Spanyolország a franciák legyőzésével bejutott az Eb-döntőbe

  • narancs.hu
  • 2024. július 9.

Sport

Lamine Yamal, Dani Olmo, illetve Kolo Muani góljaival alakult ki a 2-1-es végeredmény. A spanyolok valamennyi eddigi meccsüket megnyerték az Európa-bajnokságon.

A mérkőzést a világbajnoki ezüstérmes franciák kezdték jobban, korán megszerezték a vezetést Kolo Muani fejesével. A Paris Saint Germain csatára Mbappé balról érkező beadását fejelte a spanyol kapu bal sarkába a 9. percben. Spanyolország viszont Lamine Yamal és Dani Olmo találataival négy perc alatt – a 21. és a 25. percben születtek a gólok – fordított.

Yamal 16 évesen és 362 naposan a labdarúgó Eb-k történetének legfiatalabb gólszerzőjévé vált, ráadásul pazar gólt lőtt 25 méterről.

EURO-2024

 
Lamine Yamal
Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek
 

Olmo találatát először a francia jobbhátvédnek, Koundénak könyvelték el öngólként, miután róla vágódott a ladba a hálóba, később mégis a spanyol középpályásnak adták. Olmónak ezzel három gólja van az Eb-n, így a góllövőlista élbolyába került.

EURO-2024

 
Dani Olmo lövésébe Koundé belelép, így pattan a labda a francia kapuba
Fotó: MTI/EPA/Mohamed Meszara
 

Összességében az első félidő nagyon jó iramú játékot hozott sok helyzettel, a második félidő viszont már kevésbé volt tempós, lendületes. A hátrányban lévő franciáknak nem volt sok helyzetük, a spanyolok pedig az eredmény tartására törekedtek, ezt viszont rendkívül professzionális, tökéletes játékkal tették. Győzelmük és a döntőbe jutásuk egyaránt megérdemelt: eddig mind a hat meccsüket megnyerték az Eb-n, 13 gólt lőttek és mindössze 3-at kaptak.

Spanyolország 1964, 1984, 2008 és 2012 után játszhat ismét a trófeáért. Ellenfelük a szerdai Hollandia-Anglia mérkőzés győztese lesz a vasárnapi berlini fináléban.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.