Kőszegi-öröknaptár és sakk vakoknak: út finuszig

  • - boda-nyulasi -
  • 1999. július 1.

Tudomány

Ideig-óráig tarthatja még magát az a vélekedés, miszerint a passzátszelet is a fővárosban kezelik, alaposabb elemzők azonban teljesen helyesen látják, hogy - a "világon minden komoly dologban részt vett/vesz egy magyar" alapvetéshez hasonlóan - kis hazánk minden fontos programjában és történésében ott áll valahol a háttérben egy dunaújvárosi jellem. Egyre jogosabb igény, hogy a település nevében is méltóképpen hordozza hosszú ideje betöltött funkcióját - úgyhogy kérnénk a nekünk szóló leveleket már most így címezni: MaNcs-Kommandó, Dunaújváros - Mykene (ejtsd: mikéne), Kiscsillag söröző, poste restante.
Ideig-óráig tarthatja még magát az a vélekedés, miszerint a passzátszelet is a fővárosban kezelik, alaposabb elemzők azonban teljesen helyesen látják, hogy - a "világon minden komoly dologban részt vett/vesz egy magyar" alapvetéshez hasonlóan - kis hazánk minden fontos programjában és történésében ott áll valahol a háttérben egy dunaújvárosi jellem. Egyre jogosabb igény, hogy a település nevében is méltóképpen hordozza hosszú ideje betöltött funkcióját - úgyhogy kérnénk a nekünk szóló leveleket már most így címezni: MaNcs-Kommandó, Dunaújváros - Mykene (ejtsd: mikéne), Kiscsillag söröző, poste restante.

Hiszi vagy nem a Nyájas Olvasó, az acélváros agyközpontjában mostanság épp a Gergely-naptár hibáinak kiküszöbölésén dolgoznak, a boszorkánykonyhán gyakorlatilag elkészült az új recept. A többi a világon múlik, vallja az alkotó, kérdéses persze, lesz-e elég erőnk belátni: lehetne ész- és célszerűbben is mérni az időt, mint teszi Földünk lakosságának jelentékeny része az 1582-es pápai dekrétum óta. Magyarországon az 1587-88-as Országgyűlés fogadta el az átszabott időszámítást, de voltak nálunk óvatosabbak is: az angolok 1752-ig tesztelték a projektet, a meglehetősen sokat tamáskodó nagy orosz birodalom -akkor jelesül a SZU - pedig csak 1918-ban adta be a derekát. A világon egyébként számos más szisztéma létezik mind a mai napig: van például kínai, vietnami, mohamedán, zsidó és ki tudja, még hányféle kalendárium. A Gergely-féle verzió hibáinak ostorozásával egyébként már számos jelentékeny elme foglalkozott: jobb lexikonok szócikkeiben megtalálhatjuk, hogy "csillagászatilag elegendő pontosságú, de gyakorlati szempontból

beosztása kifogásolható

(A hónapok, évnegyedek egyenlőtlen hosszúságúak, az egyes ünnepek évenként a hétnek és/vagy a hónapnak más és más napjára esnek.)" Na kérem, ha minden klappol, ez az összevisszaság szűnik meg - remélhetőleg mielőbb - az újkori Mykene egyik nagy gondolkodójának köszönhetően.

A hetvennégy esztendős Kőszegi Jenő hosszú és kacskaringós tudományos-pedagógusi pályát követően, nyugdíjba vonulása után gondolta át időszámításunk fogyatékosságait. A probléma először egy családi ügy miatt vetődött fel: Jenő bácsiék történetesen szombaton keltek egybe, és a házassági évfordulók vajmi ritkán estek ugyanerre a napra. Bosszantó apróságnak tűnhet, de ez adta az ötletet a Kőszegi-féle öröknaptárhoz. Ebben ugyanis tizenhárom hónap van, minden hónapban huszonnyolc nap, ebből fakadóan minden hónap hétfővel kezdődik. Ha tehát valakivel megbeszéljük, hogy találkozunk 2046. április 4-én, fixre vehetjük, hogy csütörtökön kell landolnunk a szociális fektető űrállomásáról a Földig vezető hosszú, csillagporos út után.

