Közel 3 milliót fizettek Petőfi Zoltán versének kéziratáért

  • Narancs.hu/MTI
  • 2025. február 24.

Sorköz

1,5 millió forintért kelt el egy Ady-levél és egymillióért egy dedikált József Attila-kötet. 

Csaknem hárommillió forintért kelt el Petőfi Sándor fia, Petőfi Zoltán versének eredeti kézirata az antikvarium.hu vasárnap este zárult aukcióján – tájékoztatták a szervezők az MTI-t hétfőn.

Az aukción dedikált műveket és kéziratokat bocsátottak árverésre, Petőfi Zoltán egyik versének kéziratáért pedig 2,85 millió forintot fizetett egy licitáló. A közlemény szerint az árverésen szereplő Petőfi Zoltán-kézirat utolsó tulajdonosa 15 évig őrizte az dokumentumot. Ugyanezen az árverésen Ady Endre Ignotusnak írt, korábban ismeretlen levele másfél millió forintért, József Attila dedikált Medvetánca pedig egymillió forintért kelt el.

Petőfi Zoltán (1848–1870) Szarvason, Debrecenben tanult, és korán színészi pályára lépett. Mellette verseket írt, alkalmanként prózát, és fordított is. Alakját többen megörökítették, Krúdy Gyula egész kötetet szentelt neki Zoltánka címmel, és írt róla édesapja, Petőfi Sándor is. Életében alig jelent meg írása, csak egy-két eredeti vers, valamivel több fordítás, néhány prózai munka látott napvilágot.

A közlemény szerint Petőfi Zoltán halála után Dolinay Gyula vette gondjaiba a szellemi hagyatékot, majd elküldte Gyulai Pálhoz. A kézirat ezután valamikor 1925 és 1931 között Szalay József (1870-1937) szegedi rendőrkapitány gyűjteményébe került, amit halála után elárvereztek, új tulajdonosa Vasberényi Géza (1894-1981) könyvtáros, helytörténész lett.

Petőfi Zoltán Határa van… című nyolcsoros költeményének három másik változata a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) található.

A közlemény szerint a vasárnapi árverésen egy filmes relikvia is elkelt. A Carrie Fisher amerikai színésznő által aláírt Star Wars autogramkártyáért (Leia hercegnő) 1,2 millió forintot fizettek

(Borítókép forrása: antikvarium.hu)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.