Az első foci vb rendezését megvette magának Uruguay, és rajtuk kívül senki nem vette komolyan

Sport

De ami 1930-ban Copa America volt, egzotikus vendégekkel, az ma már soha el nem múló dicsőség.

„Az angolok, valamint a közép-európai és a skandináv blokk nélkül startolnak a csapatok az utolsó álamatőr futball-világbajnokságon” – írták a lapok 1928 pünkösdjén, amikor a labdarúgással kezdetét vette az amszterdami olimpia. Igaz, nem hivatalosan. A megnyitó ünnepségére csak július 28-án került sor, a futballt pedig – ha nem is bevallottan – azért tették (a gyeplabdával együtt) korábbi időpontra, hogy jelezzék: a legnépszerűbb sportág esetében bajosan lehet amatőr játékosokról beszélni.

Uruguay aranyai

Noha a sajtó korábban is előszeretettel emlegetett a foci esetében „világbajnokságot” olimpia helyett, az ügymenet 1928-ra teljesen komolytalanná vált. Amszterdamba a britek eleve nem mentek, mivel értelmezhetetlen volt számunkra az „amatőr labdarúgó” szókapcsolat, Magyarország, Csehszlovákia és Ausztria meg azért nem, mert ezekben az országokban akkoriban vált hivatalossá a professzionális labdarúgás. Amatőröket ugyan küldhettünk volna, erről azonban lemondtak inkább, mert nagyon jól tudták, hogy néhány csapat játékosai – elsősorban a dél-amerikaiak – csak hazudják magukról hogy amatőrök.

Vélhetően ez történt már négy évvel korábban, a párizsi olimpián is, ahol Dél-Amerikát egyedüliként Uruguay képviselte, s meg sem állt a győzelemig. A 22 csapat részvételével rendezett egyenes kieséses tornán Uruguay az Egyesült Államokat, Franciaországot, Hollandiát, a döntőben pedig Svájcot verte meg, s lett aranyérmes, bár idehaza ennél is nagyobb szenzációt keltett a magyarok olimpiai blamázsa. A hazai labdarúgás első „mohácsi vésze” volt 1924. május 29-én az Egyiptom elleni 3:0-ás vereség, ami után ezt írta a Nemzeti Sport: „A hitetlenkedő aggodalom s a megmozgatott tömegek érdeklődése a legnagyobb bizonysága annak, hogy a tegnapi mérkőzés nemcsak a magyar futball egy eredményét jelentette, de annak sokkal mélyebb, sokkal nagyobb, nemzeti jelentősége is van!”

Persze az 1924-es olimpia nemzeti, sőt kontinentális jelentősége Uruguayban volt a legfontosabb. Nem csoda, hogy négy évvel később, Amszterdamba már Argentina, Chile és Mexikó válogatottja is eljött; de az olaszok, franciák és spanyolok valóban amatőrökkel álltak ki. Az uruguayiak ismét rajt-cél győzelemmel szerezték meg az olimpiai aranyat (Hollandia, Németország, Olaszország és Argentína legyőzésével), de rajtuk kívül mindenki eget rengető igazságtalanságnak, az olimpiai eszme sárba tiprásának tekintette a dél-amerikai profik győzelmét.

Szertefoszló magyar remények

Nem véletlen, hogy mindenezek után a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a FIFA-val karöltve már Amszterdamban, a „rendes” játékok idején javasolta a focival kapcsolatban, hogy „az olimpiádot meg kell őrizni az igazi amatőrök számára”. De ugyanekkor „meg kell azonban teremteni a világbajnokságot, ami nyitva álljon minden ország legjobb csapatának”.

Sok időt nem adtak, az első világbajnokság megrendezését 1930-ra időzítették.

Mindezt a hazai sajtóban már úgy tálalták, hogy az első vb helyszíne vélhetően Magyarország lesz.

Nemcsak amiatt, hogy addigra már eldöntötték: a FIFA 1930-as közgyűlésének Budapest lesz a helyszíne, de azért is, mert a szövetség alelnöki posztját 1927 óta az a Fischer Mór töltötte be, aki a labdarúgó világbajnokságok megrendezésének egyik legnagyobb támogatója volt.

1928 őszén, Genfben, a FIFA elnöke, Jules Rimet egy sor olyan javaslatot szignált a világbajnokságok megrendezésével kapcsolatban, amelyet egy évvel később a szövetség barcelonai kongresszusán szentesítettek. E szerint a világbajnokságot négyévente rendezik, de sohasem az olimpia helyszínén; bármely nemzet csapata részt vehet rajta, amennyiben tagja a FIFA-nak, és az sem számít, hogy amatőr vagy profi játékosok szerepelnek. A Pesti Hírlap korabeli tudósítása szerint az 1930-as rendezés reálisnak tűnik, a helyszínről azonban Genfben nem esett szó.

