Az oxfordi szótárkészítők minden évben kiválasztanak egy kifejezést, amely az adott esztendőt leginkább jellemezte, amely legjobban kifejezi az adott időszak által hozott változásokat. Idén először a nagyközönséget is bevonják a folyamatba.
Az Oxford Dictionary honlapján kifejtik, hogy mivel 2022 a niytás, az újratalálkozások éve volt a pandémia karanténidőszakjai után, ezért döntöttek amellett, hogy ők is megnyitják a döntési folyamatot. Nem bíztak azért persze minden a véletlenre (pontosabban a nyelvhasználókra), az esélyes jelöltek listáját ugyanis előzetesen egy szakértő lexikográfusokból álló bizottság szűkítette le. Így most három szóból, kifejezésből választhatja ki bárki, hogy szerinte melyik írja le legjobban 2022-t.
A három jelölt, amelyek közül választani lehet:
- a metaverse,
- a #IStandWith
- és a goblin mode.
A "metaverse", azaz magyarul metaverzum szó használata még 1992-ből, Neal Stephenson egy regényéből ered, emlékeztet a Könyves Magazin. Az oxfordi szótárkészítők szerint 2022-ben a virtuális valóság és használata óriási ugráson ment keresztül (gondoljunk csak a hibrid és online munkavégzésre vagy éppen az NFT-kre), magát a szót pedig 2022 októberében négyszer annyiszor használták, mint az előző év azonos időszakában.
A "#IStandWith" kifejezés a szolidaritás közkeletű kifejezése lett a közösségi platformokon. Az ukrajnai háborútól kezdve a Depp kontra Heard perig szinte bármilyen üggyel kapcsolatban előkerült már.
A "goblin mode" pedig egy szleng kifejezés, amely a karanténidőszakok idején terjedt el, és gyakorlatilag egy magatartást jelent: arra mondjék, hogy "goblin módban" van, aki elutasítja a társadalom elvárásait, azt csinálja, amihez épp kedve van. Ha akar, lustálkodik, ha akar, nem törődik a külsejével, és mindezért bocsánatot sem kér.
A december 2-ig tartó voksoláson bárki részt vehet az egész világról, mindössze a szavazás honlapjára kell kattintania.