cyberhírek

  • .
  • 2011. február 24.

Tudomány

Szuperszámítógép Barack Obama amerikai elnök126 millió dollárt adaz energiaügyi minisztériumnak, hogy építsenek egy új szuperszámítógépet, amely a mostani világelsők teljesítményének nagyjából az ezerszeresére képes. Megelőzés Az Egyesült Államok hatóságai a kalózoldalak elleni, hetek óta tartó akciójuk során 84 ezer olyan weboldalt is blokkoltak, melyekről később kiderült, hogy semmi közük az illegális tartalomterjesztéshez. Gondolatvezérlés A Pittsburghi Egyetem kutatói elektródaháló segítségével demonstrálták, hogy egy majom pusztán agyműködése segítségével képes irányítani egy robotkart. A majom által vezérelt robotkar el tudott fordítani egy kilincset. Pulzusriasztó Pulzusellenőrző szolgáltatás és mini elektrokardiogram is van egy új fejlesztésű mobiltelefonban.
A készülék az érzékelőjét érintő ujjakból állapítja meg a pulzust, az eredményt pedig nonstop orvosi központba küldi.

Felmelegedés A globális felmelegedés következtében 2200-ig a világ állandóan fagyott (permafroszt) talajainak akár 60 százaléka is kiengedhet, ami hatalmas menynyiségű üvegházgázt juttat a légkörbe - állítják amerikai kutatók.

Özönvíz A Nature című tudományos folyóirat legfrissebb számában két tanulmány is alátámasztja az ok-okozati kapcsolatot az emberi tevékenység kiváltotta üvegházgáz-kibocsátás és a gyakran heves árvizeket eredményező esőzések között.

Bálnavadászat Japán felfüggesztette bálnavadászatát egy radikális állatvédő szervezet hajóinak állandó zaklatása miatt. A Sea Shepherd Conservation Society nevű amerikai környezetvédelmi szervezet hajói blokkolják a bálnavadászatot.

Paleontológia Dinoszauruszparadicsom lehetett egykoron az Antarktisz, ahol jóval a 65 millió évvel ezelőtti kréta-tercier kihalási esemény után is éltek őshüllők. Egy kanadai expedíció paleontológusai most újabb fosszíliákat tártak fel a hatodik kontinensen.

Google Hold Tizenhét országból összesen 29 csapat jelentkezett a Google Lunar X Prize (GLXP) elnevezésű nemzetközi megmérettetésére. A fődíjat az a csapat nyeri, amely először juttat el - legalább kilencven százalékban magánerőből finanszírozott - járművet a Holdra, és hajt végre megadott határidőn belül bizonyos feladatokat. A Google támogatásával 2007-ben meghirdetett verseny szervezői szerint a nyertest várhatóan már 2015-ben megnevezhetik. A csapatok 50 ezer dollárral nevezhettek a harmincmillió dollár összdíjazású nemzetközi megmérettetésre. A húszmillió dolláros fődíjat az a csapat nyeri, amely nemcsak elsőként juttat járművet a Holdra, hanem annak felszínén legalább 500 métert meg is tesz, és erről videót küld vissza a Földre. A szervezők szerint a nonprofit alapítványoktól kezdve az egyetemi csapatokon át egészen a jól finanszírozott üzleti vállalkozásokig rendkívül változatos összetételű csapatok jelentkeztek. A résztvevők között már olyanok is vannak, akik helyet is béreltek azokon az űrhajókon, amelyek a Holdra juttatják a robotokat. A versenyzők között van a magyarPuli Space TechnologiesKft. (pulispace.com) fiatal mérnökökből és kutatókból álló csapata is.

Ûrséta A Nemzetközi Ûrállomás két fedélzeti mérnöke, Oleg Szkripocska és Dmitrij Kondratyev a múlt szerda délután kilépett a nyílt világűrbe, hogy különböző szerelési munkákat végezzenek az űrállomás külsején.A jelenlegi legénység űrállomásra érkezése óta ez volt a második előre betervezett kiszállás. Részben új kísérletekhez - például a légköri gamma-sugárzás vizsgálatához - szükséges eszközöket helyeztek el az űrállomáson, részben korábbi kísérletekhez használt, de már fölösleges berendezéseket távolítottak el.

Tengerszint-emelkedés A globális klímaváltozás okozta tengerszint-növekedés 180 amerikai tengerparti várost fenyeget 2100-ig egy új tanulmány szerint. Az Egyesült Államok déli, az Atlanti-óceán és a Mexikói-öböl menti partvidékén lévő települések a leginkább veszélyeztetettek abban az esetben, ha a tenger szintjének növekedése globálisan eléri az előrejelzések szerinti egy métert 2100-ra. Miami, New Orleans, Tampa, Florida és Virginia Beach szárazföldi területeinek több mint tíz százalékát veszítheti el a század végére. New Yorkban, Washingtonban, a San Francisco-öbölben kisebb lesz a hatás - vélik amerikai kutatók. Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) azzal számol, hogy a globális felmelegedés következtében 3,6 Celsius-fokkal növekszik a globális átlaghőmérséklet 2100-ra.

A halál agyhulláma Jelenleg nem ismert pontosan, mikortól tekinthető halottnak az agy, egy új vizsgálat azonban választ adhat a kérdésre. Egy rejtélyes agyhullám majdnem egy perccel az után jelent meg, hogy a kísérletben használt patkányokat lefejezték az agyhalált tanulmányozó amerikai orvoskutatók - adta hírül az origo.hu a New Scientist nyomán. A patkányok elektroenkefalográffal (EEG) rögzített agyi aktivitása négy másodperc elteltével a lefejezés előtti szint felére esett, ez az aktivitás már a teljes eszméletvesztést jelzi. Ötven másodperccel az után, hogy az állatok elvileg már eszméletlenek voltak, egy tíz másodpercig fennálló agyhullámot sikerült észlelni. A kutatók ezt nevezték el a "halál agyhullámának", és feltételezik, hogy a megkésett jel az idegsejtek elektromos aktivitásának teljes összeomlását jelzi. Hasonló agyhullámot már az embereknél is megfigyeltek.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.