étel, hordó - Rákóczi grillház

  • .
  • 2011. október 20.

Trafik

Egykor sikk volt errefelé butikot működtetni, és a kirakatnézegetés okán volt jelentős a gyalogosforgalma. Természetesen a Rákóczi útról beszélünk, annak is a Blaha Lujza tér és a Keleti pályaudvar közé eső szakaszáról, amely immár több mint egy évtizede afféle senkiföldje, legalábbis kiskereskedelmi vonalon.
A valaha szebb napokat látott üzletek java turkáló vagy 100 forintos (1 eurós) bolt lett, de kiadó helyiséget is bőséggel látni. A vendéglátás a jellegtelen söröző/presszó/játékterem vonalon egyensúlyoz, és jellemző, hogy a nagy elánnal felújított Hauer cukrászda (bővebben: Tortacsata, Magyar Narancs, 2001. április 5.) ma már ismét zárva van. De jellemző a Luther és Kiss József utca között magasló ún. Luther-ház pályafutása is az elmúlt húsz évben. A neoromán palotát 1893-94-ben építtette a budapesti szlovák evangélikus egyházközség, területén templom és az egyház tulajdonában lévő bérlakások sora egyaránt megfért, de a Kiss József utca sarkán a Munkácsy kávéház is, bár nem sikerült kiderítenünk, hogy az vajon egyházi tulajdon volt-e.

Ellenben azt tudjuk biztosan, hogy a házban a rendszerváltás után bingóklub volt, nemrégiben pedig "Sporttemplom" névre keresztelték bérlői, kiknek természetesen semmi közük Luther követőihez. A betérő "hívek" például az aerobik vagy a jóga oltárán áldozhatnak - természetesen a megfelelő összeg kifizetése után, csakhogy úgy tűnik, mintha már ez sem működne.

Az egykori Munkácsy kávéház funkciója azonban több mint száz éve változatlan. Az 1990-es évek elején az első prágai fecskék közé tartozott, majd az ezredforduló táján felvette a Pasta Dost nevet, és az "annyit ehet, amennyit bír" szirénhangjával igyekezett kitűnni a tömeg(étkeztetés)ből. De a közelmúltban ismét eljött a profilváltás ideje, ami elsőre csupán a névadásban mutatkozik, az "üzenetet illetően" nem. Szánjuk-bánjuk, de a Pasta Dosthoz sosem volt szerencsénk, így nem tudjuk, mi volt a svédasztalon, eltérő volt-e a mostanihoz képest. Feltehetően.

A Rákóczi grillház kínálatában - híven az elnevezéshez - a pácolt nyershúsok serege kelleti magát a háromféle leves és rengeteg torta közepette - potom 2490 (hétvégén 2990) forintért. A választék valóban káprázatos: a muflontól a marháig, a kacsától a polipig valóságos állatkerttel van dolgunk.

Míg a vaslapos ember a dolgát végzi, megkóstoljuk a zellerkrémlevest: átlagon felüli. De ugyanez áll az időközben elkészült "argentin" marhahátszínre és a polipra is. A muflon viszont nem jön be: túlságosan rágós - bár lehet, hogy esetében épp ez jelenti az élvezeti értéket. Mindezek után igazán sajnáljuk, hogy a már készen álló marhapörkölt és főleg a nokedli rangon aluli.

Sűrű somlói galuskával vigasztalódnánk, ám mivel erre legfeljebb a "szokásos" jelzőt aggathatnánk, inkább azt emelnénk ki, hogy magunk porciózhatjuk a tejszínhabot egy hatalmas tálból. Milyen szerencse, hogy nincs a közelben burleszkfilmrendező!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.