Tartalom

MaNcs, XI. évf. 26. szám, (1999.07.01.) (1999-07-01)

Egotrip

Egotrip

Keresztury Tibor: Keleti kilátások (édes angyal a rögvalóság talaján)

Egyszer arról is beszélni kéne, barátaim - mondom, ugye, én, a beszélgetés lelkes híve -, hogy mi van olyankor, amikor a szomszéd asztalnál a Perugia-Salernitana meccs esélyeit latolgatja egy a felesektől jelentékeny hangerőre kapott társaság, s mi reflexből arra gondolunk, hogy szegényeknek ez jutott, így telik itt az életük nap nap után, hm, hm, bizony, ám egy másodperccel később már azon dolgozunk, hogy megálljuk, hogy beleszóljunk, mert kizárt az iksz, mivel a Salernitana a múlt héten idegenben döntetlenre játszott, és most otthon nyernie kell, hogy elkerülje a kiesést az utolsó fordulótól függetlenül, s az a mackós különben is hülyeséget beszél, az Udinese sérültjeit illetően fogalma sincs semmiről, két héttel korábbi állapotra hivatkozik. Ilyenkor az jön, hogy voltaképpen közéjük tartozunk - hisz hogy mást ne mondjunk: történetesen magunk is itt ülünk -, és ahogy rajtuk végignézünk, elkezdjük szégyellni magunkat ezért. Aztán meg fordítva: szégyellni kezdjük, hogy szégyelltük magunkat az előbb, s egyenesen büszke kezd lenni rá az ember, hogy ezeknek a nyelvét is ismeri, holott húsz perce még Borbély Szilárd költői nyelvén gondolkodott. S akkor szokott jönni a felvetés, hogy lehet-e egyszerre otthon lenni az Éva presszó és Borbély Szilárd fantasztikus, depresszív nyelvében, vagy éppenhogy egyikben sem lehet, sem külön-külön, egyszerre meg pláne nem. És akkor van az, barátaim, hogy valójában hová is tartozunk, mert ugye - egyfelől - kétségkívül itt vagyunk, az Éva presszó sarokasztalánál, de azért Borsodi helyett Tuborg de luxe-ot iszunk, és elő sem merjük venni a pipát, másfelől pedig lehet-e kompetens szakmailag az, ha Borbély Szilárd elemzésébe beszüremkedik az Éva presszó tapasztalata, merthogy mitől ne szüremkedne be, ha van. Itt most tartanék is egy rövidke hatásszünetet, olyan súlyú kérdések ezek.

Egotrip

Eörsi István: OptiPista (Erények és arányok)

A börtönökben huszonnégyóráztak az őrök, így hát két garnitúra váltotta egymást. Az egyik mindenütt rosszabb volt, mint a másik. A kevésbé rosszat jónak neveztük. "Holnap a jó váltás jön" - mondogattuk a szerencsétlenebb napokon. Sőt mi több: a jó váltáson belül némely őrünket elneveztük "jó"-nak. "Ez egy jó smasszer" - mondtam én is valamelyikre Vácon, 1957 júniusában. "Persze hogy jó - felelte erre Karesz barátom, az egykori sztahanovista -, ennek a zsírjában kéne megsütni az összes többit."

Publicisztika

Publicisztika

Végel László: A bűnös Nyugat és az ártatlan Balkán (A szerb értelmiség a háború után)

A Jugoszlávia elleni háború véget ért. Az országban megszüntették a hadiállapotot, megjelennek trónkövetelők, visszatérnek a hősi ellenállók, megkezdődött a szerb ifjúság európai exodusa, hazaköltöznek a kosovói albánok, továbbra is kitelepülnek a vajdasági kisebbségiek, a magyarok is, a kosovói szerbeknek támogatást ígér a NATO, s nem kell többé nemzetmentő feladatokra vállalkozniuk. A jelenlegi rendszertartók a győzelmet ünneplik, az ellenzék pedig hatalomváltást követel. A borzalomból mindenki tőkét kovácsolna, és szeretné ott folytatni, ahol abbahagyta.

