mi a kotta? - Császár és király

  • .
  • 2009. július 30.

Trafik

Ezen a héten harmadszori kihirdetések egész sorával kezdjük a zenei ajánlót. Harmadszor hirdetjük a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon megtekinthető, debreceni fogantatású Aida-előadást (július 31., fél kilenc), s szintúgy a Liszt Ferenc Kamarazenekar kiscelli koncertsorozatát, melynek utolsó estéje Janácek Vonószenekari szvitjével indul, és egy Mozartnak tulajdonított versenyművel, a tinédzser Pusker Júlia szólójával felhangzó D-dúr hegedűversennyel (K.
271/a) folytatódik (augusztus 2., nyolc óra). S harmadjára ajánljuk a Vajdahunyadvárnak soros várudvari hangversenyét, az agrárius főúr, gróf Károlyi Sándor szobrának közelében, ahol is ezúttal a Magyar Virtuózok Kamarazenekar és Szenthelyi Miklós ad koncertet csupa szeretetre méltó darabbal, köztük Luigi Boccherini temperamentumos d-moll szimfóniájával, Az ördög házával (augusztus 3., fél kilenc).

A héten két főesemény tarthat igényt kitüntetett figyelmünkre, s mindkettő szombaton. A Nemzeti Filharmonikusok nyári szokásrendjüknek megfelelően Martonvásárra, a Brunszvik-kastély parkjába ruccannak (augusztus 1., hét óra), s Beethoven-programjuk amúgy módszeresen, az elsőn kezdi, és az utolsón végzi. Vagyis a kiváló jozefinistának, avatott szabadkőművesnek és nagyvonalú mecénásnak, Gottfried van Swieten bárónak ajánlott I. szimfónia hangzik fel a koncert első részében és Beethoven utolsó zongoraversenye, az ötödik, Esz-dúr hangnemű a másodikban. A karmesteri teendőket ezúttal Medveczky Ádám látja majd el, míg a kotta első angliai kiadója által az "Emperor" melléknévvel felruházott, s valóban fenséges versenymű magánszólamát Kocsis Zoltán fogja eljátszani - a közöröm tehát borítékolható.

Aminthogy jócskán indokolt az előzetes lelkesedés Plácido Domingo pesti fellépéséről szólván is, hiszen a korszakos tenor saját, Operalia elnevezésű énekversenyének döntőjét vezényli majd az Operában (augusztus 1., hét óra). A művész, akit bő negyedszázada a szaklapnak nem tekinthető, ám tekintélyes Newsweek magazin az opera királyának akklamált, immár karmesterként is számottevő sikereket tudhat maga mögött, amint erről akár a Mezzo szombati, kora délutáni adásából is bizonyságot nyerhetünk. A műsorra tűzött felvételen ugyanis de Falla Éj a spanyol kertekben című "szimfonikus impresszióit" dirigálja Domingo a Chicagói Szimfonikus Zenekar pár év előtti koncertjén, a Kocsishoz hasonlóan a zongorától végleg soha el nem szakadó Daniel Barenboim játékát kísérve. Pesten, legelső operaházi fellépésén ezzel szemben áriák zenekari kíséretét fogja igazítani a szobrot érdemlő, sőt szobrát már régen kiérdemelt (lásd mexikóvárosi fotónkon) operai öregisten, aki nem is oly soká a Simon Boccanegra bariton címszerepében áll majd a negyven éve meghódított MET színpadára.

Domingót tavaly egy angolszász zenekritikusi szavazás minden idők legnagyobb tenoristájának választotta, s a húszas listán mindössze egyetlen nálánál fiatalabb énekes szerepelt (a hangban és kiállásban egyaránt megnyerő Juan Diego Flórez). Ilyesformán csak helyeselni lehet a törekvést, mely az Operalia révén váltig kutatja a lehetséges utódokat: a tenorok és persze minden más hangfaj képviselői közül. Figyelmezzünk hát a döntősökre!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.