cyberhírek

  • *
  • 2008. szeptember 4.

Tudomány

Internetfüggőség A 18 éven aluli kínai internetezők tizede, nagyjából négymillió felhasználó súlyos internetfüggőségben szenved - jelentette ki a kínai kormány illetékese. A függőség fő oka a politikus szerint az egészségtelen online játékokban keresendő, amik erőszakot és pornográfiát árasztanak. Zombigazda Százezer zombigépből álló hálózatot üzemeltetett és adott bérbe spammereknek az a brazil férfi, akit most állítanak bíróság elé New Orleansban.
A 35 éves Leni de Abreu Neto és holland tettestársa, a 19 éves Nordin Nasiri állítólag 25 ezer eurót kért a vírussal fertőzött gépekből álló sereg használatáért.

Facebook Mark Zuckerberg vezérigazgató bejelentése szerint a világ legtrendibb közösségi oldala, a Facebook túllépte a százmillió aktív felhasználót. A négy éve, harvardi egyetemisták hálózataként indult oldal havi 140-150 millió látogatójából ma már kevesebb mint negyvenmillió érkezik amerikai címről.

Emberkísérlet Egy egész hétre vízbe és teljes semmittevésbe merül 15 moszkvai önkéntes, hogy a segítségükkel orvosbiológusok kikísérletezzék, melyek az optimális módszerek az űrhajósok izomtónusának fenntartására a súlytalanságban.

Emlékhely Történelmi emlékhellyé nyilvánították a világ első atomreaktorát; az amerikai Washington államban levő létesítmény szolgáltatta a plutóniumot az első atombomba-robbantáshoz 1945. augusztus 6-án.

Olvadás A műholdas megfigyelés kezdete óta idén nyáron tapasztalták az Északi-sarkvidék jégmezőinek második legnagyobb mértékű olvadását. A jégzsugorodásmaximuma szeptember közepére várható, és lehet, hogy meghaladja a tavalyi rekordot.

Eszközhasználat A neandervölgyi ember kőszerszámai semmivel sem voltak rosszabbak, mint a Homo sapiens korai eszközei. Ezt a következtetést vonták le brit és amerikai kutatók, akik újraalkották és összehasonlították a két faj kőszerszámait.

Goldenblog 2008 Negyedszerre osztották ki a HVG által fémjelzett Goldenblog díjat - adta hírül az [origo]. A verseny abszolút győzteséül a Serbia Insajd blogot választotta a zsűri. Idén először külön mezőnyben indultak a nagy híroldalak támogatását élvező, komoly látogatottsággal rendelkező blogok. A mainstream mezőny első helyét egy politikai blog, az anyázásmentes közbeszéd meghonosításával próbálkozó Konzervatórium kapta meg. A nyomtatott újságból portállá és bloggá váló Reakciót a dobogó második helyére szavazták fel az olvasók. A kiállításmegnyitók smúzolós világát mutatja be társadalomtudományi igényességgel a kulturális blogok kategóriáját megnyerő Ingyenpia. A megnyitók svédasztalait szemügyre vevő csapatot az utcai divattal foglalkozó Art and Style követi. Színes technikai híreket és remek trükköket kínál olvasóinak a verseny IT-kategóriáját megnyerő Kocka blog. A helyi információkkal foglalkozó kategóriában a debreceni közállapotokat kíméletlenül kritizáló Basahalom kapta az első helyet. A korábban énblogokról szólónak sejtett Kompley kategóriát az ország egyik legjobb kulturális blogja, a Judapestnyerte el. A természetfotótól a fekete-fehér művészeti alkotásokig terjednek a fotó kategóriát megnyerő nagybányai fotós, Hajdú Tamás képei.

Szavazni játékkonzolon A Microsoft és a Rock the Vote partnerkapcsolata révén az Xbox 360 felhasználói a konzol segítségével regisztrálhatnak az amerikai elnökválasztás szavazására, próbaszavazáson vehetnek részt, és elmondhatják véleményüket az elnökjelölteknek az Xbox LIVE rendszerében. A 45 milliós fiatal korosztály demokratikus részvételét elősegítő Rock the Vote a játékkonzolok segítségével is megpróbálja elérni a fiatal szavazókat.

Radioaktív a cigaretta Az Alekszander Litvinyenko meggyilkolásához is használt polónium-210-es radioaktív izotópot tartalmaz a dohány, írta a Népszabadság az American Journal of Public Health című szaklapban megjelent tanulmány alapján. Az orvosi folyóirat publikációja szerint a dohánygyárak már 1960-ban is tudták, hogy a dohány radioaktív, de mivel nem tudták megoldani a problémát, inkább a szőnyeg alá söpörték. A dohánygyárak több módszerrel is próbálkoztak, hogy kimossák a radioaktivitást a dohányból, de 1975-ben feladták a kísérletezést, mert a radioaktivitással együtt minden aroma és illatanyag is eltűnt. Mindeközben a dohány radioaktivitása nem számított titoknak, a polónium jelenlétét magyar dohányzáskutatók is folyamatosan vizsgálják. Napi 16 szál cigarettával és a sugárzó anyag 20 százalékának belégzésével számolva egy dohányost egy évben 0,1-0,3 msievetnyi háttérsugárzás ér - ez nagyjából megegyezik a csernobili baleset által okozott pluszterheléssel.

Mikrocsippel az emberrablók ellen A gazdag és középosztálybeli mexikóiak annyira félnek az emberrablások számának növekedése miatt, hogy dollárezreket költenek apró, a bőrük alá ültetett műholdas jeladókra, amelyek segítségével akár egy autó csomagtartójában is megtalálják őket, adta hírül az Index a New Scientist nyomán. 2004 és 2007 között a hivatalos statisztikák szerint negyven százalékkal nőtt az emberrablások száma Mexikóban. Tavaly 751 emberrablást jelentettek be, de egy kutatóintézet adatai szerint a valós szám hétezer körül lehet. A Xega biztonsági vállalat a társadalmi felháborodást és félelmet kihasználva dobott piacra egy nyomkövető mikrocsipet, amiből már több mint kétezer darabot adtak el. A vállalatnál egy kristálytokba zárt, rizsszem méretű és alakú jeladót fecskendeznek a kliens testébe. Legtöbben a karjukba kérik a beültetést, a bőr és az izom közötti részbe, ahol nem látszik. A jeladó egy nagyobb GPS-eszközhöz kapcsolódik, amit a kliens magánál tart. Ha bajba kerül, megnyom rajta egy pánikgombot, és onnantól kezdve a cég észleli a tartózkodási helyét. A technológia bírálói szerint az eszköz csak kicsit jobb, mint az autókba szerelhető álriasztók, ugyanis a bőr alá ültetett apró jeladó önmagában semmire sem jó, a külső eszközt viszont az emberrablók könnyedén észrevehetik és megsemmisíthetik. A csipet négyezer dollárért ültetik be, a nyomkövető szolgáltatás éves díja további kétezer-kétszáz dollár évente.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)