Lement a párizsi olimpia záróünnepsége

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 11.

Sport

A nagyszabású eseményen felléptek Los Angeles-i előadók is, köztük a Red Hot Chili Peppers, Billie Eilish és Snoop Dogg.

Vasárnap délután véget ért a XXXIII. nyári olimpia, a 2024-es párizsi játékokból már csak a záróünnepség van hátra. Magyarország 6 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzéremmel zárta az ötkarikás játékokat, amellyel az éremtábla 14. helyén végzett.

Este 9 órakor elkezdődött az olimpia záróünnepsége, amelyen a magyar zászlót a két legeredményesebb versenyző, a kajakos Csipes Tamara és az úszó Milák Kristóf viszi.

Két hét telt el a párizsi olimpia Szajnán játszódott és nagy botrányokat kavart, rengeteg sztárt, zenészt és előadót, valamint rejtélyes figurákat is felvonultató megnyitóünnepsége óta. Az ünnepségen nem csak olyan sztárok léptek fel, mint a Gojira, vagy Céline Dion, de a rendezők nyíltan kiálltak a nyitottság és sokszínűség mellett, rávilágítottak például arra is, milyen kevés Párizsban a női szobrok aránya a férfiakéhoz képest – írja a Telex.

A záróünnepség az olimpiai hagyományokhoz híven idén is a staféta szimbolikus átadásáról szól,

Párizs a 2028-as olimpia helyszínének, Los Angeles-nek adja tovább az olimpia lángját.

Az előzetesen kiszivárgott infomációk szerint semmivel sem kell kisebb volumenű eseményre számítanunk, mint a nyitóünnepség esetében. Az ünnepségen fellépnek olyan Los Angeles-i előadók, mint a Red Hot Chili Peppers, Billie Eilish, vagy a párizsi olimpia legnagyobb sztárja, Snoop Dogg.

Ha lehet hinni az előzetes pletykáknak, még a Bécsben koncertjeit lemonadni készülő Taylor Swift is felléphet, sőt, Tom Cruise is egy egészen speciális mutatvánnyal. A színész állítólag a először leereszkedik a Stade de France stadion tetejéről, aztán (egy előre felvett jelenetben) elrepül Los Angelesbe, ahol az ikonikus Hollywood felirat egyik O betűjén ejtőernyőzik át.

A jövőt és múltat egy fiktív történetben házasító ceremóniát több, mint 70 ezer ember követi a helyszínen, a Stade de France stadionban. A ceremónia annál a hőlégballonnál kezdődött, amely még a megnyitón emelkedett föl a város fölé, itt előbb a Sous le ciel de Paris – Párizs ege alatt című dalt hallhattuk Zaho de Sagazan francia énekesnő előadásában, azután pedig Léon Marchand, a négy aranyat és egy bronzot nyert úszó indult el a lánggal. A ceremóniát Emmanuel Macron francia köztársasági elnök és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke, Thomas Bach már a stadionban nyitották meg, majd felcsendült a francia himnusz.

Ezután a nemzetek zászlóvivői érkeztek, a magyar zászlót Csipes Tamara és Milák Kristóf hozták. A zászlóvivőket az országok csapatai követték, sokan ehhez a menethez már nem csatlakoztak, hiszen vannak, akik időközben hazautaztak, de például Yusef Dikeç, a mémmé vált török sportlövő ott van a stadionban. A csapatok (akár a zászlóvivők) előbb tesznek egy kört, majd helyet foglalnak a stadionban felállított, több elemből álló, középen hatalmas aranyéremnek is helyt adó színpad körül. A bevonulás után egyébként még néhány mai szám érmeit is itt fogják átadni.

Az ünnepség híradásunk zárása után ér véget.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.