rés a présen

Alabárdos katonaként dolgoztam itt először

Gedeon József, a Gyulai Várszínház igazgatója

  • rés a présen
  • 2013. július 20.

Színház

rés a présen: Hogyan lett Gyulán igazgató?

Gedeon József: Gyulai vagyok, a szüleim tízéves koromban vittek először a Várszínházba, 17 évesen alabárdos katonaként dolgoztam ott először, majd statisztaként színpadra is kerültem 1973-ban. Akkor csapott meg a színpadok jellegzetes enyvszaga, amely a díszletekből áradt. Ez végleg fogva tartott, később évekig Debrecenben is statisztáltam. 1991-ben egy merész ötlettel leptem meg Sík Ferenc művészeti vezetőt: dzsesszfesztivált akartam szervezni a Várszínházban. Azóta az idén rendezem a 22. fesztivált, amelyen most Miles Davis egykori zenésztársai is játszanak. 1995-ben pályázat útján kerültem a Várszínház élére. Azóta több száz előadást szerveztem ide, 1995-től nemzetközi Shakespeare Fesztivált is rendezünk.

rap: Hogyan készülnek az idén 50 éves Várszínház megünneplésére?

GJ: Június 22-én indul a jubileumi szezon. 50 nap, ötvennél több előadás, napi programok augusztus 11-ig. A megnyitón látványos fényfestés lesz a várfalon, tűzijáték, A néma levente ingyenes színházi előadása, másnap konferencia és gála neves színészekkel. Négy bemutatónk lesz: a Hamlet Bocsárdi László rendezésében, megismerhetik Krasznahorkai László gyulai témájú írásait, ősbemutató lesz Zalán Tibor művéből a gyulai vár 1566-os védelméről és egy zenés darab a Beatlesről. A IX. Shakespeare Fesztivált világhírű előadásokkal, színészekkel és hazai produkciókkal július 4-15. között rendezzük meg. Lesz irodalmi humorfesztivál, dzsessz- és bluesfesztivál is. A gyerekeket pedig meseelőadásokkal várjuk.

rap: Melyek voltak az elmúlt tizennyolc év legemlékezetesebb eseményei?

GJ: Minden előadáson bent ülök, mert szeretem a színházat. Ez az életem. A legjobb az, amikor a gyerekek tekintetét láthatom az ingyenes bábelőadásokon. A harmadik Shakespeare Fesztiválon kaptam egy varázsszőnyeget a türkmén Anna Malétól, amelyre, ha ráfeküdtek a sivatagban, a skorpió nem marta meg őket. Az a titok, hogy a szőnyeg széle büdös bakkecskeszőrből készült, amit ki nem állnak a bogarak. Hát ennyit a csodáról. Ami azért van a színházban is, mint például a japán no színház Téli regéje vagy a mágikus dél-koreai Szentivánéji álom.

rap: Minek köszönhető a Shakespeare Fesztivál nagy sikere?

GJ: Rögtön az elsőre olyan nagyágyúk jöttek, mint Purcarete és Korsunovas. A Craiovai Shakespeare Fesztivál igazgatójával, Emil Boroghinával megalakítottuk az Európai Shakespeare Fesztiválok Hálózatát, ami azóta is remekül működik. Sokat jelent a tanácsadó testület állandó támogatása, és a visszhang a neves brit és német színházi lapokban, magyar szakfolyóiratokban.

rap: Mik lesznek az idei nagy dobások?

GJ: Egy orosz sikerelőadás jön Moszkvából, a Vahtangov Színház játssza a Szeget szeggel című darabot Jurij Butuszov rendezésében, ami a The Guardian szerint Nagy-Britanniában a tavalyi év színházi eseménye volt. Kitűnő lengyel színház lesz az edinburgh-i díjakkal elhalmozott Lear dalai a Song of the Goat előadásában. Steven Berkoff világhírű angol színész Shakespeare cselszövőit eleveníti meg. Az említett Bocsárdi László-rendezésen kívül lesz még két Hamlet Zsótér Sándortól és Kiss Csabától. Négy Szonettek-előadás, közte Diana Krall és Caroll Vanwalden koncertje. És még sok más program, amiért érdemes Gyulára jönni július 4-15. között.

rap: Mi az, amit a kulturális programok mellett ajánlana a Gyulára látogatóknak?

GJ: A vármúzeum, Erkel Ferenc szülőháza és a nagy kedvenc, a Ladics-ház az ugyancsak kihagyhatatlan 100 éves cukrászda mellett.

rap: Most milyen szerepet választana a várjátékokban?

GJ: A pénzverdés szerepét...

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.

Te kinek képzeled magad?

Miután leérettségiztek, összehoztak egy zenés darabot a szentesi Horváth Mihály Gimnázium irodalmi-drámai tagozatos diákjai arról, hogyan élték meg konfliktusaikat az igazgatónővel, aki fideszes önkormányzati képviselő. Az előadás kész, fesztiválon szerepelnek vele.