kulthírek

  • *
  • 2009. január 8.

Trafik

EUROPEANA: ÚJRAINDÍTVA - A tavalyi lefagyásos start után megerősített technikai háttérrel - bár egyelőre még tesztüzemmódban - elindult az összeurópai kulturális könyvtár szolgáltatása: az europeana.eu címre kattintva magyarul (és még 24 nyelven) is kereshetünk, és jó esetben szöveges, állóképes, videós és hangos anyagok között válogathatunk. MEGHALT HAROLD PINTER Londonban, szűk családi és baráti körben eltemették Harold Pintert: a Nobel-díj 2005-ös kitüntetettje 78 éves korában, karácsonykor hunyt el rákbetegségben. FILMEN A BUDDENBROOK-HÁZ Karácsonykor kezdték vetíteni a német mozik Thomas Mann regényének új filmváltozatát: a Heinrich Breloer rendezte látványos produkció főszerepét a nálunk is ismert Armin Mueller-Stahl alakítja. GYÁSZ 81 éves korában elhunyt Eartha Kitt: az énekes-színész-táncosnő az egyik első színes bőrű sztár és szexszimbólum volt az 1950-es évek Amerikájában. 84 éves korában elhunyt Mario Simmel osztrák író, akit nálunk elsősorban a Nem kell mindig kaviár című művéből készült film nyomán ismernek. Könyvei világszerte 70 millió fölötti példányszámban keltek el. 68 éves korában meghalt Vincent Ford: a jamaicai zenész szerezte Bob Marley egyik legnagyobb slágerét, a No Woman No Cry-t - legalábbis papíron, mert egyes vélemények szerint Marley írta, csak átengedte barátjának a szerzőséget, s így a jogdíjat is. CCCP FILMMUSICAL Szilveszterkor tartották az új esztendő nagy orosz kasszasiker-várományos filmje premierjét: a Valerij Todorovszkij rendezte, Sztiljagi (Jampecek) című musical az 1950-es, 60-as évek Nyugat-imádó, amerikai dzsesszt hallgató, vadul táncoló, s így értelemszerűen szovjetellenes és a Komszomolból is kirúgott fiatal hőseinek harcát viszi vászonra, Konsztantyin Meladze zenéjével. IRÁNY LINZ Adolf Hitler ide, ifjúkora kedvenc osztrák településére álmodta a Harmadik Birodalom kulturális fővárosát - ha az ő vágyai nem is, a kultúrcentrumság valósággá vált Linz számára.
December 31-én, tűzijátékkal és a Duna-part jelentősebb pontjainál - az Ars Electronica-központnál, a Nibelungen-hídnál, a Lentos Modern Művészeti Múzeumnál és a Bruckner-háznál - elhelyezkedő muzsikusok által megszólaltatott Rakéta szimfóniával hivatalosan kezdetét vette a 2009-es esztendő egyik európai kulturális fővárosának eseménysorozata. Ezt egyébként nulladik programpontként már szeptemberben elindította a Schlossmuseum termeiben március 22-ig nyitva tartó, Kulturhauptstadt des Führers című kiállítás, mely helybéliek és ide látogatók számára egyaránt alkalmat teremt a náci kultúrpolitikával való szembesülésre - márciustól pedig városszerte táblák is emlékeztetnek arra, hogy az adott helyen milyen atrocitások történtek azokban az időkben. De természetesen mindez csak egy rétege Linz idei életének. A programfüzetben 220 projekt szerepel, itt felsorolni lehetetlen (lásd: linz09.at). A tűzijátékon túl a Lentos Museum Best of Austria című kiállítása (30 osztrák múzeum és műgyűjtemény legjava), illetve az Ars Electronica-központ új épületének felavatása (A Jövő Múzeuma, 4000 nm-en) jelentette a felütést. A színházi események a téli szezon elmúltával áttevődnek a szabadba (négy földrész előadói a parkokban, kertekben), a Doppelgänger című árny- és bábszínházi fesztivál részeként pedig októberben Vitéz László is bemutatja a magyar palacsintasütő-virtust (ott lesznek külföldi rokonai, Punch, Pulcinella, Guignol, Kasperl, Don Cristobal és Petruska is). Linz - mely polgármestere szerint egy 300 km sugarú körből (magyarán Németország déli és Olaszország északi részéről, Szlovéniából, Csehországból, Szlovákiából és hazánkból) várja a legtöbb külfödi érdeklődőt - önmagán belül is felosztotta az évet: havonta más-más városrész mutatkozik be, így kapcsolták be a helyi energiákat a nagy közös cél megvalósításába.

