étel, hordó - ROKFORT

  • .
  • 2007. május 24.

Trafik

A hivatalos Budapesten járunk, kormányzati, bírósági negyedben. A masszív szürke tömbök mögül csak néha-néha bújik elő a nap.

A hivatalos Budapesten járunk, kormányzati, bírósági negyedben. A masszív szürke tömbök mögül csak néha-néha bújik elő a nap. Minisztériumi menzák kelkáposztaillatát sodorja a szél, kellemetlen külsejű fiatalember kacsint ránk egy kapualjból: "Van eladó köpönyegem. Majdnem új..." E nyomasztó vidéken már az őzbarna csatornalefolyó is maga a megtestesült pszichedélia, hatalmukkal visszaélő vagy épp porig alázott hivatalnokok lehelete tarkónkon, az egyik emeleti ablakból zongora hallik: Für Lajos.

Nagyszerű pszichológus, aki ezen a vidéken éttermet nyit. Nem étkezdét, kifőzdét, gyorsbüfét, mert abból megszámlálhatatlan van a környéken, hanem afféle igazi vendéglőt. Ahol fel lehet tűnni és el lehet bújni, ahol a megbeszélés "oldottabb" második része kezdődhet, vagy folytatódhat az irodában megkezdett névnapi buli, de mindenekelőtt: örömében vagy bánatában lerészegedhet a jobbra való alkalmazott.

A Honvéd utca-Szalay utca sarkán álló Borsodi söröző minden kétséget kizáróan e célból jött létre, még valamikor időszámításunk előtt. Jóravaló ételszagos, mélybarna lambériás, bokszos létesítmény volt, a magyaros iskola eminense, ahol általában mégis a csapolt az úr. Egészen mostanáig úgy tűnt, a Borsodi "úgy marad", az idők végezetéig a hagymás rostélyos drapp árnyalata világítja be minden légköbméterét. Megesküdnénk rá, nem is a nép, inkább az idők szava tett lakatot az ajtajára. Helyébe divatosnak tűnő, ma már tipikusan belvárosinak mondható "restaurant and café" épült. Rokfort a neve.

Ha a Liszt Ferenc téren vagy a Ráday utcában lenne, nem is vettük volna észre, annyira odavalósinak tűnik. De itt valóban pikáns látványosság az ilyesmi, csupadizájn enteriőrjével, formatervezett étlapjával, narancssárga-feketében tüsténkedő felszolgálójával, aki ha nem lenne ilyen élenk színű szerelésben, észre sem vennénk. De mindezt véletlenül se vegyék negatív kritikának, épp ellenkezőleg! Pincérünk csak akkor válik láthatóvá, amikor feltétlenül muszáj, és csak azt teszi, amit ilyenkor kell: végzi a dolgát. Remek koreográfia, bárcsak máshol is ezt látnánk!

Frissítő kezdetnek tűnik a spárgás, joghurtos jércesaláta (1290 Ft), kimondva tényleg a bizsergető felfrissülés. A mennyiségre nem lehet panaszunk, jókora üvegkehelyben érkezik, négy feketésbarnára sült, jelentéktelen toastháromszög áll díszőrséget körötte, s kétségtelen: van benne jérce, joghurt, sőt spárga is, feltéve, hogy a kehely mélyére jutottunk. Nincs vele baj, a hús fűszerezését például remekül eltalálták, mégis csalódást okoz. Valahogy hiányzik belőle a spiritusz, egy felturbózott cézár jár a fejünkben, és hát azok a fránya pirítósok sem javítanak a helyzeten. A ratatouille (1490 Ft) annál inkább. A hazai szakácskönyvek által előszeretettel "mediterrán lecsónak" nevezett egytál a súlyos hozzávalók (paradicsom, paprika, cukkini, padlizsán és még több padlizsán) ellenére is könnyed, mint egy provence-i gazda R4-es furgonja, amikor épp árokba zuhan. Sajnos a tócsnis, rokfortos csirkéről (1890 Ft) már nem lehet ilyen jó véleményünk, bár a csirke reménykeltő, s a pikáns töltelék is a helyén van. A tócsnival azonban beleállunk a földbe. Sűrű, olajos massza, mintha a Lánchídnál fogták volna ki a Dunából, s ettől rokfortos kalandunk nehézkessé válik. Olyanok leszünk, mint a minisztériumi hivatalnok, ha viccet hall. Teli szájjal nevetne, csak mondaná meg valaki, hol itt a poén.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.