Publicisztika

Sortűznéző

Hétfőn új eljárás megindítását rendelte el, kvázi önmagának a Legfelsőbb Bíróság az 1956-os sortüzek ügyében. Ez így persze pontosításra szorul, az elrendelés az LB felülvizságálati tanácsának döntése, mely a testületet magát kötelezi. Ám voltaképpen itt húzódik meg a dolog egyetlen szépséghibája.

Publicisztika

Macik a málnásban

Itt éltek, szerkesztettek, zenéltek, játszottak, politizáltak köztünk, közben meg nyalták fel a lét csókos kamatra, pedig nekünk is szükségünk lett volna rá. Persze az is idetartozik, hogy a Magyar Narancs című hetilap előállítási költségeinek jórészét hosszú ideig ugyancsak a Posta Bank fedezte. Az az igen jelentős különbség a két történet között, hogy a Narancs banki tulajdonrésze egy teljesen nyilvános dolog volt. Meg az, hogy mi már akkor rettenetesen megszívtuk az együttműködést (lásd: Szekeres ügy). De ez az egyéni szoc. problémánk. Mi olyan kis, sziamukineszelé állapotban néztük, ahogy a többiek, aztán most meg látjuk, ahogy a lapok közlik a lista részleteit, persze mindegyik a neki megfelelőt, pedig az egyetlen és logikus lépés az lenne, ha az egész lista végre nyilvánosságra kerülne, tekintet nélkül arra, hogy liberális, konzervatív, punk, funky, gazdasági vagy tejtestvér, mert ilyenkor már bizony régen nem lehet szempont a mi kutyánk kölcsöne, csak a végleges és totális feltárás, hogy azok a közüzemi díjaikért remegő polgárok megnyugodjanak, vagy legalábbis érezzenek valami elégtételt, hogy a fejesek is szopnak, ha eljön az ideje.

Belpol

Belpol

"A liberalizmus próbája" (Hack Péter, az SZDSZ ügyvivője)

Két hete jelent meg Bartus László Fesz van című könyve a Hit Gyülekezetéről. A szerző a negyedik legnagyobb magyar egyházban eltöltött nyolc év után diktatórikus, pénzsóvár szervezetnek ábrázolja a felekezetet, amelyben mindenről az egyszemélyi vezető, Németh Sándor dönt. A szerző szerint a gyülekezet a nyolcvanas évek óta hivatalos és félhivatalos eszközökkel próbálja befolyásolni az SZDSZ-t. A párt és az egyház kapcsolatáról Hack Pétert, a Hit Gyülekezetének diakónusát, az SZDSZ ügyvivőjét kérdeztük.

Belpol

Politikai hírek és

Alkotmánybíróság: teljes a létszám A parlament alkotmánybírává választotta Bihari Mihályt, Kukorelli Istvánt és Tersztyánszkyné Vasadi Évát; az Alkotmánybíróság három eddigi tagjának mandátuma július 2-án jár le. Bihari Mihály az ELTE politológia tanszékének vezetője, az előző parlamenti ciklusban az MSZP országgyűlési képviselője volt. Megválasztása után kijelentette: óvakodni kell attól, hogy a politikai konfliktusokat jogivá változtassa a testület. Kukorelli István, az ELTE jogi karának alkotmányjogi tanszékvezetője azt hangsúlyozta, nem híve a "taláros kormányzásnak", az Alkotmánybíróság nem válhat az alkotmány feletti testületté. Tersztyánszkyné Vasadi Éva, az első női alkotmánybíró az Alkotmánybíróság elnökének főtanácsadója volt; szerinte "a női megközelítés" igen fontos az ügyek előkészítésében, ám a döntések meghozatalában már jogászként kell részt vennie.

