Idén először bárki szavazhat arra, mi legyen az év szava

  • narancs.hu
  • 2022. november 22.

Sorköz

Három befutót versenyeztet meg az Oxford Dictionary.

Az oxfordi szótárkészítők minden évben kiválasztanak egy kifejezést, amely az adott esztendőt leginkább jellemezte, amely legjobban kifejezi az adott időszak által hozott változásokat. Idén először a nagyközönséget is bevonják a folyamatba.

Az Oxford Dictionary honlapján kifejtik, hogy mivel 2022 a niytás, az újratalálkozások éve volt a pandémia karanténidőszakjai után, ezért döntöttek amellett, hogy ők is megnyitják a döntési folyamatot. Nem bíztak azért persze minden a véletlenre (pontosabban a nyelvhasználókra), az esélyes jelöltek listáját ugyanis előzetesen egy szakértő lexikográfusokból álló bizottság szűkítette le. Így most három szóból, kifejezésből választhatja ki bárki, hogy szerinte melyik írja le legjobban 2022-t.

A három jelölt, amelyek közül választani lehet:

  • a metaverse, 
  • a #IStandWith 
  • és a goblin mode.

A "metaverse", azaz magyarul metaverzum szó használata még 1992-ből, Neal Stephenson egy regényéből ered, emlékeztet a Könyves Magazin. Az oxfordi szótárkészítők szerint 2022-ben a virtuális valóság és használata óriási ugráson ment keresztül (gondoljunk csak a hibrid és online munkavégzésre vagy éppen az NFT-kre), magát a szót pedig 2022 októberében négyszer annyiszor használták, mint az előző év azonos időszakában.

A "#IStandWith" kifejezés a szolidaritás közkeletű kifejezése lett a közösségi platformokon. Az ukrajnai háborútól kezdve a Depp kontra Heard perig szinte bármilyen üggyel kapcsolatban előkerült már.

A "goblin mode" pedig egy szleng kifejezés, amely a karanténidőszakok idején terjedt el, és gyakorlatilag egy magatartást jelent: arra mondjék, hogy "goblin módban" van, aki elutasítja a társadalom elvárásait, azt csinálja, amihez épp kedve van. Ha akar, lustálkodik, ha akar, nem törődik a külsejével, és mindezért bocsánatot sem kér.

A december 2-ig tartó voksoláson bárki részt vehet az egész világról, mindössze a szavazás honlapjára kell kattintania.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”