cyberhírek

  • .
  • 2010. február 25.

Tudomány

Nyomtató Egy japán cég olyan nyomtatót készített, ami nem használ tintát és akár 1000-szer újrahasználhatunk benne egy oldalt. A nyomtató letörli a speciális papír felületét, és azonnal felül is írja azt az új tartalommal. Elütés "riási bevételre tehet szert a Google a gépelési hibáknak köszönhetően, egyre többen használják ki ugyanis a jelenséget a netezők eltérítésére, és irányítják őket a keresőcég hirdetéseivel megpakolt oldalakhoz. Megfigyelés Amerikai iskolák olyan szoftvert telepítettek a diákok gépeire, amellyel távolról is be lehet kapcsolni a webkamerát.
Az iskolák szerint ez csak egy biztonsági eszköz, de a szülői vádak szerint nem megfelelően használják.

Kereső Csökkenhet a Google részesedése a webes hirdetések piacán, mert az európai és az amerikai szabályozó hatóságok isengedélyezték, hogy a Microsoft megvegye a Yahoo keresőüzletágát.

Wikipedia Kétmillió dolláros adománnyal segíti a Google a világ legnagyobb online enciklopédiáját fenntartó Wikimedia Foundation alapítványt. A Google pénzéből a Wikipedia új szervereket vesz és a sávszélességet bővíti.

Szúnyogirtó Egy amerikai cég olyan apró és olcsó lézert fejlesztett ki, amellyel a maláriát terjesztő szúnyogokkal vennék fel a harcot. A lézer nyomtatóalkatrészekből, projektorokból és digitális fényképezőgépek lencséjéből állt össze, és nem kerül többe 50 dollárnál.

Vérhangyák Új csodafegyvert, húsevő hangyákat vetnek be ausztrál tudósok a túlszaporodott aga varangyok ellen. A hangyákat macskatáppal csalogatják azoknak a tavaknak a partjára, ahol a varangyok lerakják petéiket.

Légrobogó Elektromos motorok segítségével helyből felszálló szerkezetet készít az Amerikai Ûrkutatási Hivatal, a NASA. Lényegében egy függőlegesen fel- és leszálló merev szárnyú repülőgépről van szó, amely a lundáról, a helyből felszálló sarkvidéki vízimadárról kapta a nevét. Maga a repülési mód nem új, 1954-59 között már terveztek ilyen, repülőteret nem igénylő vadászgépeket. A Lockheed Salmont és a Convair Pogót légcsavaros gázturbina, az ugyancsak amerikai Ryan Vertijetet és francia SNECMA Coleoptére-t pedig sugárhajtómű emelte függőlegesen a magasba. A légrobogó viszont elektromos meghajtású, a csonka szárnyakon lévő, légcsavart hajtó villanymotorokat lítiumion vagy lítiumpolimer akkumulátorokról működtetik. Kellő magasság elérése után a pilóta fokozatosan vízszintesbe kormányozza, és hason fekve vezeti a járművet.

Távirányítású csótány Kulcsfontosságú szerephez juthatnak a csótányok a nukleáris fenyegetések felderítésében. A szinte elpusztíthatatlan rovarokat távirányítással terelnék a sugárzásgyanús területekre - adta hírül az Index. A csótányokra nem hat a sugárzás, képesek fél órán keresztül futni, és hosszú ideig elbírják testtömegük többszörösét. Ezek az adottságok a Texas A&M Egyetem nukleáris intézete tudósainak érdeklődését is felkeltették. A rovarokra a tervek szerint egy sugárzásdetektort és egy irányítószerkezetet is felszerelnének, így a csótányok ott is tudnának adatot gyűjteni, ahová a sugárzásveszély miatt kockázatos lenne embereket küldeni. Az intézet egyik professzora szerint a csótányok tökéletesek a nukleáris fenyegetés felderítésében, hiszen hetekig kibírják élelem nélkül, szinte minden kontinensen megtalálhatók, nagy a teherbíró képességük és nem hat rájuk a nukleáris sugárzás. A kutatók szerint egy húsz csótányból álló, háromfajta sugárdetektorral felszerelt csapat elegendő arra, hogy egy kilométeres körzetben felderítse a lehetséges atomfenyegetést. A csótányokat olyan távirányítású szerkezettel terelnék a megfelelő irányba, amely nyomást gyakorol a lábaikra és az antennáikra. A begyűjtött adatokat egy apró, alacsony energiafogyasztású kommunikációs rendszeren keresztül juttatnák el az őket irányító operátoroknak.

Néptelefon A Vodafonebemutattaa világ legolcsóbb mobiltelefonját. A mobilt 15 dollárnál is kevesebbért fogják árulni, ami azt jelenti, hogy kevesebb mint háromezer forintba kerül. Már ahol kapni lehet majd egyáltalán, a mobilt ugyanis a harmadik világba, a szegényeknek szánják. Kapható lesz Indiában, nyolc afrikai országban, köztük Lesothóban és Kenyában, illetve Törökországban is.Az új mobilkategóriára azért volt szükség, mert a harmadik világban is megnőtt az igény a készülékek iránt. Az ENSZ előrejelzése szerint 2010-ben már ötmilliárd embernek lesz hordozható telefonja világszerte.

Mikroblogger Hu Csin-tao kínai elnök is mikroblogger, egy helyi közösségi oldalon ír bejegyzéseket a népnek. Az új állami kommunikációs csatornát máris 14 ezren figyelik. Az internetezők gyakran versengenek egymással, hogy kinek a mikroblogját követik többen. Tavaly áprilisbanAshton Kutcherelsőként szerzett egymillió követőt, amivel elverte a CNN-t, de Kínában ez a célkitűzés megalázóan szerény lehet. Hu Csin-tao kínai elnök eséllyel pályázik a világrekordra, hiszen az országában 384 millió internetező van, és a számuk rendkívül gyorsan nő. A kínai állami vezetőnek 24 óra alatt 11 ezer követője akadt, pedig Kínában a hatóságok szigorú ellenőrzés alatt tartják a világhálót.

X-akták Több mint hatezer oldalnyi, eddig titkosan kezelt UFO-aktát hozott nyilvánosságra a brit védelmi minisztérium. Az 1994 és 2000 között keletkezettiratoktöbb száz azonosítatlan repülő objektum észleléséről tartalmaznak különböző beszámolókat. Az UFO-leírások között szerepel egy londoni rendőr 1999. március 10-i bejelentése, amely szerint a Chelsea angol labdarúgóklub stadionja fölött lebegett hangtalanul egy sárga négyzet alakú, majd rombusszá formálódó tárgy. A védelmi minisztérium a brit nemzeti archívummal együttműködve hozza nyilvánosságra és tölti fel az internetre az ilyen és ehhez hasonló szokatlan megfigyelésekről készült jelentéseket. Szakértők szerint a közzétett dokumentumok jól mutatják, hogy miként változtak az UFO-leírások az utóbbi fél évszázadban a közönségsikert arató kultúrtermékek, például az X-akták tévésorozat hatására.

Figyelmébe ajánljuk