Belpol

MDF, MDNP, STB: Fészkelődés a jobboldalon

Kereszténydemokrata uniót óhajt létrehozni a Magyar Demokrata Fórum és a Magyar Demokrata Néppárt: sőt, sértődés ne essék, bevonnának más erőket is. Mindeközben nem titkolják, hogy a kisgazdákra utaznak, viszont lankadatlanul hangoztatják hűségüket a Fideszhez. A fiataldemokratáknak azonban túl zaccosnak tűnik e kávé.

Belpol

Nagy Sándor lemondása: Alvezéráldozat

A Postabanktól kedvezményesen felvett hitel okozta botrány miatt a múlt héten lemondott posztjairól a szocialista Nagy Sándor és Csiha Judit. Több pártbéli úgy vélekedett, a két politikus ártott az MSZP-nek, ezért kellett távozniuk. Mások szerint Nagy Sándort, az MSZP egyik lehetséges köztársaságielnök-jelöltjét a Fidesz csinálta ki, kilőve ezzel egy olyan ellenfelet, akitől joggal tarthatott.

Belpol

Ítélet a metróperben: Az alagút eleje

Másodfokon is pert nyert a főváros az alperes Pénzügyminisztérium ellen a 4-es metró ügyében: az ítélet szerint Járai Zsigmondnak nem volt joga egyoldalúan felbontani a tavaly tavasszal, még a Horn-kabinet regnálása idején megkötött beruházási szerződést. Más kérdés, hogy ez még nem jelent semmit, elvégre Magyarországon nem mindig szokás betartani a bírósági ítéleteket, különösen akkor, ha éppen az állam veszít.

Belpol

ISM-pályázatok: Nyárleszállítás

Az Ifjúsági és Sportminisztérium (ISM) 50 millió forintot írt ki az idei gyermeküdültetésre. A sportminiszter ezzel egy időben döntött az augusztusi kecskeméti kettesfogat-hajtó világbajnokság minisztériumi 30 millió Ft-os támogatásáról is. A kormányprogramban kiemelt helyen szereplő fiatalok támogatása jövőre halasztódik.

Külpol

Külpol

Választások Indonéziában: Számító gépezet

Lassan már maguk az indonézek is kezdik elfelejteni, pedig való igaz: június 7-én választások voltak ezerszigetű országukban. A százharmincmillió választópolgár több mint 91 százaléka lelkesen és többségében ellenzéki hevülettel volt ott a negyedmillió szavazóhelyiség valamelyikében. Még aznap este mindenütt nyilvánosan összeszámolták a szavazatokat, általában kiderült, hogy az uralkodó párt minden reformjával együtt is vereséget szenvedett. Azóta viszont semmi, csak az idő telik.

Külpol

Kosovo: az UCK demilitarizálása: Rögtön jövök, csak egyet lövök

Miután a NATO és az albán gerillák megegyeztek a demilitarizálás elveiben és ütemtervében, megkezdődött a fegyverek beszolgáltatása. Jelzésértékű ugyanakkor, hogy nem mindegyik albán parancsnok üdvözölte a folyamatot, amelynek célja: a küzdelmekben edződött harcosok visszaillesztése egy - jelenleg ugyancsak bizonytalan, távoli ábrándnak tűnő - civilek vezette és törvények uralta társadalomba.

Külpol

Izrael: A rakéták üzenik

Libanon, illetve az ottani Hezbollah-állások megbombázása, valamint az ezt megelőző Hezbollah-rakétatámadás Észak-Izrael ellen közel-keleti mércével mérve rituális aktusnak számított: mindig sikerült kellő pánikot okozni vele, többet azonban nemigen, és a felek jobbára be is érték ennyivel. Izrael és a Hezbollah így emlékeztette egymást a másik létezésére, ha az elfelejtette volna. A múlt héten azonban jócskán akadtak halottak is: Izraelben ketten, Libanonban nyolcan: egy erőmű alkalmazottai vagy azok, akik vesztükre az erőmű körül csellengtek.

