Futva gyűjt adományt kárpátaljai könyvtáraknak a csongrádi igazgató

Sorköz

A könyvtárosok összetartanak, megpróbálják pótolni a Márai-programot.

Huszonhét másik könyvtárossal együtt Illés Péter is gyűjt adományt a kárpátaljai magyar könyvtáraknak arra, hogy tudjanak magyar könyvet vásárolni.

A gyűjtés logisztikája kicsit komplikált, de működik: a székelyudvarhelyi Bibliofil Alapítvány hirdette meg a célt, így lejben gyűjtik a pénzt, amelyből Magyarországon vesznek könyvet, és a kecskeméti könyvtár vállalta, hogy eljuttatja a szállítmányt a címzettekhez.

„Ez bevett módszer. A székelyudvarhelyi könyvtár rendszeresen gyűjt magának ezen a módon, de ott most viszonylag jó a helyzet, több helyről is kapnak forrást, ezért úgy gondolták, hogy most másnak segítenek. Ebben veszek részt. Kapcsolatban állunk hosszú ideje, mert mi is rendezünk Kárpát-medencei konferenciát, és ők is, nyáron jártam náluk” – mondta Illés Péter, aki a Csongrádi Információs Központ Csemegi Károly Könyvtár és Tari László Múzeum igazgatója, a gyűjtés futónagykövete.

A Magyarországon és a határon túl élő adománygyűjtők közül nem mindenki fut, Péter igen.

Egy-egy futásának adatait a Facebookon posztolva felhívja az ismerősök figyelmét erre a lehetőségre.

A futókat azért érdemes így megszólítani, mert mindnyájan kötődnek kisebb-nagyobb közösséghez, és hagyományosan szívesen állnak jó ügyek mellé. Egy-egy verseny gyakran jó ügy érdekében szerveződik, a befolyó nevezési díjak egy részéből adomány lesz.

„Sokan vannak, akik szívesen adományoznának könyvet. Többen kérdezték is, hogy nem lenne-e jobb eleve könyvet adni. Csakhogy ha erről van szó, senki sem a kedvenc könyvét adja oda, hanem azt, amit nélkülözni tud. A cél azonban az, hogy a kárpátaljai magyar könyvtáraknak is legyenek új könyveik, mert régiekkel viszonylag még jól állnak – mondja Illés Péter. – A friss magyar irodalom jut el hozzájuk nehezebben.

A Márai-programban elérhető összeg, amely ehhez segítséget nyújtott, és amely a határon túli magyar könyvtárak szinte egyetlen ilyen lehetősége volt, évek óta csökken, most már a nullához közelít”.

A kampány október 9-ig tart. Illés Péter addig, az első októberi hétvégén még tervez egy száz kilométeres közösségi futást a csongrádi Körös-torokba, 1,3 kilométeres körpályán, szintén azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet erre a gyűjtésre. Szeretné, ha oda minél többen eljönnének.

 
Fotó: Révész Gábor. A kép eredetije itt található

 A csongrádi könyvtárigazgató évek óta fut szabadidejében, és folyamatosan fejlődik. Idén nyáron teljesítette a szekszárdi Korinthosz 80 ultrafutó versenyt, amelynek résztvevői rekkenő hőségben futottak Bajától Szekszárdig nyolcvan kilométert, nagyrészt a Duna töltésén. Hobbijáról azok is tudtak, akik fölkérték erre a feladatra. A közművelődésben dolgozók közül a könyvtárosok tartanak össze a legjobban. Tisztában vannak egymás lehetőségeivel, tudják, kinek van szüksége épp segítségre.

A kárpátaljai magyar kollégák mindennapi életéről most azt lehet tudni, hogy a háború miatt az orosz irodalmat el kellett pakolniuk a polcokról a raktárba, hogy a betérők ne is lássák Puskin, Tolsztoj, Dosztojevszkij könyveit.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.