveskönyve, és nemcsak a kertészkedésről szól, hanem mindenről, ami az életben lényeges. Mihály Marci kötetéről F. Szabó Emese írt az Olvasni muszáj-sorozatban.

Nincs igaza Kafkának, amikor azt mondja: „Azt hiszem, csak olyan könyveket szabad olvasnunk, amelyek mardosnak és furdalnak. Ha az olvasott könyv nem sóz egy jót a fejünkre, hogy ébredjünk, minek azt akkor egyáltalán kézbe venni?” Nincs igaza, mert vannak például ezek a félnapos könyvek, amelyeket el lehet olvasni, amíg a gyerek a medencében pancsol, vagy amíg a szakrendelésen ülünk, vagy amíg várjuk a repülőt. Szóval amikor könyv híján csak lennénk, mint a gyümölcs. Az egyik kedvencem nem is félnapos, hanem félórás, egy perverzióba hajló, morbid képregény. Hogy könyv, valójában csak kivitelezés kérdése.

Tihamér füveskönyve viszont tényleg könyv, még akkor is, ha illusztráció is van benne. Tizenkét fejezet és egy rakás betű.

Nyilván mind kezdtünk már bele olyan tevékenységbe, amihez egyáltalán nem értettünk, de valamiért mégis elkezdtük, majd sok száz munkaóra és sok százezer forint után már nem tudtunk szabadulni tőle. Nálam ilyen a barkácsolás, Tihamérnál pedig a kertészkedés. Lényeges különbség, hogy én még nem írtam meg az Így barkácsolnak a városlakó hülyék című könyvet, ellenben Tihamér megírta ugyanezt kertészkedés témakörben. Ez tehát a kiindulópont. Senki sem hal meg (kivéve néhány paradicsomot meg a gyomokat), senki se támad fel (kivéve a csokoládémentát és az aranyvesszőt), és úgy általában nem történik semmi egyéb azt leszámítva, hogy Tihamér próbálkozik.

 
Mihály Marci: Tihamér füveskönyve - Amitől a fű sem nő
Forrás: Open Books 

Tizenkét fejezet, tizenkét hónap, márciustól márciusig. Szállnak a magok, bólogatnak és dőlnek a palánták, kínosan nem nő semmi, aztán vadul minden nő, valami olyan is, amit Tihamér biztosan nem ültetett. Sokáig nézte, hogy vajon mégis mi lehet, talán gyom, de nem annak néz ki, majd rájön, hogy a komposztba dobott tökmag sarjadt ki. Szóval lett valami korlátozottan ehető tökféléje is. A nashi körte termőre fordulásához még várni kell pár évet. Rövid, lazán összefüggő bekezdések sora.

Valójában sokkal jobban járt volna anyagilag, ha elballag a boltba és szépen megvásárolja a cukkinit, tököt, dinnyét, paradicsomot és paprikát ahelyett, hogy kínlódik velük.

De hát a hobbikertészkedés nem a gazdaságosságról szól, hanem minden másról. A teremtésről, a gondozásról, a várakozásról.

Hogy a szellemi munkát végző bekoszolja a kezét és végre csinál valamit. Még akkor is, ha a kertészetekben és a szomszédnál is minden sokkal jobban néz ki. Egy kicsit mind Tihamérok vagyunk.

Mihály Marci: Tihamér füveskönyve - Amitől a fű sem nő. Open Books, 2023, 159 oldal. 4999 Ft

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?