Könyv

Könyv

T´DOOR: Hongongi retúr

A "Hongongi metrójegy" fogalma, mint múltkor, tehát: hogy valamiről fogalmunk sincs, de utal rá egy jel. Egy elhajított japán metrójegy Hong Kongban, na ja. "Tisztáztuk."

Könyv

Kulturális folyóiratok: Változó lapjárás

Semmi nem közvetítette finomabban a rendszerváltás édes ízét az ínyenc fogyasztó számára, mint a péksütemények, gyümölcsjoghurtok és kulturális folyóiratok kínálatának színesedése. Az 1988-91 tájékán indult minőségi lapok tizedik évfolyamuk körül járnak, s ha már eddig húzták, helyzetük akár stabil is lehetne. A gyakorlat persze nem ilyen szép, pláne hogy egyik fő támogatójuk, a 15. születésnapját ünneplő Soros Alapítvány jelezte, megkezdődött a visszaszámlálás.

Kultúra

Kultúra

Halász Péter '70

Írhatnánk, hogy a rendezőre, az íróra, a színészre emlékezünk, de sokkal inkább egy olyan jelenségre, aki jobb helyeken a nemzeti színházi élet megkerülhetetlen figurája lett volna. Nálunk még most is "az avantgárd színjátszás" meghatározó alakjaként emlegetik, pedig több volt ő annál, igazi művész. A barátunk volt, ha élne, most lenne 70 éves. Vagy 69. Él, és velünk együtt harcol a Lugosi Béla utcáért. Interjúnk 14 éve készült.

Zene

Zene

Tangótan és vegyes tudás

"Egyre jobban énekel" - hümmögtek magukba fordulva a tangó-életérzés egész életre elkötelezettjei, amikor megszólalt a rádióban Carlos Gardel hangja, évekkel, sőt tíz évekkel azután, hogy halálos baleset érte egy forgatáson. Nem tudták elhinni, hogy már nem él. Gardel a harmincas években császára volt a tangónak, a bánatos argentin emigráns-keveréknép mély sóhajoktól a fej macho öntudaton támaszkodó fölszegéséig ívelő önképének és önvigasztalásának.

Film

Film

Járt itt egy boldog ember (Hermann Nitsch képzőművész)

Gyönyörű udvarház Alsó-Ausztriában. Virágok, lombos fák, madárcsicsergés, harangzúgás, idill. Az udvar közepén hatalmas, fából ácsolt kereszt. Alatta hordágyra emlékeztető deszkapriccs. Elszabadul a pokol. Kezdődik a hatnapos, egyszerre ősi és vadul modern passiójáték. Főszereplői levágott állattetemek, frissen csapolt vér, belek, zsigerek, hús, csont és az áldozatok áldozatai, az emberek, akik vállalkoztak rá, hogy erre az időre kilépve a világból és önmagukból, részeseivé és aktív cselekvőivé váljanak egy különös színház különös előadásának. "Orgia-misztérium színház" - így nevezi a "főrendező", képzőművész, filozófus, festő, író Hermann Nitsch saját akcióját, amelyet a Prinzendorfban lévő kastélyában rendezett tavaly augusztusban. A vágóhíd helyett saját udvarára vitetett hat bika szertartásos levágása után a "játék" szereplői állati belsőségekkel lépnek egészen intim kapcsolatba. Összeér élet és halál, állati tetemek olvadnak egybe emberi testekkel, ősi rituálék szabályai keverednek a század őrült tapasztalataival, félelemmel s az öldöklés dühödt vágyával meg mindezek elutasításával és vad eltökéltséggel. Most végig lehet nézni az erről készített videofilmet (egyszerre hat képernyőn, párhuzamos történésekként) a Kiscelli romtemplomban. Ahol az aktus során használt kések, kampók, rudak, kasztráláshoz való hordszékek, fakádak, hordók és edények a zsigerek és a belsőségek meg a kifolyatott vér számára, olajkréta, géz, gyanta, miegymás ugyancsak láthatók. (A kiállítást B. Nagy Anikó rendezte - a szerk.) "riási, vérrel festett vásznak a romtemplom magas, helyenként lepusztult téglafalain. Mi hajtja azt a férfit, aki mindezt hatvanéves korában nyélbe ütötte?