Egyszerű fejszámolással kiderül, hogy a tizenhárom huszonnyolc napos hónap 364 napot ad ki, teljesen önálló entitás a szilveszter, a szökőévben az utolsó hét a szökőnappal lesz kilencnapos.

A hónapbeosztás is sajátos: mivel a szeptember, október, november, december szavak jelentése hetedik, nyolcadik, kilencedik, tizedik. Kőszegi úr javaslata szerint ezeket célszerű lenne végre a helyükre sorolni, a július, augusztus így kerülne a tizenegyedik, tizenkettedik helyre: idővel biztosan megszoknánk, hogy októberre kérjük a beutalót az aligai SZOT-üdülőbe, augusztus végére viszont előkerül a szekrényből a jégeralsó, a kamrából meg a hólapát. A tizenharmadik hónap neve, tisztelettel jelentjük (a következő bevetésig kérnénk morzsolgatni-gyakorolni a szót): finusz.

De vegyük végre sorra mindazokat az előnyöket, melyek az új rendszer bevezetésétől nyomban közkinccsé válhatnak. Leszögezzük, hogy az alábbi okfejtésben híven követjük az alkotói elgondolást. Tehát a harmadikai fizetéseket

mindig szerdán marhatnák fel

a boldog dolgozók, akiknek örömét biztosan köbölné, hogy nem lenne több vita a tizenharmadik havi fizetésen. Továbbá: "a szombatra eső házasságkötések (minden szentnek...) évfordulója mindig szombatra esik", a kerek hónapok tekintetében nincs negyedév és félév, azaz Kőszegi úr szép hite szerint megszűnnek a gyötrelmes és időt rabló beszámolók, összegzések is. Az egyházak az eddig más és más napra eső ünnepeket végleges helyre sorolhatják (persze csak ha akarják), és egyáltalán, idézzük most a reformert: az új rendszer "minden eddigi naptárnál jobb, gondolom én". Azt már csak mi, a babonaságot és mindenféle más népbutító mákonyt mélyen megvető, racionális elmék tesszük hozzá, hogy a Kőszegi-naptárral egy csapásra megszűnik a péntek 13. szindróma.

Kőszegi urat természetesen nem csupán a naptárreform problematikája foglalkoztatja: terjedelmi korlátaink miatt csak címszavakban említhetjük olyan ötletcsíráit, mint a MÁV és egyéb közlekedési vállalatok menetrendi jelzésrendszerének egységesítése (a karika végre jelentsen mindenhol munkaszüneti napot!), vagy a próbafúrások Dunaújváros alatt, ahol is hősünk némi termálvizet orront. Gyakorlati tanácsai szinte az élet minden területét átfogják: ha például valaki hajlamos elfelejteni, bezárta-e az ajtót, a művelet közben daloljon valamit, vagy üsse oda a kezét a félfához - bizonyosan emlékezni fog. Örökre megjegyeztük a háborús helyzetekre vonatkozó -nagyapjától örökölt, szintén kipróbált - életmentő eljárást is, mely szerint bombatölcsérbe

soha nem hullik

újabb bomba, a túléléshez csak bele kell szép nyugodtan feküdni egybe.

Nem mehetünk el viszont szó nélkül egy komoly találmánya, a vakoknak kifejlesztett sakk-készlet mellett. Ennek lényege, hogy a tábla sötét mezői tapinthatóan kiemelkednek, a figurák pedig - jellegüknek és mozgás-ütés lehetőségeiknek megfelelően - azonnal és jól megkülönböztethetők. A gyalog például háromszög alakot formáz (két irányba üthet), a bástya négyszöget, a futó egy átlós keresztet és így tovább. A prototípus már készen van, rövidesen maguk az érintettek is bevizsgálják.

- boda-nyulasi -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.