Giorgia Meloni beperelte a Gomorra szerzőjét

  • narancs.hu
  • 2022. november 14.

Sorköz

Roberto Savianót rágalmazással vádolja a nemrég beiktatott olasz miniszterelnök.

Kedden kell megjelennie a római bíróságon Roberto Savianónak, a Gomorra szerzőjének, akit Giorgia Meloni, Olaszország nemrég beiktatott miniszterelnöke perelt be rágalmazásért – írja a Könyves Magazin.

Roberto Saviano egy 2020-as tévéműsorban nevezte rohadéknak Giorgia Melonit és Matteo Salvinit, amiért ellenzik a menekültek kimentését a tengerből. Az író nyilatkozata azt követően hangzott el, hogy egy hathónapos guineai kisbaba megfulladt egy hajótörést követően. Saviano részben Melonit és Savianót nevezte meg felelősként.

Meloni még tavaly, az ellenzék vezetőjeként nyújtotta be keresetét rágalmazás miatt.

Ha Savianót bűnösnek találják, az olasz törvények szerint akár három év szabadságvesztésre is ítélhetik. Saviano szerint vele akarnak példát statuálni, megfélemlítve másokat is, akik kritizálják a hatalmon lévőket.  

Roberto Saviano 2006-ban megjelent Gomorra című világhírű regényében a nápolyi Camorra működését leplezte le. A kötetből több mint 12 millió példányt adtak el és több mint 50 nyelvre fordították le, emellett film és sorozat is készült belőle. Azonban 2008-ban kiderült, merényletet akarnak elkövetni az író ellen. Saviano azzal haragította magára a szervezett alvilágot, hogy saját kutatásain alapuló regényében bepillantást engedett a nápolyi maffia gazdasági ügyleteibe. Kényes témát feszegető könyve miatt a maffiacsaládok célkeresztjébe került. A folyamatos fenyegetések miatt az író azóta is állami védelem alatt él, miközben Olaszországban a szervezett bűnözés elleni harc jelképévé vált.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.