IRÁNY VILNIUS Nem volt még annyira keletre fekvő kulturális fővárosa Európának, mint idén - Linz párjaként - Vilnius: a litván főváros egyúttal saját millenniumát is ünnepli a mintegy 900 eseményt magába foglaló, 120 projektből összeállított programsorozattal. A képzőművészeti és színházi rendezvények mellett külön hangsúlyt helyeztek a szabadtéri - és legtöbb esetben ingyenes - programokra, köztük szerepel a rock- és alternatív zenei koncertek Be2gether címre keresztelt sorozata is. A szilveszteri nyitányról a német Gert Hof fényshow-ja és az E. T. A. Hoffmann meséjén és Csajkovszkij balettjén alapuló @Hoffmann_Spragtukas című musical gondoskodott. Megnyílt az első kiállítás is, a Nemzeti Galériában, a grúz Niko Pirosmani (1862-1918) festményeiből.

KULTURÁLIS FÕVÁROS VOLT/LESZ

1985 Athén

1986 Firenze

1987 Amszterdam

1988 Berlin

1989 Párizs

1990 Glasgow

1991 Dublin

1992 Madrid

1993 Antwerpen

1994 Lisszabon

1995 Luxembourg

1996 Koppenhága

1997 Theszaloníki

1998 Stockholm

1999 Weimar

2000 kivételesen 9 város: Avignon,

Bergen, Bologna, Brüsszel,

Krakkó, Helsinki, Prága, Reykjavík,

Santiago de Compostela

2001 Rotterdam, Porto

2002 Bruges, Salamanca

2003 Graz

2004 Genova, Lille

2005 Cork

2006 Patrasz

2007 Luxembourg, Nagyszeben

2008 Liverpool, Stavanger

2009 Linz, Vilnius

2010 Essen, Isztambul, Pécs

2011 Turku, Tallinn

2012 Guimar-es, Maribor

2013 Marseille, Kassa

2014 Egy-egy svéd és lett város

2015 Egy-egy belga és cseh város

2016 Egy-egy spanyol és lengyel város

2017 Egy-egy dán és ciprusi város

2018 Egy-egy holland és máltai város

2019 Egy-egy olasz és bolgár város

JÖVEDELMEZÕ TURNÉK Madonna Sticky and Sweet című turnéja hozta a legtöbb bevételt 2008-ban: a Hard Candy album dalaira alapozott és egy Justin Timberlake-kel előadott virtuális duettel édesített körút 17 országban 2,34 millió darab jegy eladása révén 281,6 millió dollárt termett. Az ő és a második Céline Dion műsorát egyaránt Jamie King koreografálta. Íme az élcsoport, a Pollstar című üzleti lap összesítése szerint:

1. Madonna (281,6 millió dollár)

2. Céline Dion (236,6 millió dollár)

3. Bon Jovi (176 millió dollár)

4. Bruce Springsteen(166 millió

dollár)

5. The Police (120,6 millió dollár)

6. Neil Diamond (94,8 millió dollár)

7. Eagles (86,6 millió dollár)

8. André Rieu (76,9 millió dollár)

9. Kenny Chesney (72,2 millió

dollár)

10. Coldplay (71,9 millió dollár)

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.