16 éve él elzártan egy Costa Rica-i állatkertben egy nőstény hegyesorrú krokodil, most mégis olyan tojást rakott, amiben egy teljesen kialakult, de élettelen utódot találtak – írja a Reuters.
A krokodil 2018-ban 14 tojást rakott le a kifutójában, ami nem ritka jelenség a fogságban tartott hüllők esetében. Ami ez esetben különleges, az az, hogy három hónap után derült ki: az egyik tojásban egy teljesen kialakult halva született kis krokodil található.
A Biology Letters szaklapban megjelent tanulmány szerint a tudósok tesztelték a krokodilmagzat genetikai felépítését, és olyan DNS-szekvenciákat találtak, amelyek azt mutatják, hogy fakultatív partenogenezis, vagyis szűznemzés történt, ami a hím részvétele nélküli megtermékenyítést jelenti. Egyes gerinctelen állatoknál, például a botsáskáknál, levéltetveknél, darazsaknál, méheknél, de ritkábban néhány gerincesnél is, például az ezüstkárásznál, fogaspontyoknál, kétéltűeknél a szűznemzés természetes folyamatként is jelen van.
A tudósok szerint ez az első eset, hogy krokodilnál sikerült megfigyelni a szűznemzést.
A krokodil szervezetén belül a petesejt előállítása során a prekurzor sejt négy sejtre oszlik: az egyik petesejtté válik, és megtartja a kulcsfontosságú sejtszerkezeteket és a citoplazmát, míg a többi extra genetikai anyagot tartalmaz. Ezután az egyik ilyen sejt lényegében hímivarsejtként működik, és egyesül a petesejttel, hogy "megtermékenyítse" azt.
A hegyesorrú krokodil veszélyeztetett állat, egyes elképzelések szerint a szűznemzés ilyen esetekben gyakrabban fordul elő.