kulthírek

  • Narancs
  • 2005. szeptember 29.

Trafik

kulthírek
BOWIE ÉS AZ ARCADE FIRE Rövid időn belül - és tavalyi szívrohama óta első ízben - két alkalommal is színpadra lépett David Bowie: az 58 éves énekes a kanadai indie színtér nagy felfedezettjeként emlegetett Arcade Fire műsorában vendégeskedett. Először a New York-i Fashion Rocks, majd a CMJ Music Marathon, azaz a független rockzene Sundance-eként emlegetett rendezvény keretén belül adott Arcade Fire-koncertbe szállt be néhány szám erejéig.

GYÁSZ 96 éves korában elhunyt Simon Wiesenthal: Bécsben, álmában érte a halál. A mai Ukrajna területén született, Prágában építészmérnökként végzett Wiesenthal a mauthauseni koncentrációs táborból felszabadulván életét a náci háborús bűnösök felkutatásának szentelte: szerepe volt Adolf Eichman hollétének felderítésében is. Nevét az 1977-ben alapított Simon Wiesenthal-központ őrzi.

DÍJ A legjobb színésznő díját nyerte el Hámori Gabriella az Állítsátok meg Terézanyut! című film főszerepéért a csehországi Mlada Boleslavban rendezett Mosolygó Filmek Fesztiválján.

A cseh Bohdan Slama alkotása, a Stesti nyerte a San Sebastian-i filmfesztivál fődíjának számító Arany Kagylót.

Bozóki András miniszteri elismerésben részesítette lapunk két munkatársát: Szilágyi Szilviát, a Tűsarok szerkesztőjét a kultúra területén a női egyenjogúságért végzett tevékenységéért, Marton László Távolodót pedig a világzene magyarországi népszerűsítéséért végzett kiemelkedő munkájáért.

BRUCE LEE, MOSTAR A boszniai város elöljárói szabad utat adtak a két éve elindult kezdeményezésnek, így felépülhet Bruce Lee emlékműve Mostarban: az 1973-ban 32 éves korában elhunyt kung-fu sztár életnagyságú bronzszobrát egy parkban állítják majd fel. Bruce Lee az etnikai megosztottságon való felülemelkedést jelképezi Mostarban, ahol a horvátok és a bosnyákok háborúskodását követően mindkét fél a maga városrészében a maga hőseiről nevezett el utcákat, nekik állított emlékműveket.

"ÚJ" REMBRANDTOK Rembrandt saját kezű munkájaként azonosítottak négy olajfestményt, melyeket korábban a mester tanítványainak tulajdonítottak: az amszterdami Rembrandthuisban kiállított képeket a művész nagyobb méretű kompozícióihoz készült tanulmányoknak tartják. December 4-ig láthatók itt, majd január 26-án, a Sotheby's New York-i árverésén értékesítik őket - hármat magángyűjtő, egyet pedig a Detroit Institute of Arts bocsát eladásra (illusztrációnk a detroiti gyűjteményből való Síró nő).

Röviddel az amszerdami kiállítás megnyitása előtt a dán rendőrség megtalálta azt a Rembrandt-önarcképet, amelyet 2000 decemberében raboltak el fegyveresek a svéd nemzeti múzeumból. Most négy embert tartóztattak le egy koppenhágai szállodában, ahol a rendőrség értesülése szerint eladni készültek a sértetlen állapotban és eredeti keretében lévő, 1630-ban készült festményt. A szintén akkor ellopott Renoir-képek egyike már 2001-ben előkerült.

