mi a kotta? - Császár és király

  • .
  • 2009. július 30.

Trafik

Ezen a héten harmadszori kihirdetések egész sorával kezdjük a zenei ajánlót. Harmadszor hirdetjük a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon megtekinthető, debreceni fogantatású Aida-előadást (július 31., fél kilenc), s szintúgy a Liszt Ferenc Kamarazenekar kiscelli koncertsorozatát, melynek utolsó estéje Janácek Vonószenekari szvitjével indul, és egy Mozartnak tulajdonított versenyművel, a tinédzser Pusker Júlia szólójával felhangzó D-dúr hegedűversennyel (K.
271/a) folytatódik (augusztus 2., nyolc óra). S harmadjára ajánljuk a Vajdahunyadvárnak soros várudvari hangversenyét, az agrárius főúr, gróf Károlyi Sándor szobrának közelében, ahol is ezúttal a Magyar Virtuózok Kamarazenekar és Szenthelyi Miklós ad koncertet csupa szeretetre méltó darabbal, köztük Luigi Boccherini temperamentumos d-moll szimfóniájával, Az ördög házával (augusztus 3., fél kilenc).

A héten két főesemény tarthat igényt kitüntetett figyelmünkre, s mindkettő szombaton. A Nemzeti Filharmonikusok nyári szokásrendjüknek megfelelően Martonvásárra, a Brunszvik-kastély parkjába ruccannak (augusztus 1., hét óra), s Beethoven-programjuk amúgy módszeresen, az elsőn kezdi, és az utolsón végzi. Vagyis a kiváló jozefinistának, avatott szabadkőművesnek és nagyvonalú mecénásnak, Gottfried van Swieten bárónak ajánlott I. szimfónia hangzik fel a koncert első részében és Beethoven utolsó zongoraversenye, az ötödik, Esz-dúr hangnemű a másodikban. A karmesteri teendőket ezúttal Medveczky Ádám látja majd el, míg a kotta első angliai kiadója által az "Emperor" melléknévvel felruházott, s valóban fenséges versenymű magánszólamát Kocsis Zoltán fogja eljátszani - a közöröm tehát borítékolható.

Aminthogy jócskán indokolt az előzetes lelkesedés Plácido Domingo pesti fellépéséről szólván is, hiszen a korszakos tenor saját, Operalia elnevezésű énekversenyének döntőjét vezényli majd az Operában (augusztus 1., hét óra). A művész, akit bő negyedszázada a szaklapnak nem tekinthető, ám tekintélyes Newsweek magazin az opera királyának akklamált, immár karmesterként is számottevő sikereket tudhat maga mögött, amint erről akár a Mezzo szombati, kora délutáni adásából is bizonyságot nyerhetünk. A műsorra tűzött felvételen ugyanis de Falla Éj a spanyol kertekben című "szimfonikus impresszióit" dirigálja Domingo a Chicagói Szimfonikus Zenekar pár év előtti koncertjén, a Kocsishoz hasonlóan a zongorától végleg soha el nem szakadó Daniel Barenboim játékát kísérve. Pesten, legelső operaházi fellépésén ezzel szemben áriák zenekari kíséretét fogja igazítani a szobrot érdemlő, sőt szobrát már régen kiérdemelt (lásd mexikóvárosi fotónkon) operai öregisten, aki nem is oly soká a Simon Boccanegra bariton címszerepében áll majd a negyven éve meghódított MET színpadára.

Domingót tavaly egy angolszász zenekritikusi szavazás minden idők legnagyobb tenoristájának választotta, s a húszas listán mindössze egyetlen nálánál fiatalabb énekes szerepelt (a hangban és kiállásban egyaránt megnyerő Juan Diego Flórez). Ilyesformán csak helyeselni lehet a törekvést, mely az Operalia révén váltig kutatja a lehetséges utódokat: a tenorok és persze minden más hangfaj képviselői közül. Figyelmezzünk hát a döntősökre!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.