A barcelonai FIFA-kongresszust 1929. május 17-19. között rendezték,  s végül itt döntöttek a világbajnokságot rendező országról. Az esemény lebonyolítására hatan pályáztak: Spanyolország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Svédország és Uruguay. Eleinte minden jel arra utalt, hogy a magyar és olasz pályázatok a legesélyesebbek (az olaszok teljes költségtérítést ígértek), Uruguay jelentkezése viszont a magas útiköltségek miatt meglehetősen reménytelennek tűnt.

Ezt erősítette meg Az Est híre is, ami közvetlenül a kongresszus előtt jelent meg. A cikk szerzője megjegyzi, hogy az 1930-as évben lesz Uruguay függetlenségének századik évfordulója, az állam pedig 300 ezer pesót (több mint másfélmillió pengőt) ajánlott fel a csapatok költségtérítésére, ám a névtelen szerző szerint „bármilyen csábító is az ajánlat, Uruguay mégsem fogja megkapni a világbajnokságot, mert a nemzetközi futballszövetség vezetőinek az a felfogása, hogy az első világbajnokságot Európában kell rendezni”.

Ám ehhez képest Barcelonában simán az uruguayi labdarúgó szövetség kapta a rendezés jogát. Az történt ugyanis, hogy az olasz, a spanyol, a svéd és holland szövetségek visszavonták pályázatukat, pontosabban Uruguay javára lemondták – bár az bajosan elképzelhető, hogy ez kizárólag sportbaráti gesztus lett volna –, Magyarország pedig egyedüli riválisként még a szavazás előtt visszalépett.

Csak tizenhárman

„De miért nem kapjuk meg a rendezést, holott nálunk lesz a FIFA legközelebbi kongresszusa. Nem lehetett volna könnyebb feltételeket elérni s Budapestre hozni a világbajnokságot?” – kérdezte Az Est riportere Fischer Mórt, aki azzal magyarázta a visszalépést, hogy a magyar kormány – szemben az uruguayival – nem lett volna hajlandó minden feltételt teljesíteni és minden költséget állni, amit a FIFA megkívánt. A csapatoknak viszont két hónapot kellett így rászánniuk a vb-re. Ahogy Fischer Az Estnek elmondta: „17 nap az utazás oda, 17 nap vissza és legfeljebb 15-20 napig tartanak a meccsek”.

Uruguay lelkesedése azonban kevésnek bizonyult. Noha 1930 elején már átadás előtt állt a 70 ezer főt befogadó (később 90 ezresre bővített) montevideói „centenáriumi” stadion (Estadio Centenario), és a költségtérítés ígéretét sem vonták vissza, de az eseményre a január 1-ig, a hivatalos nevezés határidejéig csak három ország, Peru, Chile és Mexikó jelentkezett. Annál hosszabb volt azon országok sora – köztük Magyarország is –, amelyek ilyen-olyan okokból lemondták a részvételt. Talán egyszerűbb is azokat az európai országokat felsorolni, amelyek végül ott voltak Uruguayban: Franciaország, Jugoszlávia, Románia, Belgium. Rajtuk kívül eljöttek az argentinok, a brazilok, a bolíviaiak, a paraguayiak, illetve az Egyesült Államok válogatottja. Jellemző, hogy az uruguayiak megpróbálták Angliát – ők nem voltak ekkor még a FIFA tagjai –, sőt néhány európai klubcsapatot is Montevideóba csábítani, de azok még a horribilis gázsi ígérete ellenére sem voltak erre hajlandók. A távolmaradók legfőbb kifogása az volt, hogy „a nemzeti futballsport nem nélkülözheti hónapokon keresztül a legjobbjait”. Ami azért tűnik álságosnak, mert az Uruguay jelentkezését támogató országok már korábban is tisztában voltak azzal, hogy mennyi időt vesz igénybe a dél-amerikai túra.

Végül 13 csapat indult az 1930. július 13-30. között rendezett világbajnokságon,

a csapatokat egy négyes és három hármas csoportba sorsolták. A csoportgyőztesek játszották az elődöntőket, amelyeken Argentína és Uruguay is 6:1-re győzte az Egyesült Államokat, illetve Jugoszláviát. A harmadik helyért nem játszottak, a döntőben Uruguay 4:2-re verte Argentinát. Több mint két hét alatt összesen 18 meccset rendeztek, a Estadio Centenario mellett még két másik montevideói stadionban játszottak párszor, a 20 ezres Estadio Parque Centralban és a 10 ezres Estadio Pocitosban.

Az esemény jelentőségét mutatja, hogy a világbajnoki döntőről a Nemzeti Sport csak a 4. oldalon közölt tudósítást. De akárhogy is volt, a későbbi világbajnokságok sikere bearanyozta a elsőét. Ma már nem vitatja senki, hogy Uruguay tekinthető minden idők első labdarúgó világbajnokának, és 1930-as győzelem sem értéktelenebb a többinél. Azt pedig már senki nem firtatja, hogy Uruguay milyen árat fizetett ezért a győzelemért.

(Címlapképünkön: Uruguay válogatottja az 1930-as labdarúgó-világbajnokságon. Forrás: Wikipédia)

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.