chili & vanilia - Forró, olvad: sajtfondü

  • .
  • 2009. január 8.

Trafik

Illene az évet kalóriaszegényebb, az újévi fogadalmakhoz méltóbb fogással indítani, pl. némi sült zöldségekkel, esetleg egy tartalmas, mégis könnyed levessel.
A fondü azonban az egyik leghangulatosabb téli csemege, ilyenkor van itt az ideje igazán. A közös mártogatás élménye, a lepottyant falatok kihalászása és nem utolsósorban a kötelezően fogyasztandó tetemes mennyiségű száraz fehérbor garantáltan emelkedett hangulatot eredményez. Sokféle sajtfondü létezik, de a klasszikus az ún. savoyai. Három sajt kell bele: comté, beaufort és ementáli. Ezek hiányában persze lehet variálni, a sajt minősége azonban döntő fontosságú. Az egyik legyen érett, markáns ízű, a másik keményebb, a harmadik lágyabb állagú. Fejenként kb. 25 dkg sajtot, 1 dl fehérbort számolhatunk, a többi ízesítés már opcionális. A fondübe alapvetően száraz kenyérkockákat mártogatunk, de kínálhatunk hozzá krumplit, kelbimbót, gombát, sonkát, almát, szőlőt is (a gyümölcsök különösen finomak). A kenyérnél fontos, hogy szikkadt legyen, nem véletlenül, hiszen az eredeti ötlet pontosan arról szólt, hogy a száraz kenyereket és a maradék sajtokat ehető formába hozzák. (Ha csak friss kenyerünk van, akkor vagy felkockázzuk, és egy napig állni hagyjuk, vagy 180 ·C-os sütőben 5 percig szárítjuk). A fondüetikett egyik könnyen megjegyezhető szabálya: ha beleesik a villáról egy falat a sajtszószba, akkor meg kell csókolni az asztalnál ülő ellenkezű neműeket. (Csalni nem ér!) Az igazság az, hogy a fondü akkor lesz igazán finom, ha kiváló sajtból készül, ami itthon nem olcsó mulatság.

Savoyai sajtfondü

Hozzávalók (3-4 személyre):

25 dkg comté sajt

25 dkg beaufort sajt

25 dkg ementáli sajt

3 dl száraz fehérbor

1 kupica cseresznyepálinka

1 tk. étkezési keményítő

2 gerezd fokhagyma

frissen őrölt bors

frissen őrölt szerecsendió

(ha csak kenyeret adunk hozzá,

akkor 3-4 személyre egy bagettet

számolhatunk)

Lereszeljük a sajtokat. Egy lábasban (vagy rögtön a fondüedényben) lassan felmelegítjük a bort (picit gyöngyözzön, de ne forrjon). Hozzáadjuk az egyik gerezd fokhagymát (finomra aprítva), a reszelt sajtokat és alacsony lángon felolvasztjuk állandó kevergetés mellett. Amikor teljesen felolvadt a sajt (kb. 5-6 perc), a szószba keverjük az egy kupica pálinkában feloldott étkezési keményítőt, egy-két percet rotyogtatjuk. Frissen őrölt borssal és szerecsendióval fűszerezzük. Ha külön lábasban készítettük, akkor átöntjük a fondü-edénybe, amit előtte a másik gerezd fokhagymával bedörzsöltünk. A hőfokot fondükészüléktől függően szabályozzuk, alapvetően alacsonyan tartjuk. Mindenfélét mártogatunk bele, és komoly mennyiségű száraz fehérborral fogyasztjuk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.