Képzőművészet

Képzőművészet

Július 6-11.: World music: a Hét

Ezen a héten tarthatunk Keletnek, Nyugatnak - öt napra ennyi világzene még nem esett Magyarországon. Szögezzük is le: ez így teljesen rendben van.

Lokál

Lokál

Ljubljana: A tender gyümölcsei

Ljubljanát zöld vizű folyójáról, tyúklépésnyi utcáiról, miniházairól, mediterrán jellegű, de annál békésebb kávézóiról lehet felismerni, és manapság arról, hogy kevés a turista. De ha az ember leül tíz percre, előbb-utóbb fel fog tűnni, hogy itt mindig folyik valami falusiasan bájos, multikulturális matatás.

Lokál

Mintha élnél (Néha úgy tűnik, mintha vége lenne, pedig dehogy)

A permanens sokadika egyik rázós, de szerencsére ritkán előforduló pillanata, amikor a menthetetlenül hosszú, de inkább végtelen hétköznapok valamelyikén valaki valamiért pénzt küld, és a rutinból felhívott TeleBank - ilyenkor persze behízelgően nyájas - géphangja közli velünk, hogy számlánkon pénz található. Ezen azonban könnyű segíteni.

Lélek

Lélek

Ha-ha, mondja a klón (Lewis Wolpert elméleti biológus)

Lewis Wolpert a University College London professzora, szűkebb szakterülete az embriológia. Könyvei közül elhíresült A tudomány természetellenes természete című. Nemrég a Nature folyóiratban közölt cikke (Veszélyes-e a tudomány?, Nature/Vol. 398/1999) nyomán többen megkérdőjelezték állításait a világ megismerhetőségéről, és kétségbe vonták a tudományos ismeretek etikai semlegességéről vallott nézeteit. ´ azonban kitart amellett, hogy a tudósok dolga csupán a megismerés, a tudomány eredményeinek megfelelő alkalmazásáért semmilyen felelősség nem terheli őket.

Tudomány

Tudomány

Az időjárás viszontagságairól: A szuperkatasztrófák évtizede

Politikai szűklátókörűség volna a Fidesz-kormány működéséhez kötni az elmúlt év árvizeit és az egyéb időjárási anomáliákat: a Nemzetközi Vöröskereszt múlt héten nyilvánosságra hozott katasztrófajelentése szerint 1998-ban a természet pusztítása minden korábbi rekordot túlszárnyalt, és több embert tett földönfutóvá, mint a háborúk és etnikai konfliktusok együttvéve. A természeti katasztrófák egyre nagyobb részben, egyre egyértelműbben vezethetők vissza az emberi (polgári) tevékenységre, és a klímaváltozás előrehaladtával egyre pusztítóbbnak ígérkeznek.

Tudomány

Kőszegi-öröknaptár és sakk vakoknak: út finuszig

Ideig-óráig tarthatja még magát az a vélekedés, miszerint a passzátszelet is a fővárosban kezelik, alaposabb elemzők azonban teljesen helyesen látják, hogy - a "világon minden komoly dologban részt vett/vesz egy magyar" alapvetéshez hasonlóan - kis hazánk minden fontos programjában és történésében ott áll valahol a háttérben egy dunaújvárosi jellem. Egyre jogosabb igény, hogy a település nevében is méltóképpen hordozza hosszú ideje betöltött funkcióját - úgyhogy kérnénk a nekünk szóló leveleket már most így címezni: MaNcs-Kommandó, Dunaújváros - Mykene (ejtsd: mikéne), Kiscsillag söröző, poste restante.