rés a présen - Lementünk a garázsba - Lázár Domokos zenész

  • .
  • 2010. január 21.

Trafik

rés a présen: Az Esti Kornél zenekar névválasztása az irodalomfakultáció miatt van? Lázár Domokos: Csak úgy jött. Sok borzalmas névötlet után ugrott be a másik gitárosunknak, Veres Imrének.
Szerintem illik a zenekarhoz, próbálunk többféle hangulatban létezni zeneileg, a sokféleség pedig fő tulajdonsága Kosztolányi Kornéljának.

rap: Tavaly megnyertétek a Borsodi Zenei Fesztiválok Tehetségkutatót, azóta hallani rólatok. Előtte mit csináltatok?

LD: A zenekar három éve létezik, harmadikos gimnazistákként alapítottuk Mezőtúron. Lementünk a garázsba, hangoskodtunk, és megszülettek az első saját dalok. A szárnypróbálgatások után beneveztünk több tehetségkutatóra, ahol kedvező szakmai visszajelzéseket kaptunk. Egyike volt ezeknek a kérdésben említett tehetségkutató, ami az első nagy fordulópont volt a zenekar életében. A külföldi koncertlehetőség mellett megnyíltak a jobb nevű pesti klubok kapui is, ami fontos volt ahhoz, hogy lássuk, miben kell még fejlődnünk.

rap: Megjelent az Egytől egyig című nagylemezetek, és beindult a folyamatos koncertezés. Mennyiben változtatja ez meg egy zenekar hozzáállását?

LD: Arra kell törekedni, hogy egyre profibbak legyünk. Próbával és fanatizmussal lehet elérni. Nem gondolkodunk stílusokban, bár szeretnénk, ha lennének olyan "stíluselemek", melyekről azonosítani lehet az Esti Kornélt. Nemrég írtunk egy számot, aminek a szövege arra a sajátos helyzetre is reflektál, amikor egy ismeretlen zenekar első ízben mutatja meg magát a közönségnek. Sok vidéki városba is eljutunk mostanában, általában nagyobb zenekarok (Kispál és a Borz, Pál Utcai Fiúk, Kiscsillag) vendégeként, a fővárosban pedig a Péterfy Bori és a Love Band koncertje előtt tartjuk januárban a lemezbemutatót, és ez mindig új kihívást jelent: aznap este mi vagyunk azok, akiket senki nem ismer, de ha jól játszunk, akkor lehet, hogy eljönnek a következő koncertünkre is.

rap: Ki írja a meglehetősen költői szövegeket, és ki szerzi az alternatívoktól megszokottnál kicsit zúzósabb zenéket?

LD: Hárman írunk szövegeket, Veres Imi, az énekesünk, Nagy Pisti és én, három eléggé különböző világ, ami megkönnyíti az önismétlés elkerülését. A zene közös.

rap: Mikor lesz új lemez, klip, turné?

LD: A következő lemezt sem fogjuk elkapkodni. A nagylemezes első klip február végén debütál, a tavaszi koncertekről pedig a honlapunkon (www.estikornelband.hu) lehet tájékozódni.

Figyelmébe ajánljuk

A saját határain túl

Justin Vernon egyszemélyes vállalkozásaként indult a Bon Iver, miután a zenész 2006-ban három hónapot töltött teljesen egyedül egy faházban, a világtól elzárva, egy nyugat-wisconsini faluban.

Az űr az úr

Az 1969-ben indult Hawkwind mindig a mainstream csatornák radarja alatt maradt, pedig hatása évtizedek óta megkérdőjelezhetetlen.

Pincebogarak lázadása

  • - turcsányi -

Jussi Adler-Olsen immár tíz kötetnél járó Q-ügyosztályi ciklusa a skandináv krimik népmesei vonulatába tartozik. Nem a skandináv krimik feltétlen sajátja az ilyesmi, minden szak­ágnak, műfajnak és alműfajnak van népmesei tagozata, amelyben az alsó kutyák egy csoportozata tengernyi szívás után a végére csak odasóz egy nagyot a hatalomnak, az efeletti boldogságtól remélvén boldogtalansága jobbra fordulását – hiába.

Luxusszivacsok

A Molnár Ani Galéria 2024-ben megnyitott új kiállítótere elsősorban hazai, fiatal, női alkotókra fókuszál, Benczúr viszont már a kilencvenes évek közepétől jelen van a művészeti szcénában, sőt már 1997-ben szerepelt a 2. Manifestán, illetve 1999-ben (más művészekkel) együtt a Velencei Biennálé magyar pavilonjában.

Égen, földön, vízen

Mesék a mesében: mitikus hősök, mágikus világ, megszemélyesített természet, a szó szoros értelmében varázslatos nyelv. A világ végén, tajtékos vizeken és ég alatt, regei időben mozognak a hősök, egy falu lakói.

Visszaszámlálás

A Ne csak nézd! című pályázatot a Free­szfe, az Örkény Színház, a Trafó és a Jurányi közösen hirdették meg abból a célból, hogy független alkotóknak adjanak lehetőséget új előadások létrehozására, a Freeszfére járó hallgatóknak pedig a megmutatkozásra. Tematikus megkötés nem volt, csak annyiban, hogy a társulatoknak társadalmilag fontos témákat kellett feldolgozniuk. A nyertesek közül a KV Társulat pályamunkáját az Örkény Színház fogadta be.

Mészáros Lőrinc egy történet

A Mészáros Lőrinc című történetnek az lenne a funkciója, hogy bizonyítsa, létezik frissen, ön­erejéből felemelkedett nemzeti tőkésosztály vagy legalább réteg, de ha még az sem, pár markáns nemzeti nagytőkés. Valamint bizonyítani, hogy Orbán Viktor nem foglalkozik pénzügyekkel.

„Mint a pókháló”

Diplomáját – az SZFE szétverése miatt – az Emergency Exit program keretein belül Ludwigsburgban kapta meg. Legutóbbi rendezése, a Katona József Színházban nemrég bemutatott 2031 a kultúra helyzetével és a hatalmi visszaélések természetével foglalkozik. Ehhez kapcsolódva toxikus maszkulinitásról, a #metoo hatásairól és az empátiadeficites helyzetekről beszélgettünk vele.

Nem a pénz számít

Mérföldkőhöz érkezett az Európai Unió az orosz energiahordozókhoz fűződő viszonya tekintetében: május elején az Európai Bizottság bejelentette, hogy legkésőbb 2027 végéig minden uniós tagállamnak le kell válnia az orosz olajról, földgázról és nukleáris fűtőanyagról. Ha ez megvalósul, az energiaellátás megszűnik politikai fegyverként működni az oroszok kezében. A kérdés az, hogy Magyar­ország és Szlovákia hajlandó lesz-e ebben együttműködni – az elmúlt években tanúsított magatartásuk ugyanis ennek éppen az ellenkezőjét sugallja.

„A kínai tudás”

Az európai autóipart most épp Trump vámjai fenyegetik, de a romlása nem ma kezdődött. Hanem mikor? A kínaiak miatt kong a lélekharang? Vagy az Európai Unió zöld szemüveges bürokratái a tettesek? Netán a vásárlók a hibásak, különösen az európaiak, akik nem akarnak drága pénzért benzingőzt szívni az ablakuk alatt? A globális autópiac gyakorlati szakemberét kérdeztük.