Videojáték

Összedől az Eiffel-torony

Call Of Duty: Modern Warfare 3

  • Gulyás Márton
  • 2011. december 16.

Trafik

Év vége van, ráadásul páratlan az évszám: naná, hogy érkezik a legújabb modern harctéri kiadása a Call Of Duty sorozatnak. A franchise váltógazdaságban készülő, nem második világháborús részeiről – melyek a Modern Warfare alcímet viselik – menet közben kiderült, hogy trilógiává állnak össze, bár ezt nem biztos, hogy az alkotók eredetileg is így gondolták. Az eladási mutatók ugyanakkor köteleznek, márpedig itt komoly példányszámokkal van dolgunk.

 

A sorozat középső, két évvel ezelőtti darabja szórakoztatóipari mérföldkő volt, mely egyértelműen jelezte egy új paradigma valósággá formálódását: ekkor vált végérvényesen a filmforgalmazással egyenértékű piaccá a játékipar. Nem mellékesen pedig piszok jó játék volt az a bizonyos második rész. Viszont azóta szélnek eresztették az eredeti alkotógárdát (az Infinity Wardot), és szétdobták a feladatot az újonnan felvett szakmunkások között – volt hát mitől félni a folytatásnál.

 

 


 

Végül azonban elmondhatjuk, hogy a játékiparra is áll az ismert szórakoztatóipari szabály: senki sem pótolhatatlan. Az egyszemélyes kampány lendületes, jól felépített, változatos harmadik világháborús élményt kínál, összedőlő Eiffel-toronnyal, Wall Streeten cikázó orosz tankokkal, elnöki gépeltérítéssel, és így tovább. Az MW3 az előző rész formai újításainak sikeres klónját kínálja – még a végjáték is szinte elemről elemre koppintása a korábbi eresztésnek, mégsem fog el a felháborodás. Egy picit azért elunja az ember a dolgot az ötödik óra után – ami tanulságos, mert láthatóvá válik, hogy mainstream játék és mainstream film között fontos különbség, hogy az előbbi még az utóbbinál is romlandóbb az élményszerűség szavatosságát illetően. A játékban kötelezően van persze multiplayer üzemmód is, újítás viszont szinte alig, egyet kivéve, és ezért jár egy pluszcsillag: a videojátékozás őskorában alapvetésnek számító egy gép – több játékos lehetőség jelentőségét felismerve végre rendesen lehet kooperatívan menetelni külön az erre a célra kialakított pályákon, spéci küldetést választva, vagy éppen hullámokban érkező gyilkos naszádokat semlegesítendő. Ez jó móka – és egy videojáték alapvetően szórakoztasson.

 

Activison/Infinity Ward, 2011; PC, PS3, XBOX360, 10 990/12 990 HUF

 


Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.