Lángokban az Amazonas - Most akkor ne együnk marhahúst?

  • Fülöp Orsolya
  • 2019. augusztus 29.

Tudomány

Az elmúlt napok újságcikkeiből megtanultuk: azért ég az Amazonas, mert a gazdák –sokszor illegálisan – felgyújtják az esőerdőt, hogy az így felszabaduló területeken szóját termeljenek és marhát tenyésszenek.

A címben feltett kérdésre a válasz természetesen az, hogy ne együnk marhahúst, vagy legalább keveset - sőt ha már itt tartunk, álljunk ellen a marhabőrből készült cipők, táskák, ruhák halmozásának is.

A marhatenyésztés ugyanis, függetlenül attól, hogy a világ mely részén folyik, sokkal nagyobb üvegház hatású gáz (ÜHG) kibocsátással jár, mint más állatok tenyésztése (nem beszélve a növénytermesztésről).

false

 

Forrás: fao.org/gleam/results/en/

 

Marhafogyasztásunk csökkentése tehát tagadhatatlanul nagyon fontos, de sajnos az Amazonason ezzel mi itt Európában, jelen pillanatban legalábbis, csak keveset tudunk segíteni. A brazil szarvasmarhák 81%-át ugyanis Brazíliában fogyasztják el. A fennmaradó 19% elsősorban Kína, Hongkong és Egyiptom húspultjaira vándorol. Az EU-ba is érkezik brazil marha, a 19%-nak a 9%-a, vagyis a teljes mennyiségnek kevesebb mint 2%-a.

Döntően ez a két tevékenység, a marhatenyésztés és a szójatermelés felelős az erdőirtásokért a brazíliai Amazonasban: a 2014 óta itt kiirtott esőerdők területének 80%-án marhatenyésztés folyik.

 

false

 

Forrás: Chain Reaction Research

Szintén érdemes megemlíteni, hogy Európában szerencsére már visszaesőben van a marhahús-fogyasztás: míg az EU-ban átlagosan 16 kiló marhát eszünk meg egy évben, egy átlagos brazil vagy USA-állampolgár 36-37 kg-ot. A legtöbb marhahús Uruguay-ban és Argentínában (54-55 kg/fő) illetve Hong Kong-ban fogy (51 kg/fő).

Természetesen ettől még globálisan, a Föld szempontjából nagyon is fontos, hogy hogyan élünk és fogyasztunk Európában, de az egyéni felelősségvállalás mellett van még egy érdekes kérdés, ha Európa, az Amazonas és a szarvasmarha-iparág kapcsolatáról beszélünk.

A vállalatok és befektetők felelőssége

Ugyanis európai (és USA) székhelyű nagyvállalatok is elég szépen kiveszik a részüket a brazil és amazonasi marhatenyésztésből.

A kisebb-nagyobb amazonasi birtokokon tenyésztett szarvasmarhákat a gazdáktól nagy húsfeldolgozó üzemek vásárolják fel. Az Amazonas régió piacának illetve vágó-kapacitásának kb. 70%-át három ilyen nagyvállalat uralja: a JBS, a Minerva és a Marfrig.

Ezek hatalmas cégbirodalmak: a JBS nem csak Brazília, de az egész világ legnagyobb húsfeldolgozó vállalata. A Marfrig 10.000, a Minerva pedig közel 12.000 szarvasmarhát tud levágni naponta Brazíliában és több mint 4600 beszállítója van. Mindhárom húsfeldolgozó konszernnek vannak vágóhídjai az Amazonas területén, és vásárolnak marhát az Amazonas-i farmokról.

Ugyan mindhárom nagyvállalat aláírta azt az egyezményt, aminek értelmében nem vesznek át húst illegális erdőirtást végző és az állami embargó alá eső birtokokról, a gyakorlatban ez igen nagy valószínűséggel nem teljesül.

  • Egyrészt ekkora méretek és több ezer közvetlen beszállító mellett ezt szinte lehetetlen nyomon követni.
  • Másrészt a szarvasmarhák életük során többször is gazdát cserélnek, tehát még ha az utolsó birtok szabályszerűen működik is, az előző kereskedőkről és tenyésztőkről már végképp nem tud semmit a lánc végén álló húsfeldolgozó üzem.

Az Amazonas és a Föld szempontjából mondjuk a legálissá tett erdőirtás sem oké. Tehát ne is akadjunk le annál a kérdésnél, hogy hogyan próbálják vagy hogyan lehetne kiszűrni az illegális gazdálkodókat, mert az egész amazonasi mezőgazdálkodás egy hajmeresztő elképzelés. 
Nézzük inkább, hogy kik is profitálnak a brazil marhahús-iparból, vagyis kik állnak az említett három óriás húsfeldolgozó mögött.

Ugyanis egyrészt mindhárom vállalatnak szép számmal vannak európai tulajdonosai (részvényesei). Másrészt mindhárom vállalat igen jelentős finanszírozási forrásokat kapott a nagy nyugati pénzintézetektől az elmúlt években (2013-2018):

false

 

Forrás: Complicity in destruction – How northern consumers and financiers enable Bolsonaro’s assault on the Brazilian Amazon, Amazon Watch, 2019

Vagyis nagyon úgy tűnik, hogy európai és egyesült államok-beli üzleti köröknek is jelentős befolyásuk, részük és érdekeltségük van a brazil húspiacon is. Ezzel most „véletlenül” Bolsonaro szekerét is szépen tolják, akinek a legnagyobb politikai szövetségesei az agrobiznisz lobbistái.

(Nyitókép: Brazil farmer tehenet fej az Egyenlítő közelében található Mucajaí településen, az Amazonas-medencében. Forrás. Unsplash.com)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”