cyberhírek

  • Ferenczi Krisztina
  • 2005. október 6.

Tudomány

cyberhírek

NOBEL DÍJ Két ausztrál tudós, Barry J. Marshall és J. Robin Warren kapta az idei orvosi Nobel-díjat: Warren és Marshall fedezte fel, hogy az emésztőrendszeri betegségeket előidéző gyulladásokat a Helicobacter pylori nevű baktérium okozza.

ÕSSEJTEK Köldökzsinórvérből vett őssejtekkel gyógyítottak egy balesetben 19 éve lebénult nőt Dél-Koreában. A beültetés utáni 41. napon a vizsgálatok a gerincvelő regenerációját jelezték. A köldökzsinórból származó őssejtek felnőtt őssejteknek számítanak - szemben az embrionális őssejtekkel, amelyekhez embriókból jutnak.

DIGITALIZÁCIÓ A Google után könyvtárak digitalizálásával kísérletezik a Yahoo! is, de igyekszik elkerülni legfőbb riválisa legnagyobb hibáit: kizárólag olyan könyveket digitalizál, amelyek szabadon felhasználhatóak, vagy szerzőik előzetesen engedélyt adtak az internetes megjelenítésre.

ÛRSIKLÓ Az Európai Ûrhivatal (ESA) támogatni kívánja Orosz-országot a következő generációs szállító jármű, a Clipper kifejlesztésében: a még csak nagy vonalakban megrajzolt űrhajón orosz tudósok dolgoznak, és várhatóan 5-6 éven belül felszállhat az első tesztpéldány.

VÖRÖSBOR Pécsi kutatóknak az országban elsőként sikerült feltárniuk a vörösbornak a szívre és érrendszerre gyakorolt kedvező hatásának folyamatát. Megállapították, hogy a piros szőlő héjában található, transz-rezveratrol elnevezésű polifenol gátolja a DNS körüli fehérjék károsodását.

SÖRALÁTÉT Német tudósok olyan söralátétet fejlesztettek ki, amely automatikusan jelzi a csaposnak, ha fogytán a sör. Az eszköz egy hagyományos söralátétből és egy szenzorral ellátott fémlapból áll, amely érzékeli a rá helyezett korsó súlyát, és szükség esetén értesíti a csapszékben található számítógépet.

Adattárolás A távközlési adatok uniós országokban érvényes kötelező tárolásáról zajló vitában az Európai Parlament (EP) elutasította a távközlési adatok tárolására benyújtott, brit kezdeményezésű javaslatot. Az EP-képviselők nem látták szükségesnek, hogy a telefonhívások adatait három évig tárolják, ám üdvözölték az Európai Bizottság javaslatát, amely egy évig őrizné a mobiladatokat és hat hónapig az internetes kapcsolódási adatokat. Az EP adatvédelmi aggályokat is megfogalmazott a brit javaslattal szemben. Magyarországon az elektronikus hírközlésről szóló törvény előírásai szerint már ma három évig tárolják a mobiltelefonos hívások adatait.

Napfogyatkozás Hétfő délelőtt Magyarországról részleges napfogyatkozás volt látható. A jelenség 10 óra után néhány perccel kezdődött, maximális fázisát fél 12 előtt érte el, és háromnegyed egy körül fejeződött be. A fogyatkozás során a Hold a Nap közel hatvan százalékát takarta el a megfigyelő földrajzi helyzetétől függően, a felhős idő miatt azonban rejtve maradt az égi jelenség.

Lefotózták a szörnyet Évtizedeken keresztül sok száz kutató áldozott költséges felfedezőutakra, hogy megpillantsa és lefotózza a tapadókorongokban végződő hínárszerű karjaival úszkáló, legendás "mélytengeri szörnyet", az óriás tintahalat. Eddig kizárólag hálóba gabalyodott, elpusztult egyedeket figyelhettek meg a kutatók, most azonban két japán tudós bejelentette: élő példányról készítettek felvételeket.

Jön a madárinfluenza Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint bármikor kitörhet egy világméretű influenzajárvány: a járványt egy mutáns vírus okozza majd, amelyik a jelenleg csak szárnyasok közt terjedő variánssal szemben már emberről emberre is képes lesz terjedni. A WHO már szeptember közepén felszólította a nemzetközi közösséget, hogy készüljön fel egy világméretű madárinfluenza-járványra, ám eddig a 192 tagországból mindössze 40 dolgozott ki elképzelést arról, hogyan lehetne gátat vetni a vírus akár több millió emberéletet követelő elterjedésének.

Klímaváltozás A német klímakutató intézet (www.dkrz.de) Európa egyik legnagyobb szuperszámítógépén futó komplex klímamodellje szerint legkésőbb az évszázad végére négy fokkal emelkedik a Föld átlaghőmérséklete, a tengerek vízszintje pedig átlagosan akár 30 centiméterrel emelkedhet. A nyári időszakokra a kutatók adott feltételek fennállása mellett az északi-sarki jégtakaró teljes elolvadását jelzik előre. Európában a száraz és meleg nyarak számának növekedését várják, de nem maradnak el a szélsőséges áradással járó, esős időszakok sem, és teljesen elolvadnak az Alpok gleccserei.

Újabb űrturista Hétfőn sikeresen összekapcsolódott a Nemzetközi Ûrállomással (ISS) az amerikai űrturistát szállító Szojuz TMA-7 űrhajó - jelentette be az űrrepülést irányító moszkvai központ. Gregory Olsen amerikai tudós elődeihez hasonlóan húszmillió dollárt fizetett azért, hogy ő legyen az űrállomás harmadik amatőr vendége. Két útitársa - William McArthur amerikai és Valerij Tokarjev orosz űrhajós - azzal a céllal utazik az ISS-re, hogy felváltsa az űrállomáson dolgozó nemzetközi személyzetet. Az orosz Szergej Krikaljov, valamint az amerikai John Phillips október 11-én tér vissza a Földre, az űrturista Olsennel együtt. McArthur és Tokarjev a tervek szerint fél évet tölt az állomáson. A Roszaviakozmosz orosz űrügynökség 2001 áprilisában vitte fel az első űrturistát Dennis Tito amerikai milliárdos személyében, akit 2002 áprilisában Mark Shuttleworth dél-afrikai informatikus-vállalkozó követett. Eközben egy belfasti konferencián a világ első kereskedelmi űrutazási társasága, a Virgin Galactic ismertette az első, kifejezetten turisztikai célú űrjárattal kapcsolatos terveit: már előjegyzést is elfogadnak, egy utazás ára körülbelül 100 ezer font lesz. A Virgin Galactic a SpaceShipOne-nal privát űrversenyt nyert Scaled Composites technológiáját használja a várhatóan három év múlva induló űrtúrákon.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.