Könyv

Spiró György: Sajnálatos események

  • d. magyari
  • 2021. február 24.

Sorköz

Úgy látszik, Kádár János személye még jó ideig izgatni fogja azokat a magyar írókat, akik a nevét viselő korszakban születtek vagy nőttek fel.

Amikor 1958-ban a Rádió bemondta, hogy Nagy Imrét és társait elítélték, néhányukat ki is végezték, kamaszként Spiró az Előszó tanúsága szerint úgy vélte, hogy „nem kellett volna”. Hiszen ’56 rég véget ért, mindenki kussol: „Akkor meg minek?” 2019 végén belevágott két drámába, közjátékkal. Írás közben pedig arra jutott, hogy azok a történelmi alakok, akikről ír, „nem kevésbé érdekesek, mint a Shakes­peare-figurák”. A királydrámák után elvtársdrámákat írt.

A második tragédia, a kötet címét adó Sajnálatos események huszadik jelenetében – 1958. április 2-án játszódik – Hruscsov legelső mondata szerint úgy döntöttek Moszkvában, hogy kivonják a szovjet csapatokat Magyarországról. Kádár pedig rémülten tiltakozik. Maradjanak, hogy garantálják a rendet. Olvasás közben futkározik a hátunkon a hideg.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.