DYLAN MINDEN MENNYISÉGBEN Amerikában a PBS, Angliában a BBC tűzte műsorára a Bob Dylan: No Direction Home című kétrészes, három és fél órás dokumentumfilmet: Martin Scorsese rendezése az énekes pályájának első korszakát, az 1966-os motorbalesetig terjedő időszakot dolgozza fel. Scorsese - a Dylant hosszú évekig kísérő Band búcsúját megörökítő Az utolsó valcer rendezője - 60 órányi mozgóképes anyagból állította össze filmjét, benne jó néhány eddig soha nem látott, korabeli felvétellel. Felhasználta továbbá D. A. Pennebaker filmjét is Dylan 1965-ös brit turnéjáról (Don't Look Back), ahol az akusztikus folkhangzáshoz szokott közönség nehezen viselte el az elektromos kíséretet. Zenél és/vagy meg is szólal többek között Pete Seeger, Joan Baez, Maria Muldaur, Peter Yarrow, Al Kooper, Dave Van Ronk és Allen Ginsberg - de mindenekelőtt maga Bob Dylan, aki ma, 64 évesen kommentálja a negyven évvel ezelőtti eseményeket. A filmet dupla DVD-n is forgalomba hozták, zenéje dupla CD-n is megjelent.

The Official Bob Dylan Exhibition címmel, a dokumentumfilm televíziós premierjéhez igazodva, október 15-ig látható a londoni Sony Ericsson Proud Galleryben egy fotókiállítás (illusztrációnk innen való, Don Hunstein felvétele a The Freewheelin' Bob Dylan című 1963-as album címlapfotó-sorozatából; az énekes oldalán akkori barátnője, a filmben szintén megszólaltatott Suze Rotollo). Bob Dylan brit turnéja novemberben kezdődik.

WAR CHILD Immár CD-n is kapható a háborús körülmények között élő gyermekek megsegítéséért dolgozó War Child szervezet jótékony célú albuma, a Help: A Day In The Life. Eredetileg néhány hete, csak az interneten letölthető formában jelent meg, és minden idők legkelendőbb, online elérhető albuma lett Nagy-Britanniában: az első két és fél nap alatt négyezren töltötték le teljes terjedelmében. A nagy tolongás egy időre meg is bénította a warchildmusic.com honlapot. A 22 számból álló program letöltése 9,99 font, az egyes számoké 99 penny - e tekintetben a Radiohead új dala, az I Want None Of This bizonyult a legnépszerűbbnek. A számokat mindössze két nap alatt vették fel, s harmadnap már elérhetők is voltak a neten. Ez a War Child második hasonló akciója: épp tíz éve Help címmel adtak ki válogatást többek között az Oasis, a Stone Roses, a Massive Attack, a Suede, a Blur, az Orbital, a Portishead, a Stereo MC's, Sinead O'Connor, a Radiohead és a Manic Street Preachers közreműködésével. Damon Albarn (Blur) mellett, aki itt a Gorillaz produkciójával vesz részt, e két utóbbi maradt meg hírmondónak a mostani lemezre, amelyen többek között a Bloc Party, a Coldplay, a Kaiser Chiefs, a Keane, a Zutons, Belle & Sebastian, valamint a Tinariwen hallható.

TOM WOLFE, A MÁRKANÉV A könyves ipar úttörő újdonságaként állítja be a Picador kiadó azt, hogy Tom Wolfe új regénye, a tavaly novemberben keményfedeles kiadásban megjelent I Am Charlotte Simmons most piacra dobott papírfedeles változatában a mű címe nem szerepel a címlapon, csak a szerző neve: Tom Wolfe már önmagában egy márkanév. A cím elolvasásához lapozni kell egyet. Ezzel a fogással - ami természetesen együtt járt a címlap radikális áttervezésével - a kiadó a fiatalabb korosztályokat igyekszik célba venni, velük gyarapítandó a 74 éves szerző olvasótáborát, amint hogy a regény is fiatalok között, egy amerikai egyetemen játszódik.

ELKELT AZ EUR"PA 81 százalékos többségi tulajdont szerzett az Európa Könyvkiadó Kft.-ben Matyi Dezső, a pécsi Alexandra könyvkiadó és könyvkereskedelmi hálózat tulajdonosa. A hvg.hu értesülése szerint inkább presztízs-, mint üzleti szempontok miatt vette meg az 1993-ban privatizált - és nyereségesen működő - kiadót.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.