Galaxis útikalauz (Térképek a hálón)

  • - bodoky -
  • 1996. november 28.

Tudomány

A Galaxis útikalauz rendkívül egyenetlenül szerkesztett kiadvány, tele olyan passzusokkal, melyek felvétele annak idején jó heccnek tűnt a szerkesztők számára. Körülbelül ugyanez mondható el a webről általában és a Virtuális Turista és a City.Net pszeudohálózatába szervezett online térképrendszerekről is.
A Galaxis útikalauz rendkívül egyenetlenül szerkesztett kiadvány, tele olyan passzusokkal, melyek felvétele annak idején jó heccnek tűnt a szerkesztők számára. Körülbelül ugyanez mondható el a webről általában és a Virtuális Turista és a City.Net pszeudohálózatába szervezett online térképrendszerekről is.

A Virtual Tourist (http://www.vtourist.com/) hűen tükrözi a valós és a digitális világ kettősségét: a Virtual Tourist I. webszerverek szerint tekinti át a földkerekséget, a Virtual Tourist II. a valós világ térképei szerint. Az első és a második szisztéma szerint is egy földtérképről indulunk ki, amelyet a kívánt kontinens, majd ország kiválasztása követ. Innentől kezdve a rendszer az első verzióban az adott ország honlapjára irányít minket, ahol a webszerverek hétről hétre bővülő listájáról válogathatunk, a második szerint viszont térképeket kapunk, egyre részletesebb térképeket. Az Egyesült Államokban akár az utcanevekig rárepülhetünk egy településre, lekérhetjük a helyi fehér könyvet, sárga könyvet, éttermeket, médiát és percrekész híreket, közlekedési és időjárási információkat. Ekkor már a City.Net (http://www.city.net) berkeiben járunk, ami a valutaárfolyamoktól a belföldi és nemzetközi repülőjáratok menetrendjéig mindent ismer, sőt megadott dátumra és helyre szállást, éttermet és koncertprogramot is javasol. A világ mérsékeltebben digitalizált tájain jó adag böngészésbe kerül ezeknek az információknak a begyűjtése - ha egyáltalán fent vannak már a Neten -, Magyarország ilyen szempontból az erős középmezőnyben foglal helyet: majdnem minden info fent van valahol, de nincs egységes szisztémába szerkesztve (pedig már pályázatot is kiírtak rá, van kuratórium, minden, ami kell), így elég nehéz megtalálni bármit is.

Ha a magyar webszerverekre vagyunk kíváncsiak, kezdjük a Magyar Homepage-en (http://www.fsz.bme.hu/hungary/homepage.html), ha viszont térképeket szeretnénk, a legjobb kiindulópont az ELTE TTK Térképtudományi Tanszékének nyitólapja: http://lazarus.elte.hu/hun/. Könyv- és térképtár, térinformatika, tájfutás, a mutatók listája minden helyet ismer, ami térképészetileg szóba jöhet. A magyar tájfutó-ottlapon egy szenzitív Magyarország-térképen rábökhetünk bármelyik pályára, és részletes tájfutótérképet kapunk. Térképtörténelmileg Kovács Zsolt 1996-os szakdolgozatát merném javasolni - címe Kis magyar térképtörténet az Interneten -, amelyből többek között kiderül, hogy a honfoglaló magyarokat először a X. században készült angolszász térkép ábrázolta, valahol Pannónia és Trákia között. Az első térkép, amelyen megjelent a Magyarország felirat, a második világháborúban elpusztult Ebstorfi térkép volt: "Valószínűleg a Tilburyből származó angol Gervasius rajzolta pergamenlapokra 1211-ben. A térkép hátterében Jézus Krisztus áll kiterjesztett karokkal. Feje a térkép tetején, keze kétoldalt, lábfeje alul belenyúlik a földet körülfolyó világtengerbe."

A térképek és az utazási, média- és programajánlat kombinálásából fakadó előnyökre nálunk még várni kell. Egészen használható programajánló kiadvány a Pesti Est hálózati kiadásából kinőtt Budapest Online (http://www.hir.hu/), ahova azonban lassan nem ártana belinkelni legalább azt a nagy felbontású Budapest-térképet (http://www.fsz.bme.hu/hungary/budapest/cgi-bin/search), amelyen a kiválasztott hely címét megadva rögtön megkapjuk a hozzá tartozó térképrészletet. A mozaikdarabkákat nemcsak rakosgatni, illesztgetni is szükséges ahhoz, hogy lassan összeálljon a hálózati stoppos útikalauza.

- bodoky -

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.