1. Fenntartható ruhatár
Akár hiszed, akár nem, a ruhaipar az egyik legnagyobb környezetszennyező a világon. Nem meglepő, hogy szervezetek és kormányok, főként az EU-ban, keményebben foglalnak állást ebben az ügyben, és olyan fenntartható divattrendeket akarnak érvényesíteni, amelyek a ruhaipar karbonlábnyomát zsugorítják. Maga a ruhaipar is zöldebb útra lép, épp (a vártnál lassabban) fordul el a fast fashiontől és tér vissza a fenntartható ruhadarabokhoz. Amikor fenntartható divatról beszélünk, megjelenik egy másik trend, amely a Z és az ezredfordulós generációkat is meghódította és betört a mindennapjaikba - a körkörös vagy körforgásos divat. Évente több ezer tonna minőségi használt ruha és outletes darab köt ki a szemétben. De ez a helyzet már tarthatatlan. Helyette a márkák felajánlják, hogy megveszik az emberek ruháit. Eladhatod a ruháidat, és ezzel nem csak helyet csinálsz a szekrényedben néhány zöldebb alternatívának, hanem egy kis pénzt is keresel.
2. Tömegközlekedés
Amíg türelmesen várjuk, hogy az elektromosjármű-ipar átvegye az uralmat, úgy segíthetünk abban, hogy a városaink egészségesebbé váljanak, ha egyszerűen csak gyaloglunk vagy tömegközlekedést használunk. Ha ez nem megoldható ott, ahol élsz, a telekocsi is jó alternatíva lehet. A telekocsi alkalmazások már igen elterjedtek az USA-ban, Európa pedig követi a trendet, habár a tömegközlekedés sokkal jobban szervezett az „öreg kontinensen”.
3. Energiahatékony otthon
Az A++ címkék Európában már minden elektronikus eszközön hagyományosan megtalálhatók. De még az olyan egyszerű dolgok is, mint a villanykörte kicserélése egy energiahatékony fajtára is rengeteg energiát spórolhat, ha széles körben alkalmazzák. Még az új főzési módszerekbe, mint a forrólevegős sütőbe vagy a többfunkciós főzőeszközbe való befektetéssel is spórolhatunk, ezek egyúttal az egészségesebb élethez is hozzásegítenek. Az interneten található számos energiahatékonysági kalkulátor segítségével ellenőrizheted, hogy mit tudsz változtatni, hogy otthonod környezetbarátabb legyen.
4. A kormány környezetbarát kezdeményezéseinek felbecsülése
Ha a közösségünkben politikai változást akarunk elérni, tájékozódnunk kell a klímaváltozással és az EU-s kormányok kezdeményezéseivel kapcsolatban. Ennek érdekében az EU vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelve (CSRD) kiterjeszti politikáját, és arra kényszeríti a vállalatokat, hogy tegyék közzé a fenntartható és környezetbarát termelésre és üzleti modellre irányuló erőfeszítéseiket. A nyilvánosan elérhető információk áttekintése nagyszerű lehetőség ahhoz, hogy hangot adhass a véleményednek olyan üggyel kapcsolatban, amely érinti az otthonodat és a közösségedet. Emellett a CSRD által tanúsított cégektől való vásárlás remek módja az olyan cégek támogatásának, amelyek foglalkoznak a környezettel.
Forrás: Európai Bizottság