Minisztériumi dolgozókat gyilkoltak meg Kabulban

  • narancs.hu
  • 2021. február 9.

Terror

Az afgán főváros másik részén eközben a külügyminisztérium egyik gépkocsijába rejtett pokolgép robbant.

Ismeretlen fegyveresek agyonlőttek négy minisztériumi dolgozót Kabulban – közölték kedden afgán hivatalos források. Firdausz Faramarz rendőrségi szóvivő szerint a vidékfejlesztési és rehabilitációs minisztérium munkatársai a szomszédos tartományba tartottak, amikor tüzet nyitottak a gépkocsijukra.

Az afgán főváros másik részén eközben a külügyminisztérium egyik gépkocsijába rejtett pokolgép robbant, egy dolgozó megsebesült.

Hétfőn három robbantás rázta meg Kabult, legalább egy ember életét vesztette.

A városban hónapok óta gyakorlatilag naponta követnek el támadásokat újságírók, politikusok, aktivisták és bírók ellen, a civil társadalom több ismertebb alakja kényszerült elmenekülni vagy elrejtőzni. Noha a támadások egy részét az Iszlám Állam vállalta magára, az afgán kormány és Washington a tálibokat teszi felelőssé értük.

Szeptemberben Kabul és a radikálisok béketárgyalásokat kezdtek Dohában, lezárandó az immár két évtizede köztük zajló harcokat. Az afgán kormány igyekszik tűzszünetet elérni, ám a tálibok egyelőre nem hajlandóak engedményekre.

Az elmúlt hónapokban több tartományban fellángoltak az erőszakcselekmények, a Biden-adminisztráció részéről ezért januárban bejelentették, felülvizsgálják a radikálisok és az Egyesült Államok közt tavaly, ugyancsak Dohában kötött békemegállapodást. A Donald Trump volt amerikai elnök hivatali ideje alatt aláírt egyezmény értelmében a tálibok biztonsági garanciákat adnának Washingtonnak, cserében az amerikai és a külföldi csapatok először csökkentik, majd teljesen kivonják erőiket Afganisztánból. Washington emellett azzal vádolja a tálibokat, hogy nem szakították meg a kapcsolatot az